2007'den Bugüne 87,593 Tavsiye, 27,122 Uzman ve 19,365 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Nodüler Guatr
MAKALE #1714 © Yazan Dr.Erdal DUMAN | Yayın Ekim 2008 | 23,026 Okuyucu
Nodüler guatr önemli bir tiroid hastalığı olup ülkemizde de sık olarak gözlenmektedir. Özellikle iyottan yoksul bölgelerde ve yeterince iyotlanmamış tuz kullanımı sonrasında daha sık olarak gözlenebilmektedir. Tiroid nodülleri çok ileri büyüdüğünde, boyunda büyüyüp bası yaratmasının yanında hormon üreterek tiroid hormonu fazlalığına (sıcak nodüllerde) ve tiroid kanserine neden olabilmektedir. Soğuk nodüllerde kanser gelişme riski sıcak olanlara göre daha yüksektir.Tek olan nodüllerde kanser olma riski birden daha fazla nodülü olanlara göre daha yüksektir.

Tiroid nodüllerinde kanser olma riski %5 den düşüktür. Özgeçmişlerinde boyun bölgesine radyasyon uygulanmış olanlarda ve radyoaktiviteye maruz kalanlarda tiroid kanseri riski çok daha yüksek gözlenebilmektedir. Eğer birlikte bir tiroid hormon yetmezliği ve iyot eksikliği yoksa ilaçla tedavinin hastada nodüllerin büyümesine kanser gelişiminin önlenmesine bir katkısı yoktur. İyi ayarlanmamış ve fazla gelen bir ilaç tedavisi hastada kemik erimesi ve kalp ritim bozukluklarına yolaçabilir. Özellikle çok ileri yaşlarda ilaçla baskılama tedavisinde çok daha dikkatli olmak gereklidir. Aynı şekilde bazı bitkisel tedavilerinde katkısı yoktur.

Eğer tiroid nodülleri boyunda baskı yapıyorsa, önceki ultrasonografi incelemelerine göre belirgin bir büyüme gösteriyorsa, şekil düzensizliği,nodül merkezinde kanlanmada artış, nodülde kireçlenme bozukluğu (kalsifikasyon) varsa tiroid ince iğne aspirasyon biyopisisi ve gereğinde cerrahi tedavi önceliklidir. Mümkünse tecrübeli bir radyolog tarafın dan doppler ultrasonografik inceleme yapılmalıdır. Hashimato tiroiditinde nodül izlenmini veren yalancı nodüller sözkonusu olabilir. Bu nodüller tedavi ile düzelebilmektedir. Operasyon gerektirmezler. Biyopsi gerekli değildir. Birden çok nodülü olanda genelde büyük ve ultrasonografik olarak riskli nodüllere biyopsi yapılır. Çapı 10 mm ve altında olanlara biyopisi genelde uygulanmaz.

Gebelikte tiroid bezi büyüyebilir. Bu bir fizyolojik olaydır. Gebeliğin ilerlemesi ile birlikte tiroid bezinin kanlanmasında artış olabilir. Graves hastalığında ve sıcak nodüllerde de dopler ultrasonogfrafik incelemede kanlanmada artış gözlenir. Gebelikteki nodüller gereğinde 3 aylık aralıklara ultrasonografik olarak incelenmelidir.Büyüme varsa gerekirse tiroid ince iğne aspirasyon biyopisi yapılabilir. Gebeliğin 3-6 ayları arasında gerekirse cerrahi girişim ile tiroid bezi alınabilir. 6-9 aylar arasında beklenir, doğumdan sonra operasyon yapılabilir. Radyokatif iyot tedavisi ve tiroid sintigrafisi gebeye uygulanmaz. Radyoaktif iyot tedavisi uyulananların 12 ay kadar gebe kalmaması ve emzirmemesi önerilir.

Guatr operasyonu sırasında frozen denilen teknikle anında patolojik inceleme yapılmalıdır. Total tiroidektomi (tiroid bezinin tümünün çıkartılması) tercih edilen güncel yöntemdir. Cerrahi operasyon mümkünse tiroid cerrahi ve/veya tiroid cerrahisi tecrübesi yüksek bir genel cerrah tarafından yapılmalıdır. Ülkemizde ne yazık ki tiroid operasyonlarından sonra geride tiroid dokusu kaldığından 2. ve 3. operasyon geçiren bir çok tiroid kanserli hastamız mecuttur. Daha önce cerrahi uygulanan bölgeye tekrar bir cerrahi girişim uygulamak bazen cerrahi açıdan kolay olmamamaktadır.

Tiroid kanseri olanlarda takipte yüksek doz T4 preparatı verilir.Mümkünse TSH düzeyi 0.1 ve daha da alıtna çekilmelidir. Mikropapiller kanserlerde cerrahi tedavi yeterlidir. Radyokatif iyota gerek yoktur. Mikrokanser kanser dokusunun boyutu 10 mm ve altında olan kanserli dokulardır. Mikropapiller kanserlerde TSH 0.4 e kadar düzeyi hedeflenebilir. Takipte Tiroglobulin, tiroid doppler USG, radyoaktif iyot vtaram testleri ve gereğinde radyolojik incelemer önemlidir.

Tiroid kanseri çıkan hastaların ve cerrahi sonrası takipler endokrinoloji hekimleri/merkezlerince yapılmalıdır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Nodüler Guatr" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Erdal DUMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Erdal DUMAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Erdal DUMAN Fotoğraf
Dr.Erdal DUMAN
İzmir
Doktor "Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi57 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Erdal DUMAN'ın Makaleleri
► Nodüler Guatr ÇOK OKUNUYOR Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Guatr Tedavisi-Basit Guatr Prof.Dr.Metin ÖZATA
► İç Guatr ve Dış Guatr Nedir? ÇOK OKUNUYOR Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Guatr Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Guatr Ultrasonu Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Guatr Biyopsisi Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Guatr Hastalığı ve Göz Prof.Op.Dr. Ümit BEDEN
► Guatr ve Tshoma Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Nodüllü Guatr Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Bölgesel Guatr Prof.Dr.Metin ÖZATA
► Diffüz Guatr Prof.Dr.Metin ÖZATA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,365 uzman makalesi arasında 'Nodüler Guatr' başlığıyla benzeşen toplam 13 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ramazan Ayında Beslenme Mayıs 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:37
Top