2007'den Bugüne 92,185 Tavsiye, 28,195 Uzman ve 19,962 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Yumurta (Oosit) Donasyonu (Nakli)
MAKALE #8269 © Yazan Op.Dr.Verda TUNÇBİLEK | Yayın Şubat 2012 | 4,611 Okuyucu
YUMURTA (OOSİT) DONASYONU

KİMLER YUMURTA DONASYONUNDAN FAYDALANABİLİR?

• Rahimi olup erken menapoza giren ve yumurta üretemeyen kadınlar (40 yaş altında %1-2 kadın bu problemle karşı karşıyadır). Endometriozis, enfeksiyon veya kanser nedeni ile yumurtalıkları alınmış kadınlar. Fonksiyon göremeyen overle doğmuş genetik bozukluklu kadınlar .Yumurta geliştirici ilaçlara az veya hiç cevap vermeyen kadınlar. • Genetik hastalık taşıyıcısı olan ve bu hastalığı çocuklarına geçirme riski olan kadınlar (hemofili, Duchenne's muscular distrofisi, Huntington's koreası gibi). Kromozomal anomaliye bağlı tekrarlayan düşük yapan kadınlar.
• Yumurta rezervi ve katilesi iyi olmayan, tekrarlayan başarısız IVF denemeleri olan kadınlar.

• Yaşı ileri olup menapoz nedeniyle fonksiyon görmeyen overlere sahip olan kadınlar.

VERİCİ YUMURTANIN SEÇİMİ

Bilinen Verici

Bilinen bir vericiden yumurta almak isteyen bir kadın tıbbi ve genetik bir sorunu bulunmayan 21 – 30 yaşları arasında bir verici bulmalıdır. Bilinen vericiye bulaşıcı hastalıklar için uygulanacak tarama testleri tüm vericiler için aynıdır ve Avrupa İnsan Üremesi ve Embryoloji Derneği (European Society of Reproductive Medicine (ESHRE)) ve Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (the American Society for Reproductive Medicine (ASRM)) kılavuzlarında belirtilen standartlarda gerçekleştirilir.

Anonim Verici

Verici anonim olduğunda, hem alıcının hem de vericinin kimlikleri tamamen gizli tutulmaktadır. Anonim yumurta bağışı tıbbi açıdan sperm bağışına benzer olsa da, mevcut teknolojik imkanlarla yumurtaların spermler gibi dondurularak saklanması mümkün değildir.

Anonim verici olmak için başvuran kadınlardan sadece normal vücut ağırlığında olan, özgeçmişinde tıbbi ve genetik sorun bulunmayan, ESHRE ve ASRM kriterlerine uygun tarama testlerinde bulaşıcı hastalık taşımadığı tespit edilen 21 – 30 yaşları arasındaki kadınlar programımıza kabul edilmektedir.

YUMURTA VERİCİLERİNE UYGULANAN TARAMA TESTLERİ

1. Verici profili formu
2. Doktor tarafında ilk değerlendirme ve muayene
3. Kesinlikle yapılan minimum laboratuar testleri (gerek görüldüğünde ilave testler yapılır):

Kan grubu
HIV Antikoru
Hepatit B ve C Yüzey Antijenleri
Sifilis için RPR

4. Gonore, Klamidya, Ureaplasma ve Mycoplasma için rahim ağzı kültürleri
5.Karyotip (kromozom testi)

YUMURTA ALACAK ÇİFTLERE UYGULANACAK TESTLER

1. Çift ilk önce doktorlarımızdan birisi tarafından değerlendirilir ve önceki tıbbi kayıtları incelenir.
2. Bayan eşe Rubella (Kızamıkçık) bağışıklık testi, kan grubu, HIV antikoru, Hepatit B ve C yüzey antijeni, sifilis için RPR testleri yapılır. Sitomegalovirus (CMV), Gonore, Klamidya, Ureaplasma ve Mycoplasma Hominis için rahim ağzı kültürleri alınır.
3. Rahim boşluğunun normal olduğundan emin olmak için son iki yıl içerisinde yapılmamışsa histerosalpingografi veya histeroskopi yapılır.
4. Erkek eş için kan grubu, HIV antikoru, Hepatit B ve C yüzey antijenlerine bakılır
5. Son 6 ay içinde yapılmamışsa semen analizi yapılır.

