2007'den Bugüne 91,493 Tavsiye, 28,077 Uzman ve 19,893 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Meme Dikleştirme
YAZI #5887 © Yazan Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ | Yayın Ağustos 2019
Göğüs Asma (Dikleştirme) Ameliyatı Nedir ?

Memeleri güzelleştirmek için yapılan ameliyatların hepsi memeleri daha dolgun ve dik göstermeyi amaçlar. Ancak bunu sağlamak için memelere hacim ilave etmek (silikon implant veya hastanın kendi dokusu) ya da fazla meme dokusunu çıkartmak gerekebilir.

Meme asma (breast lift) ameliyatı yeterli büyüklüğü olan ancak dikliğini kaybetmiş sarkık göğüslere uygulanan bir ameliyattır. Burada amaç normal yerinden daha aşağıya kaymış meme başı (areola) nı olması gereken yere yükseltmek ve yayvanlaşmış meme dokularını dikişler ile toplayarak memelere koni şeklini vermektir.
Resim 1 (Görmek için aşağıdaki linki kopyalayıp tarayıcınızın adres bölümüne yapıştırın)
http://www.egeozgentas.com.tr/wp-content/uploads/2018/11/2018-11-16-web-meme-diklestirme.jpg

Diğer meme güzelleştirme ameliyatlarına göre memeyi daha az hırpalayan bu ameliyatta çok güzel dikleşme ve toparlanma sağlanabilmektedir. Ancak meme başı (areola) farklı bir konuma taşındığında yeni yerine dikişler ile tutturulmakta ve çevresinde yuvarlak bir iz kalmaktadır. Ayrıca eski yerinde ortaya çıkan açıklığın da kapatılması gerekmektedir. Bu kapatma işlemi de meme başının hemen altından başlayan dikine bir iz oluşturmaktadır. Bu izlerin farkedilme derecesi hem hastanın bünyesine hem de cerrahın yeteneğine göre değişmektedir. Şunu daima hatırlamalıyız: Her kesin yerde bir miktar iz kalır. Biz estetik cerrahların amacı mümkün olduğu kadar kısa ve az farkedilen izler yapmaktır.

Meme asma (mastopexy) veya göğüs dikleştirme ameliyatlarında mevcut meme hacmi ameliyat öncesi iyi hesaplanmalı ve sonuçtan hastanın arzuladığından daha büyük veya daha küçük memeler ortaya çıkartmamalıdır. Bu kararın verilmesinde hem hastanın isteği hem de plastik cerrahın deneyimi ayni ölçüde önemlidir.

Saf meme dikleştirme ameliyatları özellikle Amerika’da daha az sıklıkta uygulanmaktadır. Çünkü Amerikan Toplumu’nda büyük meme hala çok büyük rağbet görmektedir. Bu nedenle göğüs asma ameliyatlarının pek çoğunda memelere silikon implant da konulmakta ve hem dik hem de eskisinden büyük memeler oluşturulmaktadır.

Her ne kadar büyük memeler moda olmaya devam etse de normal büyüklükte ve dik memeler uygun bedenlerde hem estetik hem de anatomik olarak zarif durduğudan meme asma veya dikleştirme ameliyatları önemini kaybetmeyecek gibi görünmektedir.

Bu video ameliyatın nasıl yapıldığını şematik olarak göstermektedir:
(İzlemek için aşağıdaki linki kopyalayıp tarayıcınızın adres bölümüne yapıştırın)
https://youtu.be/P9Jo0CCR2wQ
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ege ÖZGENTAŞ Fotoğraf
Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ'ın Makaleleri
► Meme Sarkması, Meme Dikleştirme – Toparlama Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN
► Meme Büyütme ve Meme Dikleştirme Estetiği Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
► Meme Dikleştirme Dr.Ulvi GÜNER
► Meme Dikleştirme / Mastopeksi Op.Dr.Alper BAYRAKTAR
► Meme (Göğüs) Dikleştirme - Mastopeksi Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,893 uzman makalesi arasında 'Meme Dikleştirme' başlığıyla benzeşen toplam 16 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Migren ve Botulinum Toksini ÇOK OKUNUYOR Ekim 2022
► Kol Germe Ameliyatı Ocak 2022
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:26
Top