2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Bağışıklı Güçlendirici Bitki ve Baharatlar
MAKALE #15127 © Yazan Uzm.Dyt.Şebnem KANDIRALI YILDIRIM | Yayın Temmuz 2015 | 2,375 Okuyucu
Bakteri, virüs, mantar, küf ve hatta kanser hücreleri ile savaşan bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve sağlıklı bir ömür için bitki ve baharatlardan faydalanın.

Zencefil Bakterileri Öldürür ve Ateşi düşürür.
Zencefil içerdiği fitokimyasallar ile anti bakteriyel, anti inflamatuar (iltihap karşıtı), ateş düşürücü ve ağrı giderici özelliklere sahiptir. Geleneksel Hint Ayurveda tıbbında zencefil kökü koliği olan bebeklerde sindirime yardımcı olmak, yetişkinlerde de hazımsızlık için kullanılmaktadır. Hamile kadınlarda sabah bulantıları ve deniz tutması gibi durumlarda zencefil bulantı ve kusma için doğal bir çözümdür. Yapılan bir çalışmada sabah bulantıları olan gebelerde ağızdan 1 g zencefil alımı bulantıların sıklığı ve şiddetini belirgin ölçüde azalttığı saptanmıştır. Warfarin gibi kan sulandırıcı ilaçlar zencefille etkileşime geçtiğinden, bu ilacı kullananların zencefil tüketmeleri sakıncalıdır.

Mantarlara Karşı Biberiye Kullanın.
Akdeniz yemeklerinde taze veya kurutulmuş olarak zengin aroma kazandırmak için biberiye sıklıkla kullanılır. Güçlü antioksidan özellikleri ile yapılan çalışmalar antibakteriyel ve antifungal (mantar karşıtı) özellik gösterdiğini göstermiştir. Biberiye yüksek karnosik asit içeriği ile Alzheimer hastalığı ve inme riskini azaltmada yardımcıdır. Kış aylarında da 4-6 g arası çekilmiş, öğütülmüş ya da taze biberiye yaprakları bağışıklığı arttırmak için tedavi edici doz olarak kullanılabilir.

Soğuk Algınlığı ve Nezle Belirtilerine Karşı Sarımsak Birebir.
Kardiyovasküler hastalıklara karşı korumadan, bağışıklık sistemini güçlendirmeye kadar çok sayıda sağlık faydası olan sarımsak yüksek konsantrasyonda kükürtlü bileşik içerir, bu bileşikler hem sarımsağa aromasını verir hem de bakteri, virüs ve mantarlara karşı koruma sağlar. Soğuk algınlığının sayı ve süresini azalttığı için özellikle kış aylarında günde 1 diş taze sarımsak tüketilebilir. Sarımsak aynı zamanda antibakteriyel özelliği ile midede büyüyen ve mide kanseri , mide ülserine yol açan Helikobakter pilori bakterisini öldürmede etkilidir. Helikobakter piloriye maruz kalan bireylerin çoğunda antibiyotik tedaviye direnç görülür. Sarımsak antibiyotik ile sinerjetik etki yaptığından tedavi için etkili bir yaklaşım olabilir.

Karanfil Ağrıyı Azaltır ve Bakterilerle Savaşır.
Karanfil yağı analjezik (ağrı kesici) ve antiseptik (mikropkıran) olarak kullanılmaktadır. İçerdiği bileşikler ile hem antibakteriyel ve antifungal (mantar karşıtı) özellikte hem de yaşlanma süreciyle mücadelede etkilidir. Yüksek miktarda fenoller ile karanfil ilerlemiş, gelişmiş glikasyon son ürünlerinin (AGEs) oluşumunu bloke etme yeteneğine sahiptir. AGEs kırışıklıklar ve katarakt gibi çoğu yaşa bağlı sorunlarla ilişkili olan bileşiklerdir.

Fesleğen Doğal Bir Kanser Savaşçısıdır.
Bu bitkinin yaprakları pesto sosunun ana maddesidir. Fesleğenden türetilen yağların laboratuar çalışmalarında çeşitli bakterilere karşı etkili olduğu görülmüştür. Fesleğen yeşil yapraklı bitki ve sebzelerde (maydanoz, enginar, fesleğen, kereviz) de bulunan bir bioflavonoid olan apigenini içerir. Bu bileşik bağışıklık sistemine kanserle mücadelede yardım eder. Yapılan araştırma çalışmaları apigeninin; DNA oksidatif hasarını azalttığı, insan lösemi hücrelerinin büyümesini yok ettiği, kanserli hücre ölümlerini arttırdığı, bir antiinflamatuar (iltihap karşıtı) ve kas rahatlatıcı özellik gösterdiğini saptamıştır.

Kekik Doğal Öksürük Gidericidir.
Kekik çayı, şurubu ya da buharının solunması ile bronşitlere faydalıdır. İçerdiği aktif bileşik timol ile ağız gargaralarında ağız bakterileri ve plak oluşumunu da azaltır.

Zerdeçal Bağışıklığı Arttıran Süper Baharat.
Zerdeçaldaki aktif bileşen kurkumin antikanser ve anti inflamatuar (iltihap karşıtı) özelliktedir. Kurkumin köri tozu üretiminde de kullanılır. Vücutta inflamatuar olayları engellediğinden artiritin neden olduğu ağrıları veya nezle gibi soğuk algınlıklarını gidermede etkilidir. Kurkumin bağışıklık hücrelerinin yeteneğini arttırır ve mikropları yok eder.

Mantar Bağışıklığı Destekleyici Görev Görür.

Yenilebilir mantarların birkaç türü güçlü bağışıklık desteği sağlar, popüler olanları maitake ve shiitake mantarlarıdır. Bu mantarlardaki özel fitonutrientler kansere ve patojenik mikroorganizmalara karşı bağışıklık yanıtını optimize eder. Bu mantarlardaki ana maddeler beta glukan ve polisakkaritlerdir. Bu doğal bileşikler makrofajlar, interferon, T hücreleri ve doğal öldürücü hücreleri aktive eder, kanser hücrelerinin çoğalmasını ve yayılmasını engeller. Beta glukan aynı zamanda bulaşıcı hastalıklara karşı fagositozların (mikropları yok eden özel bağışıklık hücreleri) aktivitesini arttırarak, vücudun direncini güçlendirir. Mantarların, hayvan modellerinde yapılan çalışmalarda da virüslerin neden olduğu enfeksiyonlara karşı direnci arttırdığı gösterilmiştir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Bağışıklı Güçlendirici Bitki ve Baharatlar" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Dyt.Şebnem KANDIRALI YILDIRIM'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Dyt.Şebnem KANDIRALI YILDIRIM'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Şebnem KANDIRALI YILDIRIM Fotoğraf
Uzm.Dyt.Şebnem KANDIRALI YILDIRIM
Balıkesir (Online hizmet de veriyor)
Uzman Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Dyt.Şebnem KANDIRALI YILDIRIM'ın Makaleleri
► Baharatlar ve Şifalı Bitkiler Dyt.Merve KAYALI
► Top 10 Bitki Çayları Dyt.Güler ENGİN
► Bitki Çaylarının Faydaları Dyt.Buket ADANÇ
► Kilo Verdiren Bitki Çayları Dyt.Zehra GÖKTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Bağışıklı Güçlendirici Bitki ve Baharatlar' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Yapılan 5 Diyet Hatası Temmuz 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


07:43
Top