2007'den Bugüne 82,675 Tavsiye, 26,142 Uzman ve 18,344 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Yıkılan İlişkiler!
YAZI #5686 © Yazan Uzm.Psk.Çiğdem YATKIN | Yayın Mayıs 2019
Yıkılan İlişkiler!
Günümüzde aldatmalar ve birden fazla ilişki arayışı boşanmaların temel nedeni gibi görünmektedir. Oysa Kaliforniya Boşanmada Uzlaşma Projesinden Gigy & Kelly, boşanmaların temel nedeninin %80 oranında insanların duygusal olarak birbirlerinden uzaklaşmaları ve ayrı kalmaları olduğunu bulmuşlardır. Bu durum genellikle çiftlerde olumlu duyguların eksikliği ve özellikle çatışmalar sırasında beklenen olumsuz duygulardaki artışın yokluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. İlişkilerdeki duygusal kopukluk ve geri çekilmede heyecanın, ilginin, soru sormanın, espri anlayışının, mutluluğun, desteğin, şefkatin ve empatinin eksikliği belirgin bir şekilde gözlemlenmektedir. Bu eksiklik, romantik ilişkilerde arkadaşlığın ve yakınlığın bozulduğunu işaret etmektedir.
Eğer müdahale edilmezse ayrılık ya da boşanmaları çok yüksek oranda öngören Mahşerin Dört Atlısı’na bakalım:
1) Eleştiri: Karaktere ve kişiliğe yönelik negatif ifadelerdir. Örneğin, “Bu evin hali ne böyle, hiçbir şey senin umurunda değil, her şeyi benden bekliyorsun.”
2) Savunma: Çiftlerin karşı tarafı anlamaya çalışmadan sürekli kendini savunmasıdır. Örneğin, “Bu evi dağıtan asıl sensin.”
3) Aşağılama: Birinin kendisini diğerinden üstün görmesi ve diğerini küçümsemesidir. Örneğin, “Çok beceriksizsin, yaptığın aptallık.”
4) Duvar Örme: Tartışma sırasında çiftlerden birinin fiziksel ve ruhsal anlamda iletişimi kesmesi ve konuşmamasıdır. Örneğin, suskun kalmak ve küsmek.
İyi giden ilişkilerde çiftlerin, çatışma sırasında çıkmaza girmek yerine diyalog kurduğunu görmekteyiz. Şirazlı Sadi der ki “Ne söyleyeyim diye baştan düşünmek, niçin söyledim diye sonradan pişman olmaktan iyidir.”

Uzm. Klinik Psikolog Çiğdem Yatkın
     2 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Çiğdem YATKIN'ın Makale ve Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,344 uzman makalesi arasında 'Yıkılan İlişkiler!' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Uyku Deyip Geçme! Aralık 2019
◊ Affetmek Mayıs 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:18
Top