2007'den Bugüne 92,487 Tavsiye, 28,241 Uzman ve 20,001 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Erken Boşlamanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir
MAKALE #12942 © Yazan Güldane KAVGACI | Yayın Temmuz 2014 | 5,516 Okuyucu
ERKEN BOŞLAMANIN PSİKOLOJİK NEDENLERi NELERDİR
Erken boşalma, erkeğin çok az bir cinsel uyarı ile bazen ön sevişme sırasında, bazen penis vajinaya yaklaşır yaklaşmaz, bazen penis vajinaya girer girmez, bazen penis vajinada hareket etmeye başlar başlamaz ya da hızlanır hızlanmaz erkeğin isteğinin ve kontrolünün dışında erkeğin istemsiz bir şekilde boşalmasıdır.
Erken boşalma ülkemizde en sık görülen cinsel problemlerden biridir. Genellikle cinsel deneyimi az olan erkeklerde daha çok görülür. Bazı erkeklerde her ilişkide devam ederken bazı erkeklerde biraz düzelme ve bir süre sonra tekrar başlama şeklinde görülür.
Baştan beri görülen primer erken boşalmanın sebeplerinin genellikle psikolojik kökenli olduğu kabul edilmektedir. Erken boşalma kontrolünü öğrendikten sonra sonradan ortaya çıkan erken boşalmanın nedenlerinin organik kökenli olduğu veya ilişki, evlilik problemlerine bağlı olduğu kabul edilmektedir ve bu klinikte daha az görülmektedir. Baştan beri görülen primer erken boşalma ise klinikte en çok rastlanılanıdır.
Erkekler erken boşalmayı hızlı boşalmak, erken gelmek şeklinde ifade ederler. Erken boşalan erkekler cinsel ilişki sırasında ne pahasına olursa olsun erken boşalmalarını durdurmaya çalışırlar. Bu boşalmayı durdurma çabaları erkeğin gerginliğini ve stresini daha da arttırdığı için çok az bir uyarılma ile daha da erken boşalmalarına neden olur.
Erken boşalama kişide ilerleyen zamana paralel olarak suçluluk, yetersizlik, başarısızlık, hayal kırıklığı, utanç, cinsel tatminde azalma, evlilik ve ilişki sorunları gibi diğer başka psiko sosyal sorunlara da neden olur.
Erken boşalma bütün cinsel fonksiyon bozuklukları içerisinde cinsel terapi ile mükemmel bir şekilde tedavi edilebilen sorunlardandır. Erken boşalma tedavisinde amaç erkeğin boşalma kontrolünü öğrenip boşalma denetimini eline almasıdır. Eğer erken boşalma sorunu yaşıyorsanız bunun özgüveninizi düşürmesine, cinsel mutluluğunuzu ve evlilik mutluluğunuzu engellemesine izin vermeyin. Deneyimli bir cinsel terapist rehberliğinde sorumluluk alıp ilerleyerek sağlıklı bir cinsel yaşantıya kavuşmak için harekete geçmek ilk adımdır.
Erken boşalmanın psikolojik sebepleri kişiden kişiye, çift dinamiğine ve daha pek çok faktöre göre değişmekle birlikte klinikte en sık karşımıza çıkan psikolojik nedenler aşağıda sıralanmıştır.


