2007'den Bugüne 92,429 Tavsiye, 28,232 Uzman ve 19,994 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuklarla İletişim Nasıl Kurulmalı?
MAKALE #18288 © Yazan Uzm.Psk.Sadık SUN | Yayın Nisan 2017 | 4,819 Okuyucu
Çocukla Kurulacak İletişimde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çocukların yaş itibariyle küçük olması bizde, yaşadıkları sıkıntılarının da küçük olabileceği yanılgısını yaratabilmektedir. Bu bakış açımızdan ötürü çocukların pek ciddiye alınmadığı ve onların da kendilerini anlaşılmaya muhtaç bir birey oldukları gözden kaçırılmasına yol açabilmektedir. Bize “Aman bunu mu dert edinmiş kendisine?” dedirten, hafife aldığımız durumlar çocuklar için aslında büyük bir sıkıntı yumağıdır. Bu durumu dikkate almayan yetişkinler çocuğun yaşadığı sıkıntıları görmezden gelerek, es geçerek çocukların duygularına (kalbine) dokunma şansını elde edememektedirler. Duygularına dokunmadan çocuklarımızla kurmaya çalıştığımız yarım yamalak diyalog halinde çocuklarımız anlaşılmadığını ve ciddiye alınmadığını kolaylıkla hissedebilmektedirler. Bu sebepten ötürü çocuklarımıza söylediklerimizin çocuklarımızın bir kulağından girip diğer kulağından çıkmasına şaşırmamak gerekiyor. Çünkü çocuklarımızı yeteri kadar dinlemeden ve söylediklerini anlamadan söylediklerimiz çocukların yüreğine ne yazık ki işlemiyor. Daha kısaca ifade edersek dinlemediğimizde dinlenilmiyoruz. Çocuklarla iletişimde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar aşağıda belirtilmiştir.
• Kuracağımız iletişim çocuğun anlayacağı bir dil kullanılarak, göz göze ve duygu teması sağlanarak kurulmalı

• Söylenen ve koyulan kurallara ebeveynlerin ortak ve tutarlı şekilde hareket etmeleri sağlanmalıdır (ebeveynlerin hatta birlikte yaşadıkları babaanne, anneanne… evde kim varsa iletişim noktasında özlerinin ve sözlerinin bir olması sağlanmalıdır)

• Çocuklara “hayır” söylenmesi gereken yerlerde neden hayır dediğimiz sebepleriyle anlaşılır şekilde çocuğa açıklanmalı

• Kuracağımız iletişimde çocuktan çok daha fazla konuşmamaya gayret gösterilmeli, daha çok dinleyici pozisyonunda yer alarak çocuktan daha çok bilgi almanın yanı sıra çocuğun duygu ve düşüncelerinin önünü açmalı fakat bunu yaparken soracağımız soruların eleştirel ve sorgulayıcı bir dille olmamasına gayret gösterilmeli.

• Çocukla gireceğimiz diyalog da çocuğa beden dilimizle söyleyeceklerini derhal söyle işim var mesajını vermeden tüm kalbimizle onu dinlemeye hazır olduğumuzu göstererek onu dinlemeye ve anlamaya çalışmalıyız.

• Çocuğun sorduğu soruları cevapsız bırakmayın yaşına uygun bir şekilde cevaplama gayreti gösterin. Bilmiyorsanız da bilmediğinizi söyledikten sonra araştırıp kendisini bilgilendireceğinizi ifade edin.

• Sorduğu ve ifade ettiği durumlardan dolayı hemen akıl vermek ve nasihat vermek yerine “hımm, peki bu durumda ne yapabilirsin,” gibi bir cümleyle onun yaşadığı soruna çözüm bulmasını sağlayın.

• Çocuğun yaşadıklarından dolayı nasıl hissettiğini ve düşündüğünü bulmaya ve anlamaya çalışın. Kendi duygularını ifade etmeyi bilmiyorsa ona “bu durumdan dolayı üzülmüşsün, arkadaşına sanırım kırgınsın, öfkelisin” şeklinde duygularını tanımasını ve anlamlandırmasını sağlayın.

• Çocuklarımızla iletişim kurarken elektronik cihaz kullanımının bir süreliğine ertelenmesini sağlayın.

• Tüm çocuklarınızla eşit miktarda iletişim kurmaya özen gösteriniz.

• Çocuklarınızın gururunu zedeleyecek, onu aşağılayacak cümleler kurmayınız.

• Bazı durumlarda çocuğunuzu uyarmanız gereken durumlar oluşursa bunu herkesin içinde yapmamaya özen gösterin. Sakin ve başkalarının duymayacağı ve onu görmeyeceği bir yerde gerekli uyarılarınızı yapınız.

• Çocuğa bazı değerleri (bağırmadan konuşmak, yalan söylememek, vurmamak, özür dilemek…) anlatırken bizim en başta bu kurallara ve değerlere ne kadar önem verdiğimiz ve bu değerleri hayatımıza ne kadar geçirdiğimizi kendimize sormamız önemlidir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Çocuklarla İletişim Nasıl Kurulmalı?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Sadık SUN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Sadık SUN'un izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     5 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Sadık SUN Fotoğraf
Uzm.Psk.Sadık SUN
Diyarbakır (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi58 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Sadık SUN'un Makaleleri
► 0-6 Yaş Çocuklarla İletişim Psk.Başak DALDA KİLECİ
► Çocuklarla Doğru İletişim Psk.Melisa AKTÜRK ASAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,994 uzman makalesi arasında 'Çocuklarla İletişim Nasıl Kurulmalı?' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:15
Top