2007'den Bugüne 86,878 Tavsiye, 26,964 Uzman ve 19,242 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Doğal Yollar ile Meme Büyütme
MAKALE #22082 © Yazan Op.Dr.Gökhan ÖZERDEM | Yayın Ocak 2021 | 260 Okuyucu
Memeler kadınlığın önemli bir göstergesidir. Kadın vücudunun Annelik, cinsellik ve tabi ki kadınsı öz güven gibi etkenlerin üzerinde yoğunlaştığı önemli bir parçasıdır. Meme küçüklüğü şikayeti olan bir kadın kendi hemcinsleri arasında öz güven sorunu yaşayabilmektedir. Yaşam kalitesini düşürücü psikolojik problemler bile yaratabildiği bilinmektedir.

Hepimiz biliyoruz ki vücudun sınırlarını genlerimiz belirlemektedir. Vücut oranının potansiyelini belirleyen gen özellikleri yanında tabi ki gelişimsel bazı hormonlar da ilave olarak sınırların değişimine katkıda bulunmaktadır.

Bugün piyasada meme büyütme hapları bulunmaktadır. Çoğunun içeriği bilinmemekle beraber hapların hormon takviyesi önerenler de vardır. Bu bilimsel dayanağı olmayan yanlış bir yöntemdir. Vücuda zarar verebilecek onay almamış bu tür ilaçların meme büyüttüğüne inanmayınız. Şu anda bakanlık veya Amerika ilaç dairesi (FDA) onaylı meme büyütme hapı bulunmamaktadır.

Bir diğer doğal meme büyütme yöntemleri içinde yağ enjeksiyonu, diğer tanımlamaları ile yağ transferi, lipofilling, lipomammoplasti bulunmaktadır. Aslında eski, denenmiş bir yoldur. İlk olarak 1895 yılında lipom yani gövdede bulunan bir yağ kitlesi direk meme büyütme amacıyla meme dokusu altında yerleştirilmiştir.

Bugün yağ transferi konusunda biraz daha tartışmalı bir söylem ortaya atılmıştır. O da ‘kök hücre ile meme büyütmedir’.

Kök hücre bugün, tıbbi çalışmaların ileri bir gelecekte bazı sonuçları alabilecekleri bir konudur. Bu çok da kısa bir süre olmayacaktır. Evet, özellikle kasıklarda ve karından alınan yağlarda kök hücre diyebileceğimiz bazı hücreler bulunmaktadır. Pluripotent (çok yönlü) hücrelerdir bunlar. Adından da belli olduğu gibi ‘kök’ demek ile sonrasında bir şey oluşturma, şekillendirme potansiyeli olan bir maddeyi veya nesneyi algılarız. Yani doğru bir uyaran ile başka bir dokuya dönüşebilir anlamındadır.

2010 yılında Amerika’da New York’ta katıldığımız bir toplantıda yağ transferleri sonrasında özellikle yüzde ‘kök hücre’ varlığından dolayı deride gençleşme, tazelenme olabileceği belirtilmişti. Ancak bunun da yanında bazı kanserojen hücreleri de bu tip ‘kök hücrelerin’ aktive ederek kanseri hızlandırabilecekleri üzerinde de düşünülmesi gerektiği aynı toplantıda bildirilmiştir.

Kısacası doğal yollar ile meme büyüme yöntemleri arasında sayılan yağ enjeksiyonunun kök hücre ile meme büyütme olarak adlandırılması bugün için yanlıştır. Bilimsel değildir ve bilimsel olabilecek kanıtlara da şu anda sahip değiliz.

Yağ transferi ile yüzde veya diğer vücudun lokal alanlarında, ciddi miktarlarda olmadan dolgu amaçlı kullanılmaktadır. Ancak meme gibi daha geniş alanlarda, büyümeği sağlamak amacı ile çok daha fazla miktarda yağ kullanılması gerekmektedir. Yağ transferi sonrası yağ dokuda ki erimenin yanında, kist oluşumundaki yüksek oran, yağ nekrozları ( yağ hücrelerin ölmesi), kalsiyum tuzlarının oluşumu ve bunların ileride meme kanseri görünümü ile karışması ile kullanılması pek rağbet görmemiştir. Bazı küçük kontur düzensizliklerinde kullanılmaları daha mantıklı görünmektedir. Aslında hepsinden daha önemli bir konuda benim memelerim küçük büyük olmasını istiyorum diyen bayanların bu yöntemi ilk baştan kabul etmeyecekleridir. Çünkü en iyi şartlarda sadece yarım beden, - o da ilerde belli miktarının vücut tarafından emilecektir – büyüme sağlayabilmektedir. Bu da tatmin edici bir sonuç ortaya çıkartmayacaktır.

Doğal yollarla ameliyatsız meme büyütme yöntemi olarak tanıtılan diğer bir yol da dolgu maddeleridir. Aslında bu tip dolgu maddelerinin kullanımı 1950’li yıllara uzanmaktadır. Enfeksiyon, meme dokusunda nekroz yani çürüme, fibrozis ( iyileşmeye bağlı sertleşen doku) gibi komplikasyonların sık olmasından dolayı terk edilmiştir. Piyasaya yeni dolgu maddeleri sürülmektedir. FDA onayı almamış bu tip geçici dolgu maddelerinin kullanılması beraberinde büyük sorunlar da getirebilir. Dolgu maddeleri de silikon protezler gibi vücuda yabancı maddelerdir ve uygulama sonrası meme dokusu altına veya içine sınırları belli olmadan dağılmaktadır. Silikon protezler vücuda son derece uygundur ve üzerinde yıllar içinde teknolojik gelişmeler ile üzerinde bir çok bilimsel araştırma da yapılmış ve avantajları ortaya konuşmuştur. Yeni jenerasyon silikon protezler artık sertifikalı hatta garanti belgelidir ve ömür boyu kullanabileceğiniz yapıdadırlar.

Meme büyütme kremleri yine haplar gibi bitkisel içeriklerinin oldukları iddiası ile pazarlanmaya çalışılmaktadır. Kremler gibi diğer bilimsel olmayan söylemler ise meme büyütme egzersizleri, hareket veya masajlarıdır. Aslında biraz da komik bu tür söylemler ne yazık ki bazı bayanlarda gerçek dışı beklentiler yaratabilmektedir.

Maddi olarak ameliyat olamayan veya ameliyattan korkan kişilerin hedef alındığını görmekteyiz. Bazı internet sitelerinde bu egzersizleri yaparken veya kremleri kullanırken insanların önce bu yaptıklarının işe yarayacağına inanmaları gerektiği gibi gerçekten komik yazılara da rastlamaktayız.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Doğal Yollar ile Meme Büyütme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Op.Dr.Gökhan ÖZERDEM'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Op.Dr.Gökhan ÖZERDEM'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Gökhan ÖZERDEM Fotoğraf
Op.Dr.Gökhan ÖZERDEM
Antalya
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Op.Dr.Gökhan ÖZERDEM'in Makaleleri
► Meme Büyütme (Göğüs Büyütme) Op.Dr.Defne ERKARA
► Meme Büyütme ve Meme Dikleştirme Estetiği Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
► Meme Büyütme Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN
► Meme Büyütme Doç.Op.Dr.Yavuz KEÇECİ
► Meme Büyütme Estetiği Op.Dr.Ekrem KESKİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,242 uzman makalesi arasında 'Doğal Yollar ile Meme Büyütme' başlığıyla benzeşen toplam 33 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Burun Estetiği Ameliyatı Aralık 2012
► Erkeklerde Estetik Cerrahi Aralık 2012
► Yüz Germe Estetiği Mart 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:08
Top