VERİCİ VE ALICININ EŞLEŞMESİ


Yumurta vericisinin ten rengi, göz rengi, saç rengi ve vücut yapısı gibi fiziksel özellikleri mümkün olduğunca alıcı çiftinkilere benzer olacak şekilde seçilir. Ek olarak, etnik köken, kan grubu ve diğer fiziksel özellikler de mümkün olduğunca aynen eşleştirilir.
Hastaya özel verici seçimi yapıldıktan sonra verici ve alıcı senkronize olarak hazırlanmaya başlanır.Vericiye ovaryon stimülasyon başlandığında alıcıyada rahim içini transfere hazırlamak için Estradiol Valerat verilmektedir.Verici yumurtası toplanacağı gün alıcı kadının eşinden sperm alınır.Laboratuvar ortamında birleştirilen sperm yumurta embriyo takibi yapılır ve 2 yada 3 embriyo alıcı bayana transfer edilir.

İZİN BELGESİ

Tedaviye başlamadan önce verici ve alıcıdan yazılı izin belgesi alınmalıdır. Donörler yumurtalarının kullanılacağı, oluşan embriyoların dondurulup saklanacağını bildiklerine dair yazılı belgeyi imzalamalıdırlar.

YUMURTA BAĞIŞININ BAŞARI ŞANSI

Yumurta bağışı ile mükemmel gebelik oranları elde edilemektedir; bu oranlar çiftlerin kendi yumurta ve spermleriyle elde edilen gebelik oranlarından oldukça yüksektir. Bunun nedeninin vericilerin infertilite sorunu olmaması ve infertil hastalara kıyasla daha kaliteli yumurtalar üretmeleri olduğu düşünülmektedir. Ek olarak, alıcının endometriyumu hiperstimülasyona maruz kalmamaktadır ve implantasyona daha uygun olabilir. Bu nedenlerle, bir seferde genellikle üç donasyon embryosu transfer edilmektedir. Bu işlemde gebelik şansı %70 civarındadır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yumurta (Oosit) Donasyonu (Nakli)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Verda TUNÇBİLEK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Verda TUNÇBİLEK'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Verda TUNÇBİLEK Fotoğraf
Op.Dr.Verda TUNÇBİLEK
KKTC (Kıbrıs)
Doktor "Kadın Hastalıkları ve Doğum - Jinekoloji"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Verda TUNÇBİLEK'in Makaleleri
► Yumurta Donasyonu/Yumurta Nakli Op.Dr.Şevket ALPTÜRK
► Sperm Donasyonu (Nakli) Op.Dr.Verda TUNÇBİLEK
► Yumurta ve Sperm Donasyonu Op.Dr.Verda TUNÇBİLEK
► Yumurta Bağışı (Nakli ) Nedir ? Op.Dr.Verda TUNÇBİLEK
► Saç Nakli ve Restorasyonu Prof.Dr.Ufuk BİLKAY
► Kornea Nakli - Keratoplasti Op.Dr.Süleyman Mesut KARAATLI
► Yumurta Hücrelerinin Gelişimi Op.Dr.Ahmet Fatih ÖĞÜÇ
► Tüp Bebek ve Yumurta Dondurma Dr.Gökhan GÜMÜŞTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,962 uzman makalesi arasında 'Yumurta (Oosit) Donasyonu (Nakli)' başlığıyla benzeşen toplam 21 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sezeryan ile Doğum Haziran 2012
► Sperm Donasyonu (Nakli) Şubat 2012
► Yumurtalık (Over) Kisti Nisan 2010
► Meme Kanseri ve Tedavisi Nisan 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:45
Top