2007'den Bugüne 88,440 Tavsiye, 27,376 Uzman ve 19,492 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Boşanma ve Çocuk
YAZI #2242 © Yazan Psk.Göksu GÖKTAŞ TELMAÇ | Yayın Eylül 2014
Boşanmanın eşiğine gelmiş pek çok çift kendinden önce çocuğunun psikolojisini düşünerek paniğe kapılır. Kafasındaki soruları yanıtlamada zorlanabilir hatta bazen sırf çocuğu üzülmesin diye sorunlu evliliği devam ettirmeye karar verir. Boşanma ne kadar istenilir bir durum olmasa da bazen aile bireyleri için en sağlıklı karar olabilmektedir. Çocukların en az hasarla boşanma sürecini yaşamaları ise yine en başta anne babaların elindedir.

Anne babaların boşanma sürecinden çok kafalarına takılan sorular ve yanıtları ise şöyle:

Boşanacağımı çocuğuma nasıl açıklarım?

Boşanma haberi her yaşta çocuğu üzecek, belki de şoke edecektir. Çocuğa bu durumu açıklamada anne babanın birlikte hareket etmesi, sakin bir zamanda ve tarzda çocukla ya da çocuklarla konuşması sağlıklı olacaktır. Bu süreçte ayrılanın eşler olduğunu anne babalık görevlerinin ve ilişkilerinin hayat boyu süreceğini, onu hiçbir zaman bırakmayacağını vurgulamak çocuğun yaşayacağı “terk edilme, geri dönmeme” kaygısını rahatlatacaktır. Her çocuk anne babanın ayrılmasına kendi açısından yaklaşır ve bir daha onları görememekten korkar. Bu korkunun üzerinde durulmalıdır.

Eğer çiftler birlikte konuşamayacak kadar kızgın ya da küs ise…

Anne ya da baba bu açıklamayı kendi yapabilir, gerekirse bir psikologtan uzman desteği alarak yol alabilir. Çocuğa söylememek, bir başkasından duyması ya da bir öfke anında duyması aileye duyduğu güveni zedeleyeceği için tehlikelidir.

Boşanmayı kabul etmezse ne yapmalı?

Boşanma çiftlerin yetişkin olarak aldığı bir karardır. Çocuk bunun nedenini ya da gerekliliğini anlayamaz. Bu nedenle kabul etmesi de beklenmemeli. Karşı çıkmaları, isyanları olabilir. Anne baba bir araya geldiğinde onları barıştırmak için el ele tutturmaya çalışabilir, “Anne, babam seni çok seviyormuş” gibi şeyler söyleyebilir. Bu durumlarda sakince ona “Ayrılmamız seni üzdü anlıyorum ama buna alışacaksın benim için de zor bir dönem birlikte aşacağız. Unutma anne baba olarak hep yanındayız” tarzında rahatlatıcı ve onun duygularını anlayan açıklamalar sağlıklı olacaktır. “Bunda üzülecek ne var, sakın bir daha böyle şeyler söyleme, bıktım ama” gibi çocuğun duygularını inkar etmek, bastırmak çocuğu baskılar ve gizli kalmış duygulara, depresif belirtilere neden olabilir.

Bu süreçte en çok nelere dikkat edilmeli?

Çiftler ne kadar öfkeli olurlarsa olsunlar çocuğun yanında diğer ebeveyn ve ailesi hakkında olumsuz konuşmak,
Çocuk anlamaz diye düşünerek (ki anlar) şifreli konuşmak,
Çocuğu uzun süre aramamak, görmemek,
Diğer ebeveyne göstermemek,
Çocuk mutlu olsun diye sınırsız oyuncak vs almak, aile sınırlarını aşmak,
Çocuğun evini, odasını, okulunu aniden açıklama ve alıştırma yapmadan değiştirmek,
Ani yapılan yeni evlilikler,
Çocuğa “Baban şehir dışında çalışıyor” gibi yalanlar söylemek , çocuğun psikolojisini olumsuz etkiler.

Çocuklarımızın boşanmadan hasar almaması neredeyse imkansızdır. Ancak en az hasarla atlatmaları, ileride kuracakları ailenin sağlıklı olması, güvenlerinin sarsılmaması için boşanma öncesi ve sonrası süreci çok ciddi ve hassas biçimde ele almak anne babaların ve onların yakınlarının en büyük görevidir.

Çünkü bugün yaşadıkları anlar bir gün çok canlı anılar olacaktır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Göksu GÖKTAŞ TELMAÇ'ın Makale ve Yazıları
► Boşanma ve Çocuk Psk.Dnş.Adem TATAR
► Boşanma ve Çocuk Psk.Sinem ERUSTA
► Boşanma ve Çocuk Psk.Dnş.Aslı DENİZ
► Boşanma ve Çocuk Psk.Gizem HÜNERLİ
► Boşanma ve Çocuk Psk.Gonca BİLGİÇ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,492 uzman makalesi arasında 'Boşanma ve Çocuk' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Otizmde Tanı Eylül 2014
◊ Mutsuz Evliliğin Sırrı Eylül 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


22:22
Top