2007'den Bugüne 79,336 Tavsiye, 25,454 Uzman ve 17,752 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Türkiye’nin Saklanan ve Kanayan Yarası Ensest
MAKALE #19788 © Yazan Uzm.Psk.Şengül DEMİRSOY BÖCÜ | Yayın Eylül 2018 | 414 Okuyucu
Ensest, yüzyıllardan beri var olan ve hemen hemen her toplumda görülen bir sorundur. Özellikle Yunan mitolojisine baktığımızda ensest ilişkiler dikkati çekmektedir. Ensest, Amerikan Sağlık, Eğitim ve Koruma Bölümü'nün, 1980 yılında yaptığı tanımına göre aile içinde ana-baba figürüne, gücüne ve otoritesine sahip bireylerin çocuğu cinsel anlamda istismar etmesi olarak kabul edilmektedir. Başka bir tanıma göre ise ensest; birbiriyle evli olanlar dışındaki aile üyeleri arasında sözlü-sözsüz, fiziksel, görsel, her türlü erotik davranış olarak kabul edilmektedir. Yani ensest sadece cinsel ilişki anlamına gelmemektedir. En geniş tanımıyla ensesti, taciz ve taciz eden kişinin, cinsel açıdan uyarılması ve tatmini için çocuğa ya da gence yönlendirilmiş her türlü fiziksel, ya da fiziksel olmayan sistematik davranış ve şiddet olarak tanımlayabiliriz. Ensestte taciz edenin kan bağının olması her ne kadar temel kriter gibi görünse de, çocuk üzerinde anne baba gibi otoritesi, saygınlığı ve güç ilişkisi bulunan, enişte, üvey baba, ya da üvey abi gibi akraba ve hısım grubu da ensest tanımında taciz edenler arasında yerini alır. Ensestte esas belirleyici olan aslında güç ilişkisidir. Yani, yaş, kuşak, fiziksel ya da zihinsel yeterlilik konusunda daha güçlü pozisyonda olan tarafın, daha zayıf ve daha güçsüz olan tarafa yönelik cinsel şiddet uygulamasıdır.
Kim ne derse desin,Türkiye’de ensest ilişkinin sıklığı oldukça fazladır. Yapılan araştırmalarda her ne kadar yüzde kırk şeklinde bir oran verilse de bana göre bu oran oldukça fazladır. Bilinen ensest ilişkilerin yanında bilinmeyenleri, konuşulmayanları düşündükçe bu oranın aslında ne kadar yüksek olduğunu söyleyebilirim. Yıllar süren meslek hayatım boyunca sayısını bilmediğim kadar ensest ilişki hikayeleri dinledim. Sessiz tanık dediğimiz annelerin çaresizliklerini ve yetersizliklerini gördüm. Tacize uğrayanların çoğunluğu kız çocuklarıydı, ancak erkek çocuklarının da tacize uğradıklarını gördüm. Kimi taciz devam ederken geldi bana, kimi de babası ya da dayısı öldükten sonra gelebildi. Bu yükü daha fazla taşımak istemiyorum sizinle paylaşmak istiyorum diyerek başladı hikayesini anlatmaya. Kimisi torun sahibi olduktan sonra ağlayarak anlattı amcasının kendisini nasıl tehdit ederek taciz ettiğini, kimi evlendikten sonra eşiyle geldi, ben eşimle cinsel hayatımda sorunlar yaşıyorum diyerek. Cinsel sorunun altından küçük yaştayken abisinin taciz öyküsü çıktı tabi. Kimisi kız kardeşine babasının dokunmasını istemediği için kendisini feda ettiğini anlattı. Küçük kız kardeşime dokunmazsan sesimi çıkarmam diyerek razı olmuş yıllar süren babasının tacizine, cinsel istismarına. Yıllar sonra yatalak olan babasına bakmak istemeyişi bu nedenleydi. Kızının eşi tarafından taciz edildiğini bilmesine rağmen susan anneler dinledim. Hocam nereye gideriz, ne yaparız? Bu duyulursa utancımızdan kimsenin yüzüne bakamayız diye sustum hep diyen sessiz tanık anneler. Anneme anlattım bana inanmadı, dayına iftira atıyorsun diyerek dövdü beni annem, ben de yıllarca sustum, ta ki üniversiteye gidip kendimi kurtarana dek sürdü bu taciz diyen genç kızların öyküsünü dinledim. O kadar çoktu ki bu öyküler, o kadar çaresiz ve acizdi ki insanlar ve o kadar yetersizdi ki kurumlar ve hukuk sistemi. Ensest vakaları ile karşılaşan ve çalışan rehber öğretmen, sınıf öğretmeni, psikiyatrist, çocuk doktoru, çocuk cerrahı, çocuk psikiyatristi, adli tıp uzmanı, halk sağlığı uzmanı, hakim, ebe, savcı, polis, avukat, psikolog, sosyal hizmet uzmanı, sosyolog ve sivil toplum kurumu çalışanlarının bilgi ve görüşlerine başvurulduğunda Türkiye’de ensestin ne kadar yaygın olduğu gün yüzüne çıkacaktır aslında. Ancak bana göre, ne toplum, ne de yetkililer bu gerçekle yüzleşmeye hiç de istekli ve açık değiller. Çünkü bu sorun hala bir tabudur ve konuşulması neredeyse yasaktır. Annenin diz kapağından tahrik olabileceğini söyleyen, 6 yaşındaki küçücük kızlarla evlenilebileceğini söyleyen, sözde din adamı kılıklı insanlara toplumun sessiz kalması, bir tepki vermemesi de bu kapsamda oldukça düşündürücüdür. Ensest çok boyutlu bir sorundur. Bizler bugüne kadar tek bir boyutunu bile ele alıp konuşabilmiş değiliz daha. Sorunun çözümü ancak sorunu kabullenmekle başlar elbette.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Türkiye’nin Saklanan ve Kanayan Yarası Ensest" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Şengül DEMİRSOY BÖCÜ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Şengül DEMİRSOY BÖCÜ'nün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Eğitim - Seminer - Konuşma
■ Uzmanlık alanınızda çeşitli platformlarda konuşma yapıyor ya da eğitim mi veriyorsunuz?

■ İlgi duyduğunuz konu ile ilgili konuşmacı ya da eğitmen arayışında mısınız?

■ O zaman Makronot Ailesi’ne hoş geldiniz!..
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Şengül DEMİRSOY BÖCÜ'nün Makaleleri
► Aşk Yarası Psk.Dnş.İbrahim GÜLYAŞAR
► Ensest: Aile İçi Cinsel İstismar Uzm.Psk.Sabahat ERLER
► Türkiye'de Boşanma Durumu Psk.Burçak DEMİRKAN
► Yapısal Aile Terapisi ve Türkiye Psk.Salih HAFIZOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 17,752 uzman makalesi arasında 'Türkiye’nin Saklanan ve Kanayan Yarası Ensest' başlığıyla benzeşen toplam 28 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Linç Kültürü Eylül 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:07
Top