2007'den Bugüne 92,293 Tavsiye, 28,217 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Üzümün Gücü
MAKALE #288 © Yazan Dyt.Sinem KOLBAKIR AYDIN | Yayın Ekim 2007 | 7,259 Okuyucu
ÜZÜMÜN GÜCÜ !


Üzüm yüzyıllardır güzelliğe ulaşmada doğal bir mucize olarak görülmüştür. Yapılan araştırmalar da bu kanıyı doğrular yönde olunca üzüm başta kadınlar olmak üzere herkesin ilgisini çekmeye devam etmiştir. Evet, herkesin ilgisini.. Çünkü üzüm ve üzüm çekirdeğinin yararlarının sadece kozmetikle sınırlı olmadığı artık kanıtlanmış durumda..

Üzüm öncelikle içerdiği basit şekerler olan glukoz ve fruktozla iyi bir enerji kaynağı oluşturuyor. Özellikle çocuklarda, iştahsızlık sorunu çekenlerde üzüm suyu tüketimi fark edilir bir etkiye sahip. İçeriğindeki vitamin ve mineral çeşitliliği de gözden kaçmıyor; A ve C vitaminleri, B grubu vitaminler, sodyum, potasyum, magnezyum, kalsiyum, demir ve çinko minerallerinin hepsini bulunduruyor. Üzümün antioksidan, flavonoid ve prosiyanidin içeriği de başlıca özellikleri arasında.. Antioksidanların kansere karşı koruyucu olduğu artık biliniyorken, yapılan araştırmalar da üzüm kabuğunda bulunan resveratrol maddesinin kanserin pek çok safhasında durdurucu etkiye sahip olduğu ve birinci dereceden doğal etki ettiği de çeşitli çalışmalarda gösteriliyor. Yapılan bir araştırmada, düzenli üzüm suyu içen kişilerde antioksidan olan E vitamini oranı ve anti-kanserojen kapasitenin arttığı gözlenmiştir. Bu madde aynı zamanda yüksek kolesterolü düşüren nadir maddelerden biri olarak da kabul görüyor. Üzüm çekirdeği ekstresi, ayrıca içeriğindeki prosiyanidin maddesiyle, C vitamini ile aynı yönde etki yaparak bu vitaminin aktivitesini de artırıyor. Böylece, üzüm çekirdeği ekstresi, hücre zarlarını güçlendirerek hücreleri oksidatif hasardan koruyor.

Üzüm, organizmadaki toksik maddeleri atan üç büyük organı (karaciğer, böbrek ve bağırsak) çalıştırdığından vücuttan zehirli maddelerin uzaklaştırılmasını sağlıyor, bu işleviyle sindirim ve bağırsak hareketlerini de düzenliyor. Kabuğunda bulunan flavonoid ve resveratrol ise damar hastalıklarını önlemesinde büyük rol oynuyor. Özellikle LDL-kolesterolünün oksidasyonunu engellemek ve beyin hücrelerinin dejenerasyonunun yavaşlamasında etki gösteriyor. Kalp kasının kanlanmasını arttırdığı için, üzüm ürünlerinin kalp enfarktüslerinde koruyucu bir etkisi olduğu, kanda kolesterol düzeyini düşürmesi ve kan akımını kolaylaştırması yoluyla da tromboz eğilimini azalttığı için, damarların esnekliğinin sağlanmasında da önemli bir rolü olduğu düşünülmektedir. Üzüm çekirdeği damarların kollajen dokusunu da sağlamlaştırdığı için damar sertliği ve damar sertliğiyle ilgili çok sayıda hastalığın oluşumunu önlemektedir. Araştırmaların gösterdiğine göre, yüksek tansiyonlu insanlar genellikle çok geçirgen olan, zayıf kılcal damarlara sahipler. Üzümün ise aksi yöndeki etkisiyle hipertansif kişilerde etkili olabildiği görüşü de söz konusudur.

