2007'den Bugüne 89,485 Tavsiye, 27,604 Uzman ve 19,643 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
İyi İlişkilerin Olmazsa Olmazı !
MAKALE #16853 © Yazan Psk.Dnş.Nilgün SARI | Yayın Temmuz 2016 | 2,873 Okuyucu
İyi, sağlıklı, dengeli, sevgi dolu bir benlik ve ilişkiler için ihtiyacımız olan en temel 2 şey empati yapabilme becerisi ve duygusal zeka kapasitesidir.

Duygusal zekâ, bir insanın kendisine veya başkalarına ait duyguları anlama, sezinleme, yönetme ve yönlendirme yetisi, kapasitesi ve becerisinin ölçümünü tanımlamaktadır.

Empati veya eşduyum, bir başkasının duygularını, içinde bulunduğu durum ya da davranışlarındaki motivasyonu anlamak ve içselleştirmek demektir. Kendi duygularını başka nesnelere yansıtmak anlamında da kullanılır. Empati, bir insanın, kendisini karşısındaki insanın yerine koyarak onun duygularını ve düşüncelerini doğru olarak anlamasıdır.

Sözlük anlamlarına baktığımızda “ben ve öteki arasında olup bitenlerde ne gibi duyguların yaşandığının farkında olunmasının” ortak nokta olduğunu görüyoruz.

Şöyle bir ilişki düşünelim: İki kişi bir konuda konuşurken, her iki tarafta sadece kendi söylediği ile ilgileniyor ve karşısındakinin ne söylediğini, ne hissettiğini hiç anlamıyor olsun. Böyle bir durumda her ikisi de kendisini hiç duyulmamış, anlaşılmamış, değersiz, öfkeli ve huzursuz hissedecektir. Bu ilişki olumlu değişime uğramadığı sürece böyle sürüp gidecektir. Zamanla birbirinden uzak, daha az belki de hiç konuşmayan ya da konuşmaya çalıştıkça hep kavga eden, oldukça çatışmalı bir hal alacaktır.

Böylesi bir ilişki, iki yetişkin, iki çocuk veya bir yetişkin bir çocuk arasında yaşanabilir. Her durumda da ciddi sorunlara yol açacaktır.

Ailesi tarafından anlaşılmama, duyulmama gibi yaşantılardan kaynaklı çeşitli sorunlar yaşayan çocuk, genç ve yetişkinlerin çokça olduğunu biliyoruz ve onlar terapi ile olumsuz yaşam deneyimlerini olumluya çevirebiliyorlar.
Bazı uzmanlar (Bradberry ve Greaves 2005) duygusal zekanın değişken, zamanla kazanılabilen ve artabilen bir yeti olduğunu iddia ederlerken; diğerleri (örneğin Mayer) duygusal zekanın sabit olduğunu ve artırılamayacağını öne sürmektedirler.

Ben, duygusal zeka ve empati yeteneğinin kazanılabilir ve arttırılabilir bir özellik olduğunu düşünüyorum ve görüyorum. Yoksa yaşam çok durağan olur ve herkes ruhsal olarak kendi yerinde sayardı.

Empatinin eksik olduğu bir ortamda kavga ve çatışmanın neredeyse hiç bitmeyeceğini söyleyebiliriz. Sürekli çatışmalı ve gergin bir halde kalmak oldukça yıpratıcıdır. İlişkilerdeki çatışmalarla başedebilmenin bir yolu da insan kendini ötekinin yerine koyabilmesidir. Bu yetilerin eksikliği söz konusu ise kişi ister istemez kendisini geliştirmek zorundadır.

Yetişkinlerde duygusal zeka ve empatinin geliştirilmesi:

Düşünmeye başlamak lazım...

Ne yazık ki iletişimde sorun yaşayan herkes, kişiliğini geliştirmek yönünde bir karar almıyor. Sürekli karşı tarafı suçlayan “ben değil o değişsin diyen” kişiler de oldukça fazla. Bu noktada değişime karşı bir direnç ve bilgi eksikliği olduğunu görüyoruz.

