2007'den Bugüne 91,001 Tavsiye, 27,970 Uzman ve 19,827 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Spor Yapma Amacınız Nedir?
YAZI #2850 © Yazan Dyt.Zehra BORA | Yayın Ocak 2016
SPOR YAPMA AMACINIZ NEDİR?

Spor yapma amacınız nedir ?


SAĞLIĞI KORUMAK ?
ZAYIFLAMAK
FORM TUTMAK
RUHUNUZU DİNLENDİRMEK
KAS YAPMAK
YAĞ YAKMAK AYNI ZAMANDA KAS ALMAK
MEVCUT SAHİP OLUNAN VÜCUDUN FORMUNU KORUMAK
Bu liste daha çok uzar...
Önemli olan neyi neden yaptığınız? Soruların tüm soruların cevabı spor yapmamın temelinin farklı oluşundan ötürü
değişkenlik göstermektedir. Yani ne demek istiyorum sizlere?


🏼SAĞLIĞINIZI KORUMAK İSTİYOR İSENİZ HAFTANIN BELİRLİ GÜNLERİ TADINDA EGZERSİZ YAPINIZ. Sağlıklı beslenmeyi ihmal etmeyiniz. Hepsi bir bütündür.


🏼ZAYIFLAMAK İSTİYOR İSENİZ. Önce sağlıklı besleniniz (diyet adı altında geçmekte) Ardından da diyet yapar iken hem kassal hem de kardiyovasküler idmanlar yapınız. Hepsi bir bütündür.


🏼FORM TUTMAK İSTİYOR İSENİZ... Sağlıklı besleniniz. Antrenmanlarınızı şekillendiriniz. Düzenli uyku uyuyunuz. Stresten uzak durunuz. Hepsi bir bütündür.


🏼RUHUNUZU DİNLENDİRMEK İSTİYORSANIZ... Spordan keyif almaya bakın, kendinizi kasmayın, supplement tüketimine gerek yok, yeterli ve dengeli beslenin, belki vegan dahi beslenilebilir (maksat zihinsel sağlık)! İçiniz rahat olsun. Açık alanlarda doğa ile baş başa spor yapmaya çalışınız. Hepsi bir bütündür.


🏼KAS YAPMAK İSTİYOR İSENİZ; önce kas yapımı aşamasına geçmeden önce zorlu süreçleri atlatmanız gerektiğini de biliyorsunuz demektir. Öncelikle sağlıklı beslenme tablosu ve iyi antrenmanlar ile yağlı dokudan kurtulunuz (bu yazıdaki kadar basit ve kısa süreli bir durum değildir). Ardından formunuzu koruyunuz (belirli bir süreç gerekmektedir). Yine ardından kişiden kişiye, böbrek ve karaciğer fonksiyonlarının sağlığına göre değişim göstermekte olup supplement tüketebilirsiniz (tüketiniz demiyorum) (ben bu işin kararını verecek olan kişi olamam/ ben dahil bilimsel bir kanıta dayanmıyor ise kimse veremez) + ardından eğer gerekiyor ise ve amaç büyümek ise steroid ve benzeri türevi ilaçlar kullanılabilir (neredeyse herkes kullanıyor) (sağlık kriterleri ve dozajları işin gerçekten çok önemli ve kritik) (asla kullanın demiyorum!)
🏼HEM YAĞ YAKİM HEM KASLARIM GELİŞSİN Mİ İSTİYORSUNUZ; pek tabi inanılmaz bir durum olurdu bu. Eğer herhangi bir steroid ve benzeri - yağ yakıcılar veya peptit kullanmıyor iseniz bu iki aşama aynı anda nerdeyse çok zor. Çok iyi beslenmeli. Çok iyi antrenman yapılmalı. Makro ve mikro değerler çok iyi hesaplanmalı. Eğer herhangi bir (steroid-iğne) kullanılmıyor ise, bunun için önce diyet ile yağ yakımına odaklanılmalı (aynı zamanda kardiyo ve ağırlık antrenmanı yapılmalı), ardından diyetin makro değerleri değişime uğratılmalı ve ağırlık antrenmanlarının şiddeti artırılmalı/ süresi azaltılmalıdır. Hepsi bir bütündür.


🏼MEVCUT FORMUNUZU KORUMAK İÇİN, yine form tutmak adı altında bahsettiğim şeyleri hatırlayınız. Sağlıklı besleniniz. Antrenmanlarınızı şekillendiriniz. Düzenli uyku uyuyunuz. Stresten uzak durunuz. Hepsi bir bütündür.


BENİM TAVSİYEM İSE SPORU SAĞLIĞINIZI KORUMAK İÇİN YAPINIZ. BUNUN YANI SIRA ELBETTE SAĞLIKLI BESLENMEYİ İHMAL ETMEYİNİZ. İYİ UYKU UYUYUNUZ. STRESTEN UZAK DURUNUZ. SU TÜKETİMİNİZİ İHMAL ETMEYİNİZ.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Zehra BORA Fotoğraf
Dyt.Zehra BORA
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi194 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Zehra BORA'nın Makaleleri
► Ortorexia : Rejim Yapma Takıntısı Dyt.Ahmet GÜRAPAYDIN
► Spor ve Beslenmenin Önemi Dyt.Özge ÖZCAN
► Spor Yapmayanlar Yaşadı! Dyt.Turgay KÖSE
► Spor ve Beslenme İlişkisi Dyt.Şule DOĞAN BEYAZ
► Spor Yapmak İçin 100 Neden Dyt.Turgay KÖSE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,827 uzman makalesi arasında 'Spor Yapma Amacınız Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 62 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
--
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:42
Top