2007'den Bugüne 87,588 Tavsiye, 27,120 Uzman ve 19,364 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psikodinamik Psikoterapiler
MAKALE #22453 © Yazan Uzm.Psk.Irmak Güneş SARAÇ | Yayın YENİ Temmuz 2021
Psikanalitik kuram, nesne ilişkileri kuramı, ego psikolojisi ve kendilik psikolojisi gibi kuramlardan kaynağını alan psikodinamik psikoterapilerde zihinsel ve duygusal süreçlerin kaynaklarına, dinamiklerine işaret eden bir çalışma ile semptomları azaltma ve yaşam kalitesini yükseltme hedeflenir. Duygular, düşünceler ve erken çocukluk dönemi deneyimleri gözden geçirilerek; kişinin güncel problemlerine dair içgörü kazanması hedeflenir.

Kişilerarası ilişkilerimizde tekrarlayan benzer deneyimleri tanımak, fark etmek ve dinamiklerini anlamak, sorunlarla baş etmede kullandığımız savunma mekanizmalarını görmek; bu tekrarlanan örüntüleri (pattern) dönüştürme ve daha işlevsel savunmalar geliştirme adına oldukça önemlidir. Savunma mekanizmaları, en basit tanımıyla acı verici duygu, anı ve deneyimleri bilinçdışında tutmaya yarayan mekanizmalardır. Dinamik psikoterapilerde psikoterapist ve danışan arasındaki terapötik ilişki merkezi konumdadır. Terapide aktarım, erken yaşam deneyimlerinin kişiyi bugün nasıl etkilediği konusunda aydınlatıcı olmakta dır. Psikodinamik psikoterapilerde aktarım ve karşı aktarım muhakkak dikkate alınır ve uygun şekilde yorumlanır.

Terapist, bilinçdışındaki duygu ve düşüncelerin açığa çıkmasını kolaylaştırmak adına danışanı duygu, arzu ve korkularına dair kısıtlama olmaksızın konuşabilmeye; yani serbest çağrışıma teşvik eder. Seanslar, özellikle uzun süreli dinamik terapilerde yapılandırılmamış olup; danışanın o seansta o an aklına gelen herhangi bir konudan bahsetmesi istenir; yani seans gündemini danışan belirler. Karmaşık ruhsal örüntülerimizin ve ruhsal sıkıntılarımızın çocukluk çağı kökenlerine gönderme yapan dinamik psikoterapilerde aynı zamanda “şimdi ve burada”ya da odaklanılır, güncel olan da dahil edilir.

Psikodinamik psikoterapilerin çeşitli alt uygulamaları da bulunmaktadır. Örneğin; Aktarım Odaklı Psikoterapi (AOP) yöntemli özellikle borderline (sınırda) kişilik örgütlenmesine sahip danışanlarda kullanılabilmektedir. Aktarım Odaklı Psikoterapi’de terapötik süreçte ortaya çıkan olumlu ve olumsuz aktarımlar ile karşı aktarımların analiz edilmesi merkezi bir öneme sahiptir. Terapist AOP’de daha aktif olup; aydınlatma ve yorumlama çalışmalarında “şimdi ve burada” sürecine odaklanma söz konusudur.

Psikodinamik psikoterapi süreci öncesi yapılan dinamik anamnez çalışması ile projektif test uygulamaları, danışanın kişilik özelliklerine ve yaşam öyküsüne dair gerekli bilgileri sağlamada yardımcı olmaktadır. Terapi sürecine başlamadan önce danışanı tanıma, bilgi alma, değerlendirme ve ardından terapi sözleşmesi (serbest çağrışım, görüşülenlerin terapi odasında kalması, ücret, gün, saat, devamlılık, eyleme geçişler, vb. konular) genellikle 3 seans sürmektedir. Uzun süreli psikodinamik psikoterapilerin süresi değişken olmakla birlikte; Haftada 1 veya 2 seans olacak şekilde en az 2-3 yıl sürebilmektedir. Kısa süreli psikodinamik psikoterapilerin ise yaklaşık olarak 20 ila 25 seans sürmesi planlanır. Psikodinamik psikoterapilerde iki haftada bir seans sıklığı genellikle tercih edilmemektedir. Uzun süreli psikoterapilerde temel kişilik yapılanması üzerinde çalışılırken; kısa süreli psikoterapilerde danışanla birlikte belirlenen bir gündem ve belirli bir problem üzerinden çalışmalar yapılır.

Psikodinamik psikoterapiler, akademik eğitimlere ek olarak güvenilir eğitmenlerden ve/veya kurumlardan psikodinamik psikoterapiler üzerine eğitim ve süpervizyon almış olan, psikanalitik kuram başta olmak üzere teorik kuramsal altyapısı bulunan uzman psikoterapistler tarafından uygulanabilir.

Uzm. Psk. Irmak Güneş SARAÇ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Psikodinamik Psikoterapiler" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Irmak Güneş SARAÇ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Irmak Güneş SARAÇ'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Irmak Güneş SARAÇ Fotoğraf
Uzm.Psk.Irmak Güneş SARAÇ
İstanbul
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Irmak Güneş SARAÇ'ın Yazıları
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,364 uzman makalesi arasında 'Psikodinamik Psikoterapiler' başlığıyla benzeşen toplam 9 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:25
Top