İnsan yalnız yaşayamayan, sosyal bir varlık olarak her daim diğer insanlarla iletişim halinde olduğundan “değişimi” kendinden başlatmak zorunda olduğunun bilincinde olmayabiliyor.

Halbuki kişiliğin duygusal kapasitesinin geliştirilmesi ve güçlendirilmesi, o kişinin ruhsal geleceğine dair yaptığı en kıymetli yatırımıdır. Farkında olmak ve istekli olmak, duygusal zeka ve empatiyi geliştirmeye başlamak için yeterlidir. Çevremizdekilerin bizimle ilgili verdikleri geribildirimlere, kendi iç dünyamızdaki sezgilere kulak vererek başlanabilir.

Sonraki aşama kişinin kendi duygu ve düşüncelerinin farkında olmasıdır. İyisiyle kötüsüyle benliğe ait olan duygu ve düşüncelerle yüzleşebilmek gerekir. Ardından da onları iyi bir güvenle kabul edebilmelidir. Bu bir yandan da zaman ve olgunlaşma meselesidir.

Kendinin farkında olan ve kabul eden kişi doğal olarak karşısındakinin de farkında olacaktır. Ötekinin ne düşündüğü, ne hissettiği, yaşadıkları karşısında iç dünyasında nasıl bir karışıklık olduğu daha tanıdık gelecektir. Bu duyarlılık kişileri ilişkilerde kavgaya değil, samimi ve güvenli bağ kurmaya yöneltecektir.

Çocuklarda duygusal zeka ve empatinin geliştirilmesi:

Çocukları duymaya başlamak lazım...

Ebeveynlerin çocukları hangi yaşta olursa olsun onları dinlemeye ve duymaya istekli olmaları gerekir. Çocuğa kendini anlatma, ifade etme fırsatı vermenin onlara sunulabilecek en değerli armağan olduğunu düşünüyorum.
Ebeveyn kendi içindeki ruhsal telaşını çocuğuyla olan ilişkisine bulaştırmadan onu dinlemelidir. Çocuğu eleştirmeden, suçlamadan, sakin ve korkmadan “sadece” dinlediğinizde ilişkinizin iyi yönde çok daha farklı olduğunu hissedeceksiniz. Bu şekilde “duyulan ve anlaşılan” çocuğun ebeveyn ve arkadaşlarıyla ilişkisi sağlıklı olacaktır.

Çocuklarda duygusal zeka ve empati becerisinin derecesi kendi kişilik özelliklerine ve ebeveynlerinin onlara karşı tutumlarına bağlıdır.
İlişki tek taraflı değil iki kişiliktir. Yani çocuğunuzu dinledikten sonra kendi duygu ve düşüncelerinizi, bilmesi gerektiği kadarıyla, yaşına ve duygusal gelişimine dikkat ederek ona anlatmalısınız. Böylece o da sizin duygu ve düşüncelerinizden haberdar olacaktır.

Ebeveyn çocuğu ile sadece sorun olduğunda değil, günlük yaşamda karşılaşılan bir çok duruma dair karşılıklı konuşmalıdır. Duygusal zeka ve empati iyi, güvenli bir ilişki içinde öğrenilir ve gelişir.

Nilgün Sarı
Uzman Psikolojik Danışman
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"İyi İlişkilerin Olmazsa Olmazı !" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dnş.Nilgün SARI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Dnş.Nilgün SARI'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Nilgün SARI Fotoğraf
Psk.Dnş.Nilgün SARI
İstanbul
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi2 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Dnş.Nilgün SARI'nın Makaleleri
► İlişkilerin Şeması Psk.Jiyan ÖZKAN
► İlişkilerin Katili: Sahtelik Psk.Ayşenur BAYRAKTAR
► Sağlıklı İlişkilerin Kodları Psk.Dnş.Kemal TUNCER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,643 uzman makalesi arasında 'İyi İlişkilerin Olmazsa Olmazı !' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


15:54
Top