2007'den Bugüne 92,481 Tavsiye, 28,237 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Ereksiyon Bozukluklarının Psikolojik Nedenleri
MAKALE #21653 © Yazan Abdullah ÖZER | Yayın Temmuz 2020 | 2,053 Okuyucu
Ereksiyon Bozukluğu nedir?

Başarısızlık korkusu, reddedilme, kendi değersiz hissetme, stres, depresyon ve eşler arasındaki sorunlar gibi psikolojik faktörler, ereksiyon bozukluklarına yol açabilmektedir. Aynı zamanda, tamamen organik nedenlere dayanan yetersizlik sorunları da psikolojik problemlere yol açabilmektedir. Oluşan bu psikolojik problemler de mevcut yetersizlik sorunlarını, daha da güçlendirebilmektedir.

Tekrardan başarılı bir cinsel hayata kavuşabilmek için, bu problemlerin gözardı edilmemesi gerekmektedir. Ancak, her psişik problem her zaman yoğun bir psikoterapi gerektirmemektedir. Psikoterapi hizmetlerinden yardım alma ve cinsel terapilerin yardımıyla birbirlerini destekleyen çözümlerin kademeli olarak bir arada uygulanması, en mantıklı ve olumlu sonucu sağlayacaktır.

Ereksiyon bozukluklarının psikolojik nedenleri:

Erkeklerin büyük çoğunluğu, hekim tarafından ereksiyon bozuklarının psikolojik durumlarıyla ilişkili olduğunun söylenmesinden çok etkilenirler. "Psikolojik kaynaklı" durum ifadesi, “insanın” kulağına sanki sıradan “normal” bir insan değilmiş gibi gelmektedir. Elbette hiç kimse “anormal” olmayı istemez. Bu nedenle de, öncelikle bu ifadenin gerçekte ne anlama geldiğinin açıklaması yararlı olacaktır.

Normal olarak, beynimiz cinsel tahrik unsurlarını (örneğin; arzulanan bir kişiyi görmek, dokunmak, belirli kelimelerin kullanılması, fantezilerin düşünülmesi) sinir sisteminde belirli sinyallere dönüştürür ve bu sinyaller de ereksiyonu tetiklerler. Bu, elbette otomatik olarak gerçekleşmez, beynimiz öncellikle mevcut durumda ereksiyonun “uygun olup olmadığını” ve bunu isteyip istemediğimizi kontrol eder. Psikolojik kaynaklı (psikojen) ereksiyon bozukluğu durumlarında, cinsel tahrik unsurları cinsel uyarılmayı sağlayan sinir sinyallerinin oluşmasını sağlamazlar.

Cinsel tahrik unsurlarının arzu edilen etkiyi göstermemesinin birçok nedenleri olabilmektedir.

Bu nedenlerden en önemli ve sık görülenleri şunlardır:

1.) Eşler arasındaki problemler
2.) Birbirlerine yeterince zaman ayıramamaları, birlikte yaptıkları faaliyetlerinin olmaması, yakınlaşma ve iletişim eksikliği
3.) Kendi duygularını, arzularını, ihtiyaçlarını, beklentilerini ve ilgi alanlarını yeterince anlatamama veya belli edememe
4.) İletişimdeki olumsuz davranışlar (eşine karşı huysuz davranma, küfretme gibi)
5.) Evlilikten beklentilerinin farklı olması veya çocuk isteği
6.) Eşlerden birinin sağlık problemleri olması
7.) Görev paylaşımından memnun olmama
8.) Rutinlik, sıkılma ve ritüellerin çıkmaza girmesi
9.) Birbirine karşı hissedilen sevginin azalması
10.) Kıskançlık, evlilik dışı ilişkiler
11.) İşini kaybetme korkusu veya işyerinde uygulanan baskı nedeniyle hissedilen stres ve korku
12.) Yaşanan mali zorluklar
13.) Beğenilmeme veya başarısız olma korkusu, gerçekçi olmayan beklentiler, cinsel açıdan yeterince tecrübeli olmama, yeni bir ilişkinin başlangıcında hissedilen zorluklar
14.) Depresyonlar
15.) Travmatik cinsel deneyimler
16.) Cinsel eğilimlerdeki belirsizlik
17.) Cinsel Mitler

Psişik kaynaklı nedenler, uzun süre organik kaynaklı olmayan tüm rahatsızlıklar için sorunları içerisinde toplanmaya yönelik bir havuz olarak görülmüştür. Günümüzde ereksiyon bozuklukları, şu anda prensip itibarıyla çok faktörlü, bir başka deyişle birden çok nedene bağlı bir rahatsızlık olarak değerlendirilmektedir. Bunun anlamı, özellikle başlangıçta sadece organik kaynaklı olarak ortaya çıkan bir ereksiyon bozukluğunun ardından bazı psişik problemlerin de peşi sıra oluşmasına yol açabildiği ve oluşan bu yeni psişik sorunların da mevcut ereksiyon bozukluğunun devam etmesine veya daha da güçlenmesine neden olabildiğidir. Bu durum, özellikle beğenilmeme ve başarısız olma korkusu örneğinde açık ve net olarak görülebilmektedir. Bir veya birden fazla defa başarısız olma durumu, ilgili erkeğin bir sonraki cinsel ilişki öncesinde ve sırasında tekrardan başarısız olma korkusu hissetmesine neden olabilmektedir. Ancak, bu korku ve yoğun bir şekilde kendi kendini durumunu izleme ve kontrol etme baskısı, ereksiyon yeteneğinin üzerinde olumsuz etki yaratmakta ve başarısızlığa yol açmaktadır. Bu durum, insanın kendisini bir kısır döngü içerisinde bulmasına neden olmaktadır. Başarısız olma korkusu, başarılı bir ereksiyonu önlemektedir. Bu durumda, ilgili kişinin bir sonraki cinsel ilişkide daha büyük korkular hissetmesine neden olmaktadır.

Organik kaynaklı bir ereksiyon bozukluğunda, rahatsızlığın gerçek nedenlerinin giderilmesi her zaman mümkün olmamaktadır. Buna karşın, psikolojik kaynaklı ereksiyon bozukluklarında ise başarıyla mücadele edilebilmektedir. Bu nedenle de, psikojen ereksiyon bozuklukları korkulmaması gereken rahatsızlıklardır.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Ereksiyon Bozukluklarının Psikolojik Nedenleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Abdullah ÖZER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Abdullah ÖZER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Abdullah ÖZER Fotoğraf
Abdullah ÖZER
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Psikoloji Uzmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi40 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Abdullah ÖZER'in Yazıları
► "İtaat" İn Psikolojik Nedenleri Psk.Mert ÖZAYDIN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında 'Ereksiyon Bozukluklarının Psikolojik Nedenleri' başlığıyla benzeşen toplam 41 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ego Durumları Terapi Nisan 2022
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:11
Top