2007'den Bugüne 87,973 Tavsiye, 27,247 Uzman ve 19,427 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir ve Neden Etkilidir?
MAKALE #21429 © Yazan Psk.Burcu BAŞOĞLU | Yayın Mayıs 2020 | 667 Okuyucu
Bilişsel Davranışçı Terapi

Hayatta işler yanlış gittiğinde – ilişkinizin dağılmasından işteki sorunlara veya aile bireylerine kadar – kendinizle ilgili bir hata bulmak kolaydır, ancak tekrarlayan bir olumsuz düşünme sarmalında sıkışırsanız, umutsuz, depresif ve fiziksel olarak yorgun hissedebilirsiniz.

İşte burada bilişsel davranışçı terapi (BDT) yardımcı olabilir. Diğer psikoterapi türlerinden farklı olarak, BDT, geçmişte yaşanan sorunlardan ziyade, özellikle şu anda yaşadığınız sorun ve zorluklara odaklanmaktadır.

BDT sizi üzen olayların değil, onlara bağladığınız anlamların olduğu teorisine dayanır. Alternatif açıklamayı görmezken aynı düşünce ve davranış kalıplarına bağlı kalmaya devam ederseniz, bu durum size sorun yaratmaya başlayabilir. BDT, olumsuz düşünceleri değiştirmenin ve durumunuz hakkında alternatif düşünme biçimleri oluşturmanın yollarını göstermeyi amaçlamaktadır.

BDT nedir ve neden etkilidir?

Basit bir ifadeyle, BDT bilişsel ve davranışçı terapileri birleştiren bir psikoterapi şeklidir. Bilişsel unsur özellikle düşüncelerimizin duygularımızı ve ruh halimizi nasıl yaratabileceğine bakar. Davranışçı terapi de davranışlarımız ve düşüncelerimiz arasındaki ilişkiyi inceler.

Anksiyete veya depresyonun ana sorun olduğu durumlar için mevcut olan en etkili tedavilerden biridir, hatta bazı durumlarda antidepresanla aynı etkiye sahiptir.

Aslında, etkinliğini gösteren çok sayıda çalışmaya dayanarak, Hükümetin NICE kılavuzları BDT’yi bir dizi zihinsel sağlık sorunu için bir tedavi olarak önermektedir ve ayrıca obsesif kompulsif bozukluk, fobiler ve panik bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, yeme bozuklukları, öfke sorunları, alışkanlıklar (yüz tikleri gibi), uyuşturucu ve alkol kötüye kullanımı, ilişki sorunları ve hatta uyku sorunlarında da yardımcı olmada konusunda başarılı olmuştur.

Kaç BDT seansına ihtiyacım var?

Bilişsel terapi seanslarının sayısı sorunlarınıza bağlıdır. Bilişsel davranışçı terapi, sorunların karmaşık olmadığında kısa vadeli olma eğilimindedir. Ön görüşmede kaç seans süreceğini tartışabilirsiniz.

Olumsuz düşüncelerinizi fethedin

Bilişsel davranışçı terapistler, duygularınızı iyileştirmek için düşünceleriniz ve davranışlarınız üzerinde çalışmanıza yardımcı olur.

Psikoloğunuz bunaltıcı problemleri daha küçük parçalara ayırarak anlamanıza yardımcı olacaktır. Bu, sizi nasıl etkilediklerini görmeyi kolaylaştırır. Örneğin, bir sorun hakkındaki düşünceleriniz fiziksel ve duygusal olarak nasıl hissettiğinizi ve dolayısıyla nasıl davrandığınızı etkileyebilir.

BDT psikoloğunuzla, her biri yaklaşık 60 dakika süren bir dizi haftalık seans için görüşmeler yapacaksınız. Başlangıçta psikoloğunuz, terapinin sorunlarınız için ne kadar uygun olduğunu ve tedaviyi üstlendiğinizde ne kadar rahat hissettiğinizi değerlendirecektir.

Psikoloğunuz, bu sürece yardımcı olacak düşünce, duygu ve eylem kalıplarınızı belirlemenize yardımcı olacak bir günlük tutmanızı isteyebilir. Daha sonra birlikte, gerçekçi veya size yardımcı olmayan düşüncelerinizi sizi nasıl etkilediklerini çözmek için duygularınıza ve davranışlarınıza bakacaktır.

Neleri değiştirebileceğinizi belirledikten sonra, psikoloğunuz günlük yaşamınızda bu değişiklikleri uygulayabilmeniz için ödev önerebilir. Bu, üzücü düşünceleri sorgulamayı ve bunları daha yararlı olanlarla değiştirmeyi veya sizi daha kötü hissettirecek bir şey yapacağınızı tanımayı ve bunun yerine daha yararlı olan olumlu eylemleri içerebilir.

Psikoloğunuz sizi asla istemediğiniz şeyleri yapmaya zorlamayacaktır. Mevcut zorluklarınızı yönetmenin yollarını bulmanıza yardımcı olmak için sizinle birlikte çalışacaklar ve birlikte tedavinin hızına ve kaç seansa ihtiyacınız olabileceğini karar vereceksiniz.

Bilişsel davranışçı terapi hızlı bir düzeltme veya anında mucize bir tedavi değildir, ancak BDT’nin en büyük faydalarından biri, olumsuz düşüncelerin giderek artmasını önlemek için becerileri gelecekteki durumlarda kullanmaya devam edebilmenizdir.

Değişikliğe bugün başlayın

Bir BDT seansına başlamayı düşünüyorsanız, size nasıl yardımcı olabileceğimiz hakkında daha fazla bilgi için şimdi bizimle iletişime geçin veya randevu formunu doldurarak ilk danışma rezervasyonu yapın. Size yardımcı olmayı dört gözle bekliyorum.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir ve Neden Etkilidir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Burcu BAŞOĞLU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Burcu BAŞOĞLU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Burcu BAŞOĞLU Fotoğraf
Psk.Burcu BAŞOĞLU
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi1 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Burcu BAŞOĞLU'nun Yazıları
► Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir? Psk.Tamer Numan DUMAN
► Oyun Terapisi Nedir ve Neden Etkilidir? Psk.Işıl UĞUR GÜNAK
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,427 uzman makalesi arasında 'Bilişsel Davranışçı Terapi Nedir ve Neden Etkilidir?' başlığıyla benzeşen toplam 15 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Alışveriş Psikolojisi Kasım 2020
► Deprem ve Çocuk Kasım 2020
► 2 Yaş Sendromu Ekim 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:33
Top