2007'den Bugüne 90,681 Tavsiye, 27,883 Uzman ve 19,777 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Çocuğumu Cinsel İstismardan Nasıl Koruyabilirim ?
MAKALE #20924 © Yazan Uzm.Psk.Burcu KORAY | Yayın Kasım 2019 | 1,089 Okuyucu
Çocuğa karşı yapılan her türlü istismar hiç kuşkusuz ki kabul edilemez ve affedilemez türdendir; Ancak çocuğun cinsel istismarı daha fazla hassas olduğumuz ve ne yazık ki tüm dünyada ve ülkemizde sayısı gittikçe artan, toplum ve birey üzerinde travmatik etkiler bırakan bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Cinsel istismardan ve getirdiği travmatik etkilerden korunmak multidispliner çalışmalarla ve bireysel olarak bilinç ve farkındalığın arttırılması ile mümkün olacaktır. İstismarı önleme ve korunmada atılacak adımların ilki, bilinçlenmek ve bilinçlendirmekle başlar. Ebeveynler konu hakkında yeterli düzeyde bilgi sahibi oldukları takdirde, çocuklarına kendilerini nasıl korumaları gerektiğini öğretebilir. Aksi halde çocuklarımızı kötü niyetli kişiler için korunaksız, birer hedefler haline getirmiş oluyoruz.

Çocuğun cinsel istismarına yönelik koruyucu ve önleyici nitelikte yeterince çalışma, kitap ve kaynak bulunmamaktadır. Bu durum aile ve çocuklar için yeterli, doğru bilgiden yoksun kalmalarına neden olurken; tacizcilerin de toplumda kendilerini kolaylıkla kamufle etmelerine sebebiyet vermektedir. Çocuklar bazı durumlarda istismara uğradıklarını bildikleri halde çeşitli nedenlerle aileden saklama ihtiyacı hissederler bu durum tacizci tarafından fırsat olarak değerlendirip eylemi korkusuzca sürdürmesine sebebiyet vermektedir.

İstismarların %80’ ni çocukların güvendiği aile üyeleri veya tanıdığı kişiler tarafından yapılmaktadır.

Cinsel istismar vakalarının birçoğunda istismarcı ailenin ve çocuğun güvenini kazanmış, tanıdık bildik kimseler tarafından gerçekleştirildiği görülmüştür. Çocuklar yetişkinlerin mutlak suretle onları koruyacağı kollayacağı inancına sahiptirler. Bu yüzden yetişkinlerden kendilerine yönelik kötü niyetli davranış ve tutumlarda bulunabileceklerini düşünemezler. Güven ve emniyet duyguları atfettikleri kişiler tarafından, böyle bir durumla karşı karşıya gelmek son derece sarsıcı ve örseleyicidir. Çocuklar tacizciden korktukları, utandıkları ve reddedilecekleri duygusu ile saklama gereksinimi hissedebilirler, fakat bazı ruhsal ve fiziksel değişimler tacize uğradıklarının sinyallerini vermektedir. Çocukların verdikleri tepkileri, doğru analiz edip erken önlemler almak, hem tacizden ve devam etme halinden, hem de çocuğun almış olduğu travmatik hasarları en aza indirgeme bakımından oldukça büyük önem taşımaktadır.

Cinsel Taciz Belirtileri Nelerdir.?

Yaşına ilgi ve becerilerine uygun olmayan davranışlar sergileme. Tuvalet eğitimi kazanmış olmasına rağmen altını ıslatma, parmak emme, cinsel içerikli kelimeler kullanma.
Resim ve çizimlerinde tacizi belirten figürler
Yaşına uygun olmayan cinsel davranışlar sergileme.( Sürekli genital organları ile oynama, topluluk içinde mastürbatif eylemlerde bulunma ve cinsellik konularına anormal ilgi gösterme, cinsel bölgelerini gösterme)
Akran ilişkilerinde geri çekilme, sosyal izolasyon ve adapte problemi yaşamaya başlaması.
Bedeninde bazı izler ( morarma ,ısırma) ağrılar, oturmakta güçlük çekmesi, açıklanamayan idrar yolu enfeksiyonları, kızarıklık ve genital bölgelerde şişkinlik.
Depresif ruh haline bürünme, saldırgan ve kavgacı tutumlar sergileyip güvene dayalı ilişki kurmada güçlük çekmeye başlama.
Okul performansında ani düşüş ve dikkat dağınıklıkları
Uyku ve yeme problemleri


ÇOCUKLARI CİNSEL TACİZCİDEN KORUMAK İÇİN ALINABİLECEK BAZI ÖNLEMLER

. Sır SaklaMAMA Kuralı

Çocukların yaşları ve gelişim özellikleri göz önünde bulundurularak anlayabilecekleri bir dille sır saklamamalarını anlatmalıyız. Tacizcilerin en sık kullandığı yöntemlerden biridir,çocuklara oyunmuş gibi gösterip olayı normalleştirmeye ve çocuğunda katılımını sağlayıp işbirliği yapmaya ve sır adı altında saklamalarını sağlamaya çalışırlar. Senden yaşça büyük biri bu her kim olursa olsun senden bir sır saklamanı isterse hemen gelip anne ve babana söylemlesin şeklinde telkinlerde bulunup yer yer hatırlatmalıyız.

