2007'den Bugüne 84,600 Tavsiye, 26,453 Uzman ve 18,840 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Meme Büyütme
MAKALE #7479 © Yazan Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN | Yayın Eylül 2011 | 3,774 Okuyucu
MEME BÜYÜTME

Günümüzde meme büyütme işlemi burun estetiği ile birlikte en çok yapılan estetik operasyondur. Ülkemizde sıkça yapılan bu işlem oldukça yüz güldürücü sonuçlar vermektedir. Bu işlem tipik olarak küçük, gelişmemiş veya doğum sonrası küçülmüş memeleri büyütmek amacıyla yapılır. Protez veya implant olarak adlandırıldığımız silikondan yapılmış doğal malzemelerin meme dokusunun altına yerleştirilmesi ile büyütme sağlanır. Son günlerde kendi vücudunuzdan alınan yağ transferleri ile yapılan büyütme işlemi popüler hale gelmeye başlamıştır. Bunların dışında popüler medyada rastladığımız büyütücü kremlerin hiçbir etkisi yoktur. Genellikle fitoöstrojen denilen bitkisel hormonlar içermektedirler ki meme sağlığı açısından son derece zararlı olabilirler.

Memeler kadınlık figürü ve kadın beden algısı açısından oldukça önemli organlardır. Küçük ve problemli göğüsler daima kadının bilinçaltını rahatsız eder. Küçük göğüsler ile bir elbiseyi rahat taşımak dahi sorun haline gelecektir. Kısaca meme, hem ruhen hem de bedenen kadını kadın yapan en önemli vücut parçasıdır.

Günümüzün implant teknolojisi oldukça gelişmiştir. Şekil olarak doğal kadın memesini taklit eden formlar oluşturulmuştur. Bunlar halk arasında damla silikon olarak bilinmektedir. İmplantların dış yüzeyleri düz veya kaplamalı olabilir. Silikon yapıda olan implantlar son derece hijyenik ve özel koşullar altında üretilmektedir. Amerikan gıda ve ilaç dairesi (FDA) bu malzemelerin kullanımını onaylamıştır. Silikon doğada bulunan tamamen doğal bir elementtir. Genellikle plaj kumunda ve kuartz olarak adlandırılan doğal kristalin yapısında bulunur. Paslanmaz çelikten bebek mamasına kadar pek çok ürünün yapısına katılmaktadır. Silikatlar insan bağ dokusunun ayrılmaz yapı taşlarıdır. Silikon tabanlı malzemelerin en yoğun kullanıldığı alan tıbbi vucut içi yerleştirilen protezlerdir. Örneğin kalp kapakçıkları silikondan yapılır.

MEME BÜYÜTME İÇİN UYGUN ADAY MIYIM?

Aşağıdakilerden bir veya birkaçı sizde mevcutsa meme estetiği kararı alabilirsiniz.
 • Memelerinizin küçüklüğü sizin beden algınızda ve özgüveninizde sıkıntı yaratıyorsa
 • Kalça ve göğüs ölçünüz arasında orantısızlık olması
 • Kıyafet ve mayo gibi özel kıyafetleri giyerken orantısızlık , zorlanma
 • Doğum sonrası meme küçülmesi ,sarkması ve gevşemesi
 • Kilo alıp vermeler sonrası meme küçülmesi ve şekil bozukluklar
 • İki meme arasında asimetri olması, biri büyük biri küçük
MEME BÜYÜTME İŞLEMİ NASIL YAPILIYOR?

Meme büyütmek için kullanılan protezler başlıca 4 yoldan vücuda yerleştirilir;
 • Meme altı oluktan
 • Meme başı çevresinden
 • Koltukaltından
 • Göbek deliğinden
Bunlardan göbek deliği, sonuçlarının çok iyi olmayışı nedeniyle nadiren kullanılır. Meme protezleri başlıca iki vücut bölgesine yerleştirilir;
 • Subpektoral – Göğüs kası altına
 • Subglandular – Göğüs kası üstüne
Bireysel özellikler ve kişisel tercihler yapılacak işlem için belirleyicidir. Memenin büyüklüğü, protezin nereden konulacağı , göğüs kasının altına mı yoksa üstüne mi konulacağı doktor hasta görüşmesi ve muayene sonrası belirlenir. Burada ne kadar büyüklük istediğinizi, ne amaçla istediğinizi mutlaka doktorunuzla tartışmalısınız. Ben mutlaka bütün vücut oranlarını göz önünde bulunduruyorum, bel-kalça ve omuz genişliğine büyük önem veriyorum.

