2007'den Bugüne 92,390 Tavsiye, 28,229 Uzman ve 19,987 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!



Çocuk Bakıcısı Kimdir ve Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
MAKALE #4610 © Yazan Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN | Yayın Mart 2010 | 6,395 Okuyucu
Çocuk bakıcısı, belli saatler içinde çocuğa bakmakla görevli olan anne yardımcısıdır.

Ebeveynler için çocuklarını emanet edecek, onlara doğru bakımı verecek bir bakıcı bulmak oldukça zordur. Bakıcı seçerken aileden her birey tek bir özellik üzerinde odaklanabilir; bakıcının esnek çalışma saatlerine sahip olması, referanslı olması, yatılı kalabilmesi… Ancak seçme işlemi yapılırken birden çok kriter göz önünde bulundurulmalıdır.

Çocuk Bakıcısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Tüm anne-babalar, bakıcı seçerken görüştükleri kişinin bakıcı standartlarına uymasına dikkat etmelidirler.

- Çocuk bakıcısı evin işlerini yapmakla yükümlü olan kişi değildir, sadece çocuktan sorumludur. Özellikle anneler çocuğun uyanık olduğu saatleri göz önünde bulundurup, evin işlerinin yapılması gerektiği konusunda bakıcıya baskı yapmamalıdırlar. Çocuğun dışında, evdeki herhangi bir işe yardımcı olmak bakıcının insiyatifindedir.

-Çocuğa en sağlıklı bakımı verecek olan kişi ANNEDİR. Bakıcılar, annenin çalışmasından ya da herhangi bir sağlık problemi yaşıyor olmasından ötürü görevlendirilen geçici sorumlulardır. Annenin evde bulunduğu saatlerde ve boş zamanlarında çocuğa nitelikli zaman ayırması gerekmektedir. Anne, annelikle ilgili olan görev ve sorumluluklarını bakıcıya bırakmamalıdır. Eğer çocuğun tüm gereksinimleri bakıcı tarafından karşılanırsa ve anne çocuğuna gerekli bakımı vermezse, çocuk annesi yerine bakıcı ile özdeşleşir ve annesini reddetmeye başlar. Bir süre sonra çocuk bakıcıdan ayrıldığında bağlanma sorunları yaşayabilir. Bu yüzden anne ve baba daima ilgi, sevgi ve bunların somut olarak ifadesinde çocuğa karşı doyurucu olmalıdırlar.

Anne-baba mümkün olduğu kadar çocuğuyla ilgilenmeli ve özelikle çocuğun psikolojik ihtiyaçlarını zamanında karşılamalıdırlar.

-Çocuğun güvenliği için ve acil bir durum olduğunda yardım için; anne-babanın olmadığı saatlerde çocuğun bakıcı ile olacağı evin yakınında güvenilen komşular ya da aile yakınları ile paylaşılmalıdır.

-Özellikle erken çocukluk dönemlerinde çocuğun fiziksel ve duygusal gelişimi daha önemlidir. Bakımı ve eğitimi daha zordur. Bu yüzden eğer çocuk küçük yaşlarda ise, bakıcı olarak görüşülen kişinin, erken çocukluk dönemi ile ilgili eğitim alıp almadığı kontrol edilmelidir. Çocuğun fiziksel –duygusal-sosyal ve zihinsel gelişimini eğitimsiz bir kişiye bırakılmamalıdır. Çocuk gelişimi ve çocuk psikolojisi konusunda eğitimli ve deneyimli kişilerle çalışmaya özen gösterilmelidir.

-Bununla birlikte bakıcının referansları ve referansların doğruluğu da önemli bir nokta. Referansın kim olduğu, bakıcının bir önceki işinden hangi sebeple ayrıldığı, ne kadar müddet çalıştığı, hem referans gösterilen kişiye, hem de bakıcı adayına sorulmalı ve cevaplar arasında tutarlık olmasına dikkat edilmelidir.

-İzin günleri, mesai saatleri, maaş, evle ilgili uyulması gereken kurallar, iş öncesinde bakıcı adayı ile ortak belirlenmelidir.

-En önemli şey bakıcının çocuğa olan sevgisi, şefkati, onunla olan iletişimidir. Çocukla sağlıklı iletişim kurması onun psikolojisi ve geçmiş deneyimleri ile ilişkilidir. Bu yüzden bakıcı adayına geçmiş deneyimleri, aile yaşantısı ile sorular yöneltilmelidir. Tutarsız, sağlıksız ve kaçamak cevaplar veren kişilerle çalışılmamalıdır.

Çocuğun bakıcı ile olan iletişimi önemlidir. Bu yüzden onun ısınmadığı birisi ile çalışmamak gerekir.
Hem anne-babanın hem de çocuğun sağduyusu ve hisleri ile en doğru karar alınmalıdır.
Çocuğunuz için en iyi ve en güvenilir kişilerle çalışabilmeniz dileğiyle…

Sevgilerimle…
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuk Bakıcısı Kimdir ve Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nilüfer ŞİŞMAN Fotoğraf
Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi47 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN'ın Yazıları
► Çocuğuma Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyim Psk.Dnş.Sümeyra YAPICI AYDIN
► Mesleğini Seçerken Nelere Dikkat Etmelisin? Psk.Dnş.H. Güngör YAZICI
► Meslek Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz? Psk.Azade ALTINTAŞ DURMUŞ
► Çocuğunuza Bakıcı Seçerken… Psk.Dnş.Seval Ulviye AKYOL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,987 uzman makalesi arasında 'Çocuk Bakıcısı Kimdir ve Bakıcı Seçerken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?' başlığıyla benzeşen toplam 42 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Kanser ve Çocuklar Aralık 2010
► Çocukta Kekeleme Aralık 2010
► Disleksi Nedir? Aralık 2010
◊ Sosyal Fobi Nisan 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:05
Top