2007'den Bugüne 83,574 Tavsiye, 26,251 Uzman ve 18,642 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
İstisnaları Kullanma Sanatı
YAZI #4593 © Yazan Psk.İzzet GÜLLÜ | Yayın Mart 2018
Pohpohlamaktan nemalanan ve gazla çalışanları hedef kitlesine koyan kişisel gelişim ekolleri özetle:

"Limiti koyan zihindir. Zihin bir şeyi yapabileceğini kestirebildiği kadar başarılı olur. %100 inandığın sürece her şeyi yapabilirsin" der.

İstisna örnekleri genel, yaygın durumlarmış gibi gösterirler. Mesela derin bir vadi üzerine uzatılmış incecik bir halatta düşmeden karşıdan karşıya geçen bir insan resmi veya videosu altına şu notu düşerler:

"İnsan isterse her şeyi yapar. Limiti koyan beyindir."

Tıp da istisnaları kullanır. "Dikkat: Gece horlaması ölüme neden olabilir" Oysa dünyada gece horladığı için ölen insan sayısı başına gökten taş düşme ve bununla ölme ihtimaliyle aynıdır. Görüldüğü üzere her sektör istisnaları kullanıyor.

Hayır! Limiti koyan çoğu zaman doğamızdır, koşullarımızdır, imkan ve olanaklarımızdır. Bu adam o incecik ipte sadece iyi bir zihni hazırlıkla yürümüyor. Bunda o kişinin doğuştan getirdiği yeteneklerinin, kapasite ve becerilerinin de rolü bulunuyor.

Zihin iyi hazırlandığında yetenek de gelişmiyor. İyi seçilmiş, imkansız gibi gelen örnekler görünce her şey mümkün gibi algılıyor insan. Bu aslında bir algı yanılsaması. İnsan organizmasının bu hatalı eğilimi iyi bilindiği için de sürekli kullanılıyor.

Yine bir seminerde ekrana, kısa sürede zengin olmuş bir adam resmi konulur. Altına yazarlar veya üzerine saatlerce konferanslar verirler:

"İstersen sen de başarabilirsin"

Hayır. Zengin olmak sadece bizim ne kadar çok istediğimize bağlı değildir. Yaşadığımız muhite, ciddi bir sermayeye vs de bağlıdır. Hepsini, her zaman, en azından herkesin denkleştirip bir araya getirebilmesi imkansızdır.

En basitinden bu zamana bağlıdır ve çoğu insanın önünde bunun için yetecek kadar zaman yoktur artık. Belki yaşı 60, 70'tir çünkü. Ama slogana veya seminerin konusuna dikkat edin. Şu yaştaki kişiler isterse denmiyor, herkes isterse başarabilir deniyor. Oysa istemek ve inanmak sonuç almak için tek başına yeterli değildir.

Recep İvedik, katıldığı seminerde "Neden sizin de bu boğazda bir yalınız olmasın. İsterseniz siz de bunu başarabilirsiniz" diyen eğitimciye sorar:

Bu boğazda toplam kaç yalı var?

Adam kem küm eder.

Galiba 300 küsur der.

Hani lan istersek hepimizin bir yalısı olabilirdi? Hepimiz 300 kişi miyiz? diye harika bir cevap verir.

Yine, Recep İvedik katıldığı bir tekne turunda bu denizde tam 300 çeşit balık var diyen tur rehberine "Say lan" der. Rehber başlar "Çipra, istakoz, hamsi demeye. Ancak beş altı balık sayınca kalır, gerisi gelmez. Sonra "Niye atıyorsun oğlum" şeklinde cevap verir. Çoğumuz Recep İvedik kadar bile sormuyor ve sorgulamıyoruz.

% 100 inanırsa insan her şeyi yapabilirmiş!

Dikkat: Her şeyi! Lafın gelişi demeyin. Lafın gelişi sokak muhabbetlerinde kullanılabilir belki. Ciddi iş yapanlar, insanlara rehberlik iddiasında olanlar sözcüklerini ciddi seçer. % 100 inanarak havada uç hadi? 200 sene yaşa? Onları geçtim, karı koca probleminde eşinin değişebileceğine % 100 inan bakalım, her zaman değişiyor mu eş?

Değişim sadece bizim neye ne kadar inandığımıza yani sadece bize mi bağlı? Bilinçsiz, fahri psikologluğa soyunan ehliyetsiz eller hatalı beklentiler oluşturarak sadece yaşanılan yıkımları ve hayal kırıklıklarını besliyor. Hiç müdahale edilmese en fazla 1. kattan düşecek kişileri sen yaparsın edersin diyerek 5. kata çıkarıp oradan düşmesini sağlıyorlar.
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.İzzet GÜLLÜ'nün Makaleleri
► Kendinizin Kullanma Kılavuzunu Keşfedin! Psk.Dnş.M. Burak OLGUN
► Konsantrasyon Sanatı Psk.Dnş.Ertuğrul AKBAŞ
► İnsanı Anlama Sanatı Psk.Osman İLHAN
► Hayır Deme Sanatı Psk.Gül ÇELİK
► İnsanlarla Konuşma ve Anlaşabilme Sanatı Psk.Dnş.Ferhan BIÇAKCILAR
► Veda Etme Sanatı - Yas Süreci Psk.Necdet DÖNMEZ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,642 uzman makalesi arasında 'İstisnaları Kullanma Sanatı' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:29
Top