2007'den Bugüne 92,301 Tavsiye, 28,216 Uzman ve 19,976 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Meme Sarkması, Meme Dikleştirme – Toparlama
MAKALE #7481 © Yazan Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN | Yayın Eylül 2011 | 6,057 Okuyucu
MEME SARKMASI, MEME DİKLEŞTİRME – TOPARLAMA

Kadın memesi vucudun öne doğru en çıkıntılı bölümüdür. Bu sebeple yaşlandırıcı etkilerin sorumlusu olan yerçekiminden fazlaca etkilenir. Kadın hayatının çeşitli dönemlerinde etkisini gösteren hormonal değişiklikler ve dengesizlikler meme dokusunun sarkmasına yol açar. Meme sarkmaları, meme toparlama ve meme dikleştirme operasyonu ile düzeltilir. Bu operasyonlar genel olarak tıbbi terminolojide “mastopeksi” olarak adlandırılır. Bazen sarkmayla birlikte meme başında aşırı genişleme oluşur ki bu durum mastopeksi işlemi esnasında gençlikteki normal sınırlarına çekilir. Meme sarkmasına sebep olan etkenleri özetleyecek olursak;
 • Gebelikler
 • Emzirme
 • Sık kilo alıp vermeler
 • Yaşlanma
 • Yerçekimi
 • Yapınız ve genetik mirasınız
 • Hormonal faktörler, hormon ilaçları vs.
Yukarıdaki sebeplere baktığımızda, her kadının yaşamının bir döneminde belli derecelerde meme sarkması sorunu ile karşı karşıya geleceği açıktır. Günümüzün kötü beslenme koşulları sık kilo alıp vermeler, kadınlarda sarkmalar, selülitler ve çatlakların görülme sıklığını artırmıştır. Artık kadınlarımızın kaliteli yaşam beklentisinin artması ve orta yaş kavramının değişmesi bu tip operasyonların sıklığını artırmıştır.

MEME DİKLEŞTİRME İÇİN UYGUