2007'den Bugüne 85,916 Tavsiye, 26,758 Uzman ve 19,092 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Pisipisi Otu
YAZI #569 © Yazan Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU | Yayın Ekim 2009
Pisipisi otu

Yaz sıcakları ile birlikte arsalar,duvar dipleri, parkların kıyı köşelerinde çıkan otların kurur ve aynı buğday gibi tohum verir. Bu dönemde çocukluğumuzda pisipisi otu dediğimiz ve her yerde bulunan otların başakçıkları köpeklerimizin tuvalet ihtiyacını gidermek için içgüdüsel olarak bu kıyı köşe bölgeler ısrarla gitmesi ile tüylerine takılır. Köpeğin tüylerine takılan bu ot başakçıkları üstlerindeki tırtıklı yapı nedeniyle her türlü hareketle tüylerin arasında ilerleme eğilimindedir.
Normal vücut bölgesinde ve çok sık olmayan tüylerden kendiliğinden veya tarama sırasında kolayca düşen bu başakçıklar, kulak ve ayak parmak arası için büyük bir tehlike oluştururlar. Kulak içine kaçıp şiddetli ağrılı kulak yangılarına neden olabilirler. Parmak arasına saplanan pisipisi otları ise köpeğinde yalayıp çıkarmaya çalışması ile tam tersi olarak parmağın arasına saplanıp ayağın içinde ilerlemeye başlar.
Bu sorundan korunmak için öncelikle köpeklerinizi bu tip otların olduğu bölgelerden uzak tutmalısınız. Ayrıca özellikle uzun tüylü ve kısa boylu köpeklerde her gezi sonrası kulak kepçesi ve parmak araları kontrol edilmelidir.
Gezi sırasında veya geziden çok kısa bir süre sonra olan ani ve şiddetli kulak kaşımaları veya ayaklarını yalama durumlarını muhakkak ciddiye almalısınız. Şüpheli her durumda hemen Veteriner Hekiminize başvurmalısınız.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
A.Kutlu DAYIOĞLU Fotoğraf
Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi206 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU'nun Makaleleri
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,092 uzman makalesi arasında 'Pisipisi Otu' başlığıyla eşleşen başka makale bulunamadı.
► Kedilerde Agresiflik-Saldırganlık ÇOK OKUNUYOR Nisan 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:54
Top