2007'den Bugüne 92,543 Tavsiye, 28,255 Uzman ve 20,012 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Cinsel Terapist Ne Yapar?
MAKALE #20909 © Yazan Güldane KAVGACI | Yayın Kasım 2019 | 3,804 Okuyucu
Cinsel terapist kişinin veya çiftin cinsel problemini düşünsel, davranışsal, duygusal ve kişiler arası etmenler açısından değerlendirerek var olan cinsel problemin çözümüne ve kişilerin veya çiftin daha sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmasında onlara rehberlik eder.
Cinsel terapist (cinsel psikolog) bu amaçlara ulaşmak için kişiyi veya çifti dinleyerek cinsel problemlerini değerlendirir. Problemin nedenleri saptanır. Bu değerlendirme sonunda bir cinsel tedavi formülasyonu hazırlar ve çifte sunar.


Cinsel terapi uzmanı; cinsel sorunun kişisel, kişiler arası, ailesel ve aynı zamanda toplumsal etmenlerle ilgili olduğunu göz önünde bulundurarak kişiye ya da çifte özel bir cinsel terapi programı uygulamaya özen gösterir.


Cinsel işlev problemlerinin çözümü konusunda eğitim almış uygulayıcılara cinsel terapist, cinsel problemleri için başvuran kişilere danışan denilmektedir.
Kişilerin veya çiftlerin cinsel problemlerini çözüme kavuşturmak, cinsel problemlerinden ötürü bozulan duygusal sorunlar, çatışma ve gerginliği çözmek ilişkiyi iyileştirmek için kullanılan psikoterapiye de cinsel terapi veya seks terapisi (cinsel psikoterapi) denilmektedir.


Cinsel terapist öncelikle bireylerin cinsel fonksiyonunu sekteye uğratan engelleyici faktörleri ortadan kaldırarak buna karşılık uyarılma ve hazzı artıracak özel cinsel terapi tekniklerinden faydalanarak çiftin/kişinin daha sağlıklı bir cinsel yaşama kavuşmalarına yardımcı olur.


Ayrıca cinsel terapi uzmanları cinsel yaşamları ile ilgili problem ve endişeleri olan birey ve çiftlere cinsel eğitim ve cinsel danışmanlık hizmeti sunar.
Cinsel Terapi Seanslarında Ne Yapılır?
Cinsel terapilerde danışanların en çok merak ettikleri ve sordukları sorulardan biri cinsel terapi seanslarında terapi odasında ne yapıldığıdır. "Fiziksel muayene ya da herhangi bir fiziksel girişim yapılacak mı?" "Eşlerden herhangi bir cinsel uygulama yapmaları istenecek mi?" vb. sorular cinsel terapistlerin en çok karşılaştığı sorulardır.


Cinsel terapide terapi seanslarında herhangi bir fiziksel muayene veya girişim yapılmaz. Kişilerden veya çiftlerden herhangi bir cinsel uygulama yapmaları istenmez. Bütün bunlar insan doğasına ve mahremiyetine aykırıdır.


Cinsel terapi diğer bütün psikoterapiler gibi bir çeşit cinsel terapi türüdür. Diğer psikoterapilerden farklı olarak cinsel terapist çifte evlerinin mahrem ortamında yapmaları için bir dizi iyileştirici cinsel oyunlar (aşk oyunları, okşama oyunları) verir. Cinsel terapi seanslarına paralel olarak verilen iyileştirici cinsel oyunlar cinsel psikoterapi uygulamalarının labaratuvarıdır.


Cinsel terapide bütün dünyada en çok uygulanan psikoterapi yaklaşımı bilişsel davranışçı terapidir. Amaç kişinin veya çiftin cinsel fonksiyonunu sekteye uğratan otomatik düşüncelerini ve temel inanç sistemini değiştirerek işlevsel olmayan cinsel davranışların değiştirilmesidir.


En Sık Karşılaşılan Cinsel Sorunlar Nelerdir?

Sertleşememe (ereksiyon bozukluğu), serleşmeyi devam ettirememe korkusu, orgazm olamama (anorgazmi), vajinismus (cinsel ilişkiye girememe) erken boşalma, erkeklerde cinsel isteksizlik, kadınlarda cinsel isteksizlik, ağrılı cinsel ilişki (disparoni), cinsel travmalar, cinsel fobiler, hiper seksüalite, ilk gece korkusu en sık rasladığımız cinsel problemlerdir.


Ne Zaman Cinsel Terapiste Gidilmelidir?

• Kişiler ve çiftler yukardaki cinsel problemlerden birini yaşıyorsa,
• Cinsel korkular ve cinsel kaygı yaşıyorlarsa,
• Cinsel problemler çiftin ilişkisini etkiliyorsa,
• Cinsel problemlerden dolayı çift arasında tartışma ve huzursuzluk yaşanıyorsa,
• Çift arasında açık iletişim ve yakınlaşma azalıyorsa,
• Çift arasında cinsel sorunlardan dolayı çatışma, gerginlik ve kaygı yaşanıyorsa,

Hiç çekinmeden deneyimli bir cinsel terapistten destek almaları çok önemlidir. Böyle durumlarda cinsel psikoterapi çift için iyi bir seçenektir ve cinsel terapiden kesin fayda görürler.


Cinsel problemlerinde deneyimli bir cinsel terapistten randevu almak çözümün yarısıdır. Atılan bu ilk adımdan sonra cinsel terapistleri cinsel problemlerin çözümü ve sağlıklı bir cinsel yaşantıya kavuşmada kendilerine gerekli yardım ve rehberliği sunacaktır.
Cinsel terapist cinsel terapi seanslarında var olan cinsel problemlerin çözümünün yanı sıra çiftin ya da kişinin:


• Başarma kaygısından kurtulması
• Utanma, suçluluk, günah, korku gibi duyguların giderilmesi
• Cinsellik algısını yeniden yapılandırma
• Kişinin kendi cinsel ihtiyaçlarını fark etmesi, kabul etmesi
• Örseleyici cinsel etkileşim örüntülerinin düzenlenmesi
• Cinsel fonksiyonu sekteye uğratan engellerin ortadan kaldırılması, uyarılma ve hazın artırılması
• Cinsel iletişim kurma
• Cinsel özgüven geliştirme
• Cinsel travmalar ve cinsel korkularla başa çıkma
gibi konularında onlara yardım eder.

Psikoterapist Güldane Kavgacı
Aile ve Evlilik Terapisti & Cinsel Terapist
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Cinsel Terapist Ne Yapar?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Güldane KAVGACI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Güldane KAVGACI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Güldane KAVGACI Fotoğraf
Güldane KAVGACI
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Psikoloji Uzmanı
Psikoterapist, Aile ve Evlilik Terapisti,cinsel Terapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi215 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Güldane KAVGACI'nın Makaleleri
► Cinsellik Girmeyen Eve Cinsel Terapist Girer Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
► Terapist Tavsiye Verir mi? Terapist Sizde Neyi Dinler? Psk.Dnş.Mustafa Burak ARABACI
► Ruh Sağlığım ve Terapist Dokunuşu Psk.Dnş.İbrahim GÜLYAŞAR
► Terapist Bir Annenin Sütten Kesme Deneyimidir! Psk.Dnş.Seval Ulviye AKYOL
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 20,012 uzman makalesi arasında 'Cinsel Terapist Ne Yapar?' başlığıyla benzeşen toplam 31 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Vajinismus Tedavisi Kasım 2013
► Vajinismus Belirtileri Nisan 2012
► Vajinismus Nedenleri Mart 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:26
Top