MEME BÜYÜTME İŞLEMİNİN AVANTAJLARI
 • Memeye dolgun bir görünüm katar, çekiciliği artırır
 • Memenin ölçülerini büyütür
 • Asmetri varsa ortadan kalkar
 • Memede sarkma varsa düzeltilir
 • Memenin diğer vcut bölgeleri ile olan oranlarını düzeltir
 • Kıyafet uyumunu yeniden sağlar
 • Özgüveni yeniden sağlar
BİR BAKIŞTA OPERASYON DETAYLARI

-Genel anestezi veya sedasyon destekli anestezi kullanılır.
- 1-1,5 saat sürer
-Aynı gün içinde taburcu olmak mümkündür.
-2 gün sonra işbaşı yapılabilir.
-Basit ağrı kesiciler ve oral antibiyotikler yeterlidir
-1. hafta, 15.gün, 6. ay birinci senede kontroller yapılır
-İşlemden sonra 4-6 hafta kadar özel bir sütyen kullanılması gerekir

YAĞ TRANSFERİ İLE MEME BÜYÜTME

Artık kök hücrelerin en çok yağ dokusunda bulunduğu bilimsel olarak kabul edilmiştir. Bu işlem kök hücreden zenginleştirilmiş yağ dokusunun memeye transferi temeline dayanmaktadır. Silikon protez düşünmeyen hastalar göz önünde bulundurabilir. Yağ transferinin önemli bir avantajı yağ fazlanız bulunan bölgelerin aynı işlem esnasında inceltilebilmesidir. Çok zayıf hastalar yağ transferi için uygun değildir. Yağ transferi ile meme büyütme doğala en yakın sonuçları verir tamamen kendi dokunuz kullanıldığı için herhangi bir yan etki alerjik reaksiyon söz konusu değildir.

SIKÇA SORULAN SORULAR
-Silikon nedir?

Silikon doğada yaygın olarak bulunan natural bir elementtir. Silikon metal benzeri bir elementtir ve oksijenle reaksiyona girerek silikon dioksiti oluşturur ve bu haliyle dünyada en yaygın blunan maddedir. Plaj kumundan doğal kristale kadar silika olarak pek çok yapının içine girer. Silikatlar yoğun ısı ve karbon varlığında silikona dönüşür.Silikon polimer olarak sıvı, jel veya lastik kıvamında üretilebilir. Sıklıkla kayganlaştırıcı yağ, parlatıcılar, vücüt losyonları, sabunlar, işlenmiş gıdalar, sakız ve su geçirmez gıdaların içinde yer alır.

-Silikon implantlar sağlıklı mıdır ?

Silikon implantların vücutta majör bir hastalık yaptığına dair herhangi bir kanıt yoktur. Kadınlar zaten günlük yaşamlarında sık olarak silikona maruz kalmaktadır. Ayrıca ironik olarak inek sütünde ve bazı bebek maması formulasyonlarında silikon protez taşıyan kadınların sütünden daha çok silikon vardır.

-Meme kanseri ile ilişkilendirilebilir mi?

Yapılan klinik çalişmalarda bunun mümkün olmadığı gösterilmiştir.

-Mamografi ile nasıl etkileşir?
Mamografi kontrolleri öncesinde çekim yapan teknisyene mutlaka bilgi verilmelidir. Çekim buna göre yapılır. MR ve bilgisayarlı tomografiden etkilenmez kolaylıkla radyolog tarafından filmler yorumlanabilir.

-Silikona karşı alerji gelişir mi?

Dünyada bulunan herhangi bir maddeye karşı alerji gelişebilir. Günlük hayatta silikonlu pek çok maddeye maruz kalmamıza rağmen silikon alerjisi son derce nadirdir. Dolayısıyla silikon allerjiniz varsa bu zaten meme protezi yaptırmadan ortaya çıkacaktır.

-Silikon meme protezimi kaç yıl kullanabilirim?

Silikon meme protezlerinin son kullanım tarihi yoktur. Fakat kadın hayatındaki döngü ve değişikliklerden dolayı büyüklük ve yer değişimi talep edilebilmektedir. Eğer büyüklük değiştirilecekse protezler mutlaka yenileri ile değiştirilir.

-Meme büyütme işlemi sonrası ne zaman spora başlayabilirim?

Yüyüşlere hemen başlanabilir fakat yoğun efor gerektiren sporlar 4-6 hafta ertelenmelidir. Yara iyileşmesini yoğun olduğu ilk 15 gün boyunca terlemekten kaçınılmalıdır. Bir hafta sonra duş alınabilir. Egzersiz esnasında mutlaka doktorunuzun önereceği sütyenleri kullanınız.

-Ne zaman güneşlenebilirim?

İlk bir yıl boyunca meme bölgesinin güneşlenmemesi gerekir.

-Altında tel destek olan sütyenleri nezaman kullanabilirim?

En az 3 ay süreyle kullanılmamalıdır.

-Meme başında his kaybı olur mu ?

Geçici değişiklikler hissedilebilir genellikle geri dönücüdür.

-50 yaşın üstündeyim yinede protez uygulanabilir mi?

Sağlıklıysanız kesinlikle evet.

-Meme protezim hamileliğie engel midir?

Hayır

-Emzirebilir miyim?

Hiçbir sorun olmadan emzirebilirsiniz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Meme Büyütme" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tayfun TÜRKASLAN Fotoğraf
Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi12 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN'ın Yazıları
► Meme Büyütme (Göğüs Büyütme) Op.Dr.Defne ERKARA
► Meme Büyütme ve Meme Dikleştirme Estetiği Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
► Meme Büyütme Doç.Op.Dr.Yavuz KEÇECİ
► Meme Büyütme Estetiği Op.Dr.Ekrem KESKİN
► Meme Büyütme Ameliyatı Op.Dr.Murat ATASEVEN
► Meme Büyütme Ameliyatı Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,840 uzman makalesi arasında 'Meme Büyütme' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Tamponsuz Burun Estetiği Eylül 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


11:19
Top