Özel Bölgelerini Öğretme

Çocuklarımıza özel bölgelerini kendi vücutları üzerinde gösterip bu bölgeleri annesi dışında hiç kimsenin dokunmayacağını, bedenin ona özel olduğunu ve izin vermediği sürece kimsenin ona dokunma hakkı olmadığını anlatmalı. Özel bölgeleri öğretirken farklı isimler, takma isimler kullanmaktan kaçınalım ayrıca rahatsız edici bir davranışa maruz kaldığında vermeleri gereken tepkileri öğretmeliyiz. Yüksek sesle bağırma, oradan koşarak uzaklaşma gibi.

Aşırı Otoriter Davranışlardan Kaçınmalı

Aşırı otoriter ortamda büyüyen ve bu yönde davranışlara maruz kalan çocuklarda otoriteye karşı boyun eğici davranışlar gösterme eğilimleri yüksektir. Bu durumu taciz karşısında da sergilenmesine neden olabilir.

İyi Dokunma ve Kötü Dokunma

Çocuklara iyi ve kötü dokunmanın ne olduğu ve bunlar nasıl ayırt edebileceği dikkatle ve detaylıca anlatılmalıdır. Bu konuda dikkat edilmesi gereken hususlardan biri diğeri de bu tür bilgilendirmeleri uygun aralıklarla doğru zamanda yapılmalıdır aksi halde çocukların aşırı kaygı gösterip tepki vermelerine, iyi dokunuşları da yanlış algılamalarına yol açabilir

.Dokunulmasından hoşlanmadığın ve ikaz ettiğin halde sana dokunmaya devam ediyorsa bu kötü bir dokunmadır.
Rahatsız olduğunu söylemene rağmen devam ediyor, bunun sır olduğunu ve kimseye söylememen gerektiğini söylüyorsa bu kötü bir dokunmadır.
Senin olduğu gibi başka insanlarında özel bölgelerine dokunma hakkımız yoktur. Hiç kimse senden böyle bir istekte bulunamaz kimsenin kendi özel bölgelerine dokundurma hakkı yoktur.
Çocuklar öncelikli olarak her şeyi alide öğrenip model alırlar Ona doğru model olmak için ebeveynler olarak çocuğumuzla aramızda mahremiyet sınırları olmalıdır.
4 yaşından itibaren çocuk tuvalet temizliğini kendisi yapmalıdır. Çocuğun tuvalet temizliğinin ebeveynler tarafından yapılıyor olması psikoseksüel gelişimi ve mahremiyet açısından doğru bir davranış değildir.
Çocuk ısrarlı bir şekilde bir yere gitmek istemiyor, biri ile yalnız kalmak istemiyorsa tanıdığınız ve güvendiğiniz kişiler olsa dahi zorlamayın. Çocuklar çeşitli nedenlerle tacize uğradıklarını açıkça ifade etmekten korkabilirler bunun yerine kendilerince güvenlik önlemleri almayı tercih edebilirler.
Sizin eşlik etmediğiniz ziyaretlerde yatılı kalmasına müsaade etmeyin.Çocukların kullanmış oldukları tablet ve telefonları, çevrim içi gezinimleri,kullandıkları uygulamalar düzenli aralıklarla kontrol edilmelidir. Pedofililerin en sık kullandığı yöntemlerden bir diğeri de çevrim içi gezinti yapan çocukla, iletişim haline geçme, adres ve çocuğa ait bilgileri alma, çevrim içi resimler ve video talebinde bulunma görüşme ve buluşma talebinde bulunmalarıdır. Bu bağlamda, çocuklara hiç kimsenin onlardan böyle bir talepte bulunma hakkı olmadığı ve bunun bir suç olduğu açıkça ifade edilmeli, böyle bir durumun yaşaması halinde ebeveynleri ile paylaşmaları gerekliliği anlatılmalıdır. Çocuğa yönelik cinsel istismarın, tüm kültürlerde ve tüm sosyal sınıflarda görülebilen bir durum olduğu göz ardı edilememelidir.

Çocuk Cinsel İstismara Uğradığını Neden Saklar

İstismarcı tarafından tehdit ediliyor olma.
Kendisine bir şey yapılacağı endişesi içerisinde olma.
İstismarcıyı koruma isteği.
Aileden herhangi birisinin başının belaya gireceği korkusu.
Suçlama veya ceza almaktan, reddedilmekten korkma, anne ve babasının sevgisini kaybedeceği endişesi.
Akran ve çevre tarafından dışlanma damgalanma korkusu.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuğumu Cinsel İstismardan Nasıl Koruyabilirim ?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Burcu KORAY'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Burcu KORAY'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Burcu KORAY Fotoğraf
Uzm.Psk.Burcu KORAY
İstanbul
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Burcu KORAY'ın Makaleleri
► Çocuklar Cinsel İstismardan Nasıl Korunur? Psk.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,777 uzman makalesi arasında 'Çocuğumu Cinsel İstismardan Nasıl Koruyabilirim ?' başlığıyla benzeşen toplam 30 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
--
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:39
Top