2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı Yapmak Kuş Veteriner Kliniği , Kuş Veterineri , Kuş Veteriner
YAZI #7195 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Eylül 2021
Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı Yapmak iyikuşalıntıdır
Muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yapmak oldukça kolaydır. Kafamızı karıştıran bu sorunu görsellerle açıklamaya çalıştım. Eğer kuşunuzun cinsiyetinden emin değilseniz lütfen net cere renkleri görülecek şekilde bizimle paylaşın. Cinsiyet ayrımı yaparken bizler öncelikle gaga üstünde yer alan " cere " rengine odaklanırız.
Cere Nedir? Neresidir?
cerere.jpg
Ayrıca kuşunuzla ilgili bir sorun olduğunda vücudunun neresinde olduğunu anlamanız ve bizlere tarif edebilmeniz için bu konuyu inceleyebilirsiniz;
Muhabbet Kuşu Anatomisi

Üreme döneminde ki Dişi Muhabbet kuşları Cere Renkleri
Eğer muhabbet kuşlarınızın cere rengi görselde olduğu gibi kahve renk ve tonlarındaysa, dişi kuşunuzun üremeye hazır, kızışmış bir dişi olduğunun anlamına gelir. Hastalık durumu değildir. Aksine sağlıklı, yetişkin bir dişi olduğunu gösterir.
disikusureme.png

Üreme Döneminde Olmayan Dişi Muhabbet Kuşları Cere Renkleri
Dişi muhabbet kuşlarının genelde 1 yaşına kadar görselde yer alan ton skalasında cere renkleri görülür. Ayrıca dişi muhabbet kuşları tüy döneminde cere renkleri beyaza yada krem rengine döner, Kimi dişiyi erkekle ayırt etmek zorlaşabilir bu durumda çünkü mavi ve sadece burun deliği çevresi beyaz olan kimi dişiler mevcut. Fakat genel olarak hareketlerinden de anlaşılabilir.
disikusureme1.png

Üreme Döneminde ki Erkek Muhabbet Kuşları Cere Renkleri

Erkek muhabbet kuşlarının cinsiyetini genelde daha koyu olan renklerden analiz edebiliriz. Altta ki görselde yer alan parlak koyu maviler erkek muhabbet kuşunun üreme için uygun yaşta olduğunu ve cinsiyetini net bir şekilde anlamamıza sebep olur. Bu renge sahip erkekler yetişkin kuşlarda görülür.
erkekmuhabbetkusu.png

Üreme Döneminde Olmayan Erkek Muhabbet Kuşları Cere Renkleri
Yavru yada geçiş döneminde olan erkek muhabbet kuşlarının cere renkleri daha soluk mavi, pembe, grimsi bir mavi olabiliyor. Yer yer koyuluğunu kaybeder ve rengi neredeyse dişi kuşun cere rengini anımsatabilir. Bu durumda hormonsal bir sorun yada bir hastalığın belirtisi olabilir.
erkekmuhabbetkusu1.png
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi57 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
► Veteriner Kardiyoloji Vet.Hek.Gökhan ÖZTÜRK
► Veteriner Hekim Anlamaz Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
► Veteriner Hekim Olmak Vet.Hek.Dr.Başak TUNÇER ULUKARTAL
► Avrupada Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Kamuda Veteriner Hekim İstihdamı Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Muhabbet Kuşu Cinsiyet Ayrımı Yapmak Kuş Veteriner Kliniği , Kuş Veterineri , Kuş Veteriner' başlığıyla benzeşen toplam 57 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:31
Top