• Erkeğin kendi cinselliğine verdiği aşırı önem, kendi değerini cinsellikteki başarısı ile ölçme eğilimi
• Abartılı cinsel mitler ve yanlış cinsel bilgilenmeler
• Her türlü stres erken boşalmaya zemin hazırlar. Örneğin kişinin eş, iş ve kişisel yaşamındaki yoğun stres; maddi kayıp, boşanma ayrılma, ölüm vb. yaşam olayları
• Kişinin heyecanlı ve kaygılı bir kişilik yapılanmasının olması
• Kişinin cinsel işlevleri, cinsel organlarının haz tepkisi konusundaki olumsuz kaygılı düşünceleri
• Psiko analitik kurama göre ise erken boşalma altta yatan derine yerleşmiş bilinçdışı güdü ve çatışmaların dışarıya yansıyan bir semptomudur.
• Ergenlik döneminden itibaren ayıp, günah, suçluluk, yakalanma korkusu ile yapılan mastürbasyonlar
• Erkeğin cinsel tecrübesinin az olması, cinsel beceri ve bilgi eksikliği
• Cinselliği ile ilgili gerçekçi olmayan beklentiler
• Erkeğin eşinin (partnerinin) sert eleştirel tepkiler vermesi
• Cinselliğin hala bir tabu olduğu ülkemizde cinselliğe günah ve suçluluk duygusu ile yaklaşma
• Stres, endişe ve korku alınan cinsel hazzı azaltarak boşalma refleksinin daha hızlı tetiklenmesine neden olur. Sanıldığının tersine alınan haz ne kadar azalırsa boşalama süresi o kadar kısalır.
• Cinsel olarak katı, suçlayıcı ve utandırıcı yetiştirilme tarzı
• Abartılı cinsel beklentiler ve yanlış cinsel bilgiler erkeğin başarılı olma kaygısını artırarak boşalma süresini etkiler.
• Kendi hazından çok eşin hazzını düşünme, eşi memnun edememe endişesi
• Partnerin herhangi bir cinsel fonksiyon bozukluğu veya cinsel isteksizliği
• Partnerle çatışmalı bir ilişki
• Partnerle yeterli cinsel etkileşim ve uyumun olmaması
• Bilinç dışı ayıp, yasak, günah, suçluluk gibi olumsuz duygu ve düşünceler
• İlk cinsel deneyimleri uygunsuz ortamlarda ve uygunsuz şartlarda gerçekleşmesi
• Erkeğin cinsel uyarılma ve tahrik olma cinsel yanıt örüntüsünü algılayamaması ve yönetememesi
• Seksüel başaramama performans kaygısı en önemli erken boşalma nedenlerinden biridir. Erkek rastlantısal olarak erken boşaldığında ve bu birkaç kez tekrarladığında ondan sonraki cinsel aktivitelerinde ya yine başaramazsam ya yine erken boşalırsam gibi düşüncelere kapılır. Bu başaramama kaygısı erkeği daha da heyecanlandırır ve gerer, bu da erkeğin daha erken boşalmasına sebep olur.
• Aşırı sevinç, üzüntü, korku erkeğin cinsel duyumlarına odaklanmasını güçleştirir. Dolayısı ile yüksek cinsel uyarıları fark edemeyen erkek zamansız bir şekilde boşalır.
• Heyecan ve gerginlik: Heyecan ve gerginlik birbirini besler. Kişinin kasları gerilir ve boşalma refleksi daha hızlı çalışmaya başlar.
• Kişide başka bir cinsel fonksiyon bozukluğunun varlığı. Örneğin sertleşme bozukluğu erken boşalmaya, erken boşalma da sertleşme sorunlarına neden olabilir.
• Kişide anksiyete veya depresyon.
• Yeni evlenme, partnerin yeni olması, seyrek ve düzensiz bir cinsel yaşam.
• Reddedilme, terk edilme korkusu.
• Performansa çok fazla odaklanma kişinin cinsel heyecan seviyesini algılamasını, dolayısıyla yönetmesini engeller.

Kaynaklar:
Cooper AJ. An innovation in the "behavioural" treatment of a case of non-consummation due to vaginismus. Br J Psychiatry. 1969.
Masters, W.H. and Johnson, V.E. Human Sexual İnadequacy. Boston: Little, Brown, 1970.

Güldane Kavgacı
Aile ve Çift Terapisti & Cinsel Terapist
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Erken Boşlamanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Güldane KAVGACI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Güldane KAVGACI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Güldane KAVGACI Fotoğraf
Güldane KAVGACI
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikoloji Uzmanı
Psikoterapist, Aile ve Evlilik Terapisti,cinsel Terapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi214 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Güldane KAVGACI'nın Makaleleri
► Kekemeliğin Nedenleri Nelerdir? Sümeyra ÖZTÜRK
► Dikkat Eksikliğinin Nedenleri Nelerdir? Psk.Ramazan ŞİMŞEK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,001 uzman makalesi arasında 'Erken Boşlamanın Psikolojik Nedenleri Nelerdir' başlığıyla benzeşen toplam 32 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Cinsel Terapist Ne Yapar? Kasım 2019
► Vajinismus Tedavisi Kasım 2013
► Vajinismus Belirtileri Nisan 2012
► Vajinismus Nedenleri Mart 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:23
Top