2007'den Bugüne 90,549 Tavsiye, 27,855 Uzman ve 19,765 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuk Depresyonu
YAZI #4830 © Yazan Psk.Nihan ARDA | Yayın Haziran 2018
Depresyon, çoğunlukla sırf yetişkinlerin yaşayabileceği bir hastalıkmış gibi görülse de çocukluk çağının her döneminde rastlanılabilir bir durumdur. Burada önemli olan depresyon ip uçlarını iyi takip edebilmek ve gerektiği noktada bir uzmandan yardım almaktır.


Belirtiler Nelerdir?

Depresyondaki çocuk genelde mutsuzdur
Eskiye oranla daha az neşelidir
Önceden zevk alarak katıldığı aktivitelere karşı ilgisizdir
Kilo alımı veya kilo kaybı yaşarlar
Az yada çok uyuma gibi uyku problemleri
Yorgunluk ve enerji kaybı görülür
Dikkati yoğunlaştırmada zorlanma, konuyu anlama ve ifade etmede güçlük yaşamaları nedeni ile okul başarısında düşüşler olur
Kendileri ile ilgili ben başarısızım gibi negatif düşünceleri vardır ve bu nedenle özgüven problemi yaşarlar
İntihar düşünceleri ve girişimleri olabilir.
Bedensel yakınmalar görülür.
Hiçbir neden yokken suçlu,kızgın ve değersiz hissetme görülebilir.

Çocuğum sadece kötü bir haftada mı geçiriyor yoksa depresyonda mı bunu nasıl ayırt edebilirim?
3 hafta boyunca semptomları gözlemliyorsanız,
Hayatının her alanında ( okulda,oyun oynarken,en sevdiği şeyleri yaparken de ) bu semptomlardan biri veya birkaçı görüyorsanız,
Semptomların şiddeti veya sayısı artıyorsa,

çocuğunuzun depresyonda olduğundan şüphelenebilirsiniz.


Depresyondaki Çocuğuma Nasıl yardım edebilirim?

Depresyonu ve semptomlarını iyice anlamak!
Eğer yaşadığınız süreç hakkında bilgi sahibi olursanız,çocuğunuzun neler hissettiğini anlamaya çalışırsanız ne kendinizi ne çocuğunuzu suçlarsınız. Bu dönemde zaman zaman çaresiz hisseden ebeveynler çocuklarına öfkelenebilir,kendilerini suçlu hissedebilir ya da sanki hiç düzeltilemez bir durum yaşıyormuşçasına üzüntü hissedebilirler. Halbuki bunun gerekli müdahaleler yapıldığında geçecek bir süreç olduğunu bilmek, çocuğunuza karşı daha anlayışlı olmak durumu kolaylaştıracaktır.

2.Aşırı tepki vermeyin,sakin kalın!
Bizim başımıza neden bu geldi,çocuğum düzelecek mi gibi endişeler yaşamak,çocuğu bir an önce iyi hissetmesi adına bir çok aktiviteye,hediyeye boğmak,çok özel bir durum yaşadığını hissettirip fazla sakınmak çocuğunuzu daha çok baskı altında hissettirebilir,olabildiğince normal ve sakin davranın.

3.Yanında olduğunuzu hissettirin!
Anlayışlı olun, çocuğunuzun her zaman sizinle konuşabileceğini,istediği zaman sizden yardım alabileceğini ve çözümü birlikte bulmak için çaba sarf edeceğinizi bilmesini sağlayın. Bu sadece sözel ifade yoluyla değil,ihtiyacı olduğunda sarılmakla,istemediği zaman konuşmamasına izin verip saygı göstermekle,üzerine gitmemekle de gösterilebilir.

4.Yardım alın!
Eğer belirtiler uzun süreli oluyorsa ve başa çıkamayacağınızı düşünüyorsanız yardım almaktan çekinmeyin.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nihan ARDA Fotoğraf
Psk.Nihan ARDA
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi19 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Nihan ARDA'nın Makaleleri
► Çocuk Depresyonu ve Kaygısında Terapi Psk.Elif AKSOY SİNCİ
► Kış Depresyonu Psk.Günce TOROSLU
► Kış Depresyonu Psk.Huriye ÇEVİK
► Kış Depresyonu Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ
► Kış Depresyonu Psk.Saadet YAVUZBİLGE
► Depresyonu Anlamak Dr.Mehmet TEKNECİ
► Terk Depresyonu Psk.Erol AKDAĞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,765 uzman makalesi arasında 'Çocuk Depresyonu' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:57
Top