2007'den Bugüne 92,396 Tavsiye, 28,229 Uzman ve 19,989 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Piyasada Bulunan Zayıflama ve Doğal Beslenme Destek Ürünlerinin Sağlığımız Üzerine Etkileri
MAKALE #579 © Yazan Dyt.Nilgün SEREMET | Yayın Ocak 2008 | 8,324 Okuyucu
Piyasada zayıflama üzerine pek çok ürün bulunmaktadır. Bunların bir kısmı doktor tarafından gerekli görülen kişilere önerilerek kullanılan ilaçlar, bir kısmı da doğal beslenme destek ürünleridir. Piyasada zayıflama ilacı adı altında iki ilaç bulunmaktadır. Bunlardan bir tanesi orlistat etken maddeli olanıdır. Orlistat diyetle alınan yağın üçte ikisinin emilmeden dışkı ile atılımını sağlamaktadır. Orlistatın gaz, dışkıyı tutamama ve aşırı dışkılama gibi yan etkileri bulunmaktadır. Zayıflama ilaçlarında kullanılan diğer bir etken madde ise sibutramindir. Sibutramin iştah kontrol mekanizması üzerine etkilidir ve metabolizmayı hızlandır. Yalnız sibutramin’in bir çok yan etkisi ( hipertansiyon, taşikardi, ağız kuruluğu, kabızlık vb.) bulunmaktadır. Bu antiobezite ajanları mutlaka doktor tarafından reçete edildikten sonra, diyet uygulayarak doktor gözetiminde kullanılmalıdır.

Zayıflamaya yardımcı olan , kilo kontrolünde kullanılabilen diğer bir grup da doğal beslenme destek ürünleridir. Bunlar adından da anlaşılabileceği gibi % 100 doğaldır ve beslenmenize destek olarak kullanılabilir. Diyet ve egzersiz yapmadan bu tip ilaçların kullanımı ile bir sonuç alınamamaktadır. Doğal beslenme destek ürünlerinin kullanımında ürünün %100 doğal olduğundan emin olunmalı, güvenilir markalar tercih edilmeli, ürünü kullanacak kişiye mutlaka bir hekim veya diyetisyen tarafından önerilmiş olması ve bireyin ürünü kullanırken mutlaka diyet ve egzersiz yapması gerekmektedir.
Piyasada bulunan bazı doğal beslenme destek ürünleri şunlardır:

1. Chronium Picolinate: Pikolinat tuzu kromun emilimini kolaylaştırır. Krom vücutta şeker kullanımında rol oynayarak glikoz metabolizmasını düzenler. Karbonhidratların depolanmadan yakılıp enerjiye dönüştürülmesine neden olur. Kolesterol seviyelerini düşürüp, ateroskleroz oluşumunu engeller. Bu özellikleri nedeniyle şeker hastalarında ve kilo kontrolünde kullanılabilir.

2. Garcinia Cambocia: Güney Doğu Asya’da yaygın olan küçük sarı-kırmızı meyve veren balkabağını andıran bir bitkidir. Hidrosisitrik asit içerir. Bu asit, alınan kalorinin glikojen olarak depolanmasını sağlar. İştah kontrolünde, depo yağların enerjiye çevrilip kullanılmasında yardımcıdır.

3. Spiriluna: Sodalı sularda büyüyen, zengin besinler ve klorofil içeren mavi-yeşil yosundur.Bağışıklık sistemini korumaya, kolesterol seviyesini düşürmeye yardımcıdır. İştah azaltıcı ve metabolizma hızlandırıcı özelliği vardır.

4. Kelp: Spirulandan farkı iyot içermesidir. Tüketilen besinlerin enerjiye dönüştürülmesini sağlayarak metabolizmayı hızlandırır. Barsak çalışmalarını destekler. Kolesterolü düşürmeye yardımcıdır. Beslenme programlarını desteklemek amacıyla kullanılabilir.

5. Chitosan: Deniz kabuklularından elde edilen lif özelliği taşıtan kitinleri içermektedir. Yağları tutar ve kalorisi yoktur.Yağlara bağlanarak yağların emilmeden barsaklar yoluyla vücuttan atılmalarını sağlar.

6. L-Carnitin: L carnitin yağ asitlerinin mitokondriye taşınmasına yardımcı olarak vücutta yağ yakımını arttırıp, enerji üretimini destekler.Egzersiz ile kullanımında yağ yakımı daha fazla görülmektedir.

7. CLA: CLA ( konjuge linoleik asit) vücut tarafından sentezlenmeyen dışarıdan alınması gereken yağ asitlerinden linolik asitin başka bir formudur. Yağların vücutta depolanmasına yardımcı olan enzimin çalışmasına engel olur. Vücuttaki yağ miktarının azalmasına yardımcıdır. Depolanmış yağların enerji olarak kullanılmasına neden olur.

8. Gotu Kola: Gotu Kola Uzakdoğuda Çin , Asya ve Endonezya’da yetişen bir bitkidir. Kan dolaşımını hızlandırdığı için selülit ve varis tedavisinde kullanılabilir.
İçerisindeki etken maddeleri belirtilen tüm bu ürünlerin mutlaka bir hekim veya diyetisyen tarafından önerilmesi gerekmektedir. Başkasına yararlı gelen bir ürün diğer bir kişi de yarar sağlamayabilir. İçerisinde yukarıda bahsedilen bitkileri veya etken maddeyi içeren her ürüne güvenilmemelidir, mutlaka bilindik markalar tercih edilmelidir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Piyasada Bulunan Zayıflama ve Doğal Beslenme Destek Ürünlerinin Sağlığımız Üzerine Etkileri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dyt.Nilgün SEREMET'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dyt.Nilgün SEREMET'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Nilgün SEREMET'in Makaleleri
► Krill Yağı ve Sağlık Üzerine Etkileri Prof.Dr.Dyt.Murat BAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,989 uzman makalesi arasında 'Piyasada Bulunan Zayıflama ve Doğal Beslenme Destek Ürünlerinin Sağlığımız Üzerine Etkileri' başlığıyla benzeşen toplam 68 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:52
Top