İsveçli bilim adamlarınca yapılan bir deneyde, üzüm ve üzüm ürünlerinin kireçlenme rahatsızlığının belirtilerini hafiflettiği belirtilmiştir.
Bunun yanında, diyabetli ve varisli kişilere de tedavi sürecinde fayda sağladığı, gözü maküler dejenerasyon ve kataraktan koruduğu görülmüştür. Üzüm çekirdeği, sürekli bilgisayarın başında olan kişilerin göz sağlığının korunmasında da önemli yer tutmaktadır. Fransa’ da sıklıkla tüketilen bir üzüm ürünü olan şarabın da, bu ülkedeki yüksek doymuş yağ oranına rağmen, bu sebeple ortaya çıkan kas iskemisinin (doku beslenmesinde azalma) en düşük rastlandığı ülke olmasını sağladığı düşünülmektedir.

Ayrıcaüzüm çekirdeğinin, histamin salgısını azaltarak alerjiyi önlediği, iltihabi prostaglandinlerin sentezini azaltarak romatizmal hastalıklar, ağrı ve endometrioz gibi durumlarda yararlı olduğu saptanmıştır. Ayrıca üzüm çekirdeği % 92-95 PCO içeriğiyle, alerjilerin ve saman nezlesinin bitkisel tedavisinde geleneksel olarak kullanılmaktadır. Enzim dejenerasyonuna karşı bağışıklık hücrelerinin korunmasında, immün sistem ve dolaşım fonksiyonlarını desteklemede besin takviyesi olarak üzüm çekirdeği kullanılmaktadır.

Son olarak üzümün özellikle kadınları ilgilendiren kısmı; üzümde ve üzüm çekirdeği yağında bulunan polifenoller, yani cildi kuvvetlendiren güçlü nem tutucuların cildi besliyor oluşunda yatıyor. Ayrıca üzüm polifenolleri güçlü serbest radikallere karşı etkili bir koruma sağlıyor. Güneş ışınları, sigara, stres ve diğer negatif çevre etkileri, cildin daha çabuk yaşlanmasına, cildin kırışmasına ve esnekliğini kaybetmesine sebep oluyor. Üzüm çekirdeği cildin bağdokusunda bulunan kollajeni sağlamlaştırdığı gibi deriyi dinçleştiriyor, işte bu etkileriyle üzüm kozmetik sanayinde birçok ürünün ana maddesini oluşturuyor.

Öyleyse sadece güzelleşmek için değil, kanserden kalp-damar hastalıklarına bir çok durumdan korunmak için üzüm, üzüm suyu, pekmez, makul miktar ve sıklıkta şarap tüketiminin olumlu olacağı kesindir. Özellikle çekirdekli kırmızı üzüm yerken çekirdeği atılmamalı yada olduğu gibi yutulmamalıdır, bunun yerine çiğneyerek kırarak yutma gerçekleştirilmelidir. Her gün 1 bardak üzüm suyu tüketimi hem tüm bu özelliklerden faydalanmak hem de diyetimize farklı bir tat katmak katmak açısından önerilir.

www.elvanodabasi.com
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Üzümün Gücü" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Sinem KOLBAKIR AYDIN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Sinem KOLBAKIR AYDIN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sinem KOLBAKIR AYDIN Fotoğraf
Dyt.Sinem KOLBAKIR AYDIN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi130 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Sinem KOLBAKIR AYDIN'ın Makaleleri
► Tam Tahılların Gücü Dyt.Serpil TARMAN
► Zayıflamada Proteinin Gücü Dyt.H.Kübra BAL
► Elmanın ve Kahvenin Gücü Dyt.Nilay KEÇECİ
► Cinsel Gücü Arttıran Besinler Dyt.Neslihan AKTEPE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Üzümün Gücü' başlığıyla benzeşen toplam 25 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Yemek Aşkı Aralık 2007
► Ah Çikolata Ekim 2007
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


10:09
Top