2007'den Bugüne 92,293 Tavsiye, 28,217 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?
MAKALE #20923 © Yazan Uzm.Psk.Sümeyye KESKİN | Yayın Kasım 2019 | 1,655 Okuyucu
TSSB(Travma Sonrası Stres Bozukluğu) Nedir?
İnsanın yaşadığı her yerde olduğu gibi her gün binlerce kişi bir travmatik olaya tanık oluyor veya yaşıyor; sevdiğini kaybetmek, ölümler, tacizler, ciddi hastalıklar, trafik kazaları, yaralanmalı kavgalar vb. Güneş doğup battıkça acılar azalıyor ve hayat kaldığı yerden devam ediyor. Fakat bu herkes için geçerli olmuyor. Bazı insanlar zamanla bu yaşamış oldukları travmanın hiç azalmadığını ve atlatamadıklarını fark ediyorlar. Bazen olaydan seneler geçmiş olsa bile yaşadıkları stresin üstesinden gelemeyip yenik düşüyorlar. İşte o zaman hayat duruyor onlar için. Bir anının içine hapsolmuş ve sonsuza kadar o anıyı tekrar tekrar ceza gibi hatırlıyorlar. Bunlara flashback (geriye dönüş) diyoruz. Akabinde uykuları tamamen kabusa dönüyor. Her gece hiç görmek istemediği korkunç rüyalara maruz kalıyorlar ve bağırarak, terleyerek uyanıyorlar veya hiç uyuyamıyorlar. Ama uyuyamadıklarında da zaten “flashback” ler onları bekliyor. Bütün bunlar olurken de hayatta travmatik anıyı hatırlatan en ufak ne varsa sürekli kaçma eğilimine gidiyor mağdurlar. Kaçtıkça daha da güçleniyor ve zamanla daha dayanılmaz hale geliyor. Kişinin hayatını olumsuz yönde etkiliyor.

TSSB(Travma Sonrası Stres Bozukluğu) Belirtileri Nelerdir?

Belirtileri 3 başlık altında toplayabiliriz.

1)Elinde olmadığı halde yaşamış olduğu travmatik anıyı hatırlar: Buna hatırlamak deyip geçmek doğru olmaz. Kişinin aklına geldiği anda duyduğu rahatsızlık en üst seviyede olmakla beraber terleme ve ateş basmaları gibi bir sürü fizyolojik rahatsızlık eşlik edebilir. Anıyla ilgili herhangi bir uyaran olmadığı halde beyin boş kaldığında anında anıyı görüntüler. Buna flashback (geriye dönüş) diyoruz. Kişi kendini rahatlatmaya çalışmak için odağını başka noktaya yoğunlaştırdığında veya uykuya dalmaya çalıştığında hiçbirini yapamaz ve travmatik olay anından çıkamaz. Kısır döngü sürekli tekrar eder. Örneğin; iş yerinde proje yetiştirmeye çalışan birinin aniden aklına 1 sene önce kendi kullandığı arabada trafik kazası yaparak annesini kaybetmesi ve o anın görüntülerini hatırlamamak için işini yarım bırakıp eve gitmesi.


2)Travmayı hatırlatan bütün uyarıcılardan kaçınma eylemiyle kaplıdır bütün yaşamı: Kişi olayla ilgili en ufak bir hatırlatıcıya tahammül edemez. Travmatik yaşantısıyla alakalı ne varsa hepsinden şiddetli bir şekilde kaçınma eğiliminde olur. Örneğin; doğum sırasında eşini ve bebeğini kaybeden bir babanın artık o hastaneye gitmemesi ve hastanenin bulunduğu sokaktan geçmemesi.


3) Aşırı uyarılmış olarak tetiktedir her zaman: En ufak bir sesten, dokunuştan ciddi tepkiler verebilir. Anksiyete (kaygı) seviyesi hep yüksektir. Örneğin; kişinin arkası dönükken omzuna vurup selam verilmek istendiğinde, kişi çok korkar ve kaygılanır. Saatlerce bu korkuyu üzerinden atamaz.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu’nun Tedavisi Nasıldır?


Birçok psikolojik rahatsızlıkta olduğu gibi en önemli ve ilk adım bu rahatsızlığı kabullenmektir. Ardından bir profesyonele başvurulduğu takdirde, uzman kişiye yönelik psikoterapi planını hazırlar. Danışanın da uygunluk durumuna göre uzman hangi ekolle çalışacağını belirler. Bilişsel davranışçı terapinin yanı sıra EMDR uygulamaları yapılabilir. Seanslarda konuşulanlardan yola çıkarak uzman tarafından danışana ev ödevleri verilip, danışanın ödevlerini yapması beklenir. Bir başka seçenek ise ilaç kullanmaktır. Kişinin kendi isteğine göre, kulaktan dolma bilgilerle ilaç kullanması yanlıştır. Psikiyatrist tarafından kişinin değerlendirilmesi yapılıp ilaç gerekli ise verilir. Zorlu vakalarda ilaç desteği sağlanabilir ancak tek başına yeterli olmayacaktır, psikoterapi desteği lazımdır.

Yukarda da belirttiğimiz gibi travma geçiren kişilerin hayatları olumsuz yönde etkilenir. İş ve okul performansı gibi efor gerektiren yerlerde başarısız olurlar. Aile, arkadaş çevresi veya romantik ilişkilerden kendilerini soyutlarlar. Güneş hiç doğmaz ve zaman hep o an ’dadır onlara göre. Bu durumun sürekli devam etmemesi için bir profesyonele danışmayı ihmal etmemelidirler.

Psikolog Sümeyye KESKİN
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Psk.Sümeyye KESKİN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Psk.Sümeyye KESKİN'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     11 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Uzm.Psk.Sümeyye KESKİN
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Sümeyye KESKİN'in Makaleleri
► Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir? Psk.Ziya ÜNLÜTÜRK
► Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir? (Tssb) Psk.Burcu BAŞOĞLU KUNDAK
► Travma Sonrası Stres Bozukluğu Psk.Arzu BEYRİBEY
► Travma Sonrası Stres Bozukluğu Psk.Yasemin TÜZEMEN
► Travma Sonrası Stres Bozukluğu Psk.Dnş.Fatih FİDAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?' başlığıyla benzeşen toplam 23 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
--
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:09
Top