2007'den Bugüne 89,475 Tavsiye, 27,604 Uzman ve 19,642 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Her Seçim Bir Vazgeçiştir
MAKALE #20250 © Yazan Uzm.Psk.Emine ÖZDEMİR | Yayın Ocak 2019 | 1,971 Okuyucu
Vazgeçmek deyince aklınıza ne geliyor?
Pes etmek mi? Terk etmek mi? Bırakmak mı?
Vazgeçmek kavramının çağrışımları olumlu mu? Olumsuz mu?

Gelin bu kavramı birlikte ele alalım ve bunun üzerinde biraz düşünelim.

Vazgeçmek, günlük yaşantımızda o kadar hayatımızın içinde, o kadar sık karşılaştığımız bir durum ki çoğu zaman fark edemediğimiz sıradan bir durumda, bazen de geleceğimizi belirleyecek çok önemli bir karar aşamasında karşımıza çıkar. Örneğin, yemek yemek için bir lokantaya gittiğinizde garson size ne yemek istediğinizi sorar. Siz bir yemek ismi söylersiniz. Bu yemek sizin tercih ettiğiniz yemektir. Bu yemeği tercih ederken; tercih edebileceğiniz diğer beş altı çeşit yemekten vazgeçmiş olursunuz. Bir cafeye gittiğinizde de yaşadığınız durum benzerdir. Bir içecek tercih ettiğinizde yedi sekiz içecekten vazgeçmiş olursunuz veya yazı yazmak için kalem kutusundan birini tercih ettiğinizde pek çok diğer kalemden vazgeçmek durumunda kalırsınız. Seçimlerde bir partiye oy verirken, diğerı partilerden vazgeçersiniz. Aslında yaptığımız her seçim aynı zamanda bir vazgeçiş anlamına da gelir.

Yukarıdaki örnekler, günlük hayatta sıkça karşımıza çıkan sıradan durumlar. Bazen de geleceğimizi ilgilendiren çok önemli kararlar alırız. Bu kararları alırken de pek çok seçenekten vazgeçmeyi seçeriz. Örneğin öğretmen olmayı tercih eden bir kişi, seçebileceği diğer yüzlerce meslekten vazgeçmiş olur. Aynı önemli karar eş seçiminde de geçerlidir. Kişi bir eş seçerken, vazgeçtiği onlarca eş adayı vardır.

Örneklerden yola çıkarak şöyle bir sonuca varabiliriz. Hayatta var olan sayısız seçenek vardır. Biz bu seçeneklerden çok azını tercih edebiliyor iken, vazgeçtiğimiz seçenekler binlerce, belki de daha fazla sayıdadır.

Terapi seanslarında sıkça kullandığım bir kavramdır “vazgeçmek”. Çünkü çoğu zaman danışanlar, seçimleri uğruna nelerden vazgeçtiklerinin farkında değillerdir. Danışanlara şu soruları sıkça sorarım:
“Eğer sizi rahatsız eden, kafanızdan atamadığınız bu düşünceleri düşünmüyor olsaydınız, neleri düşünüyor olurdunuz?”
“Şu an engelleyemediğiniz, istemediğiniz şekilde sonuçlanan bu davranışları yapmıyor olsaydınız, neleri yapıyor olurdunuz?

Bu ve buna benzer sorular, kişilerin neleri seçtiğini ve bu seçim karşılığında nelerden vazgeçtiğini anlamalarına yardımcı olan, farkındalık kazanmalarını sağlayan önemli sorular. Bu soruları siz de kendinize sorabilirsiniz.

Vazgeçmek deyince genelde olumsuz çağrışımlar akla gelir; pes etmek gibi, güçsüzlük gibi. Oysa vazgeçme her zaman güçsüzlük anlamına gelmez. Bazen bırakacak kadar güçlü olmak anlamına gelir. Özellikle herhangi bir madde, durum veya kişiye bağımlı olan veya olumsuz alışkanlıklara sahip olan kişiler için.

Günümüzde pek çok bağımlılık türü var. Madde bağımlılığı(esrar, kokain, eroin vb), teknoloji bağımlılığı (internet, sosyal medya, oyun vb), alkol bağımlılığı, kumar bağımlılığı vb. Bu bağımlılıklarda en büyük sorun kişinin, kendisine zarar veren durumlardan veya kişilerden vazgeçemeyişidir. Bu gibi durumlarda vazgeçebilmek en büyük başarıdır.
Özetlemek gerekirse; vazgeçmek çoğu zaman kolayca yaptığımız ama bazen de en çok zorlandığımız bir durumdur. Düşünürken, karar verirken veya bir davranışı yaparken dikkat etmemiz gereken önemli bir detaydır. Yaptığımız her davranış, seçtiğimiz her tercih ile nasıl bir gelecek yaşayacağımızı belirliyoruz.

Yazımı şu sözlerle noktalamak istiyorum.
“Ne yapmayacağına karar vermek(vazgeçmek), ne yapacağına karar vermek kadar önemlidir.”(Steve Jobs)
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Her Seçim Bir Vazgeçiştir" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Emine ÖZDEMİR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Emine ÖZDEMİR'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     5 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Emine ÖZDEMİR Fotoğraf
Uzm.Psk.Emine ÖZDEMİR
Osmaniye (Online hizmet de veriyor)
Uzman Psikolog - Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi7 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Emine ÖZDEMİR'in Makaleleri
► Seçim Şeklimiz-Yaşamımız Psk.Özlem AKKEL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,642 uzman makalesi arasında 'Her Seçim Bir Vazgeçiştir' başlığıyla benzeşen toplam 6 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Neden Vazgeçemiyoruz? Mayıs 2019
► Umudu Canlandırmak Mart 2019
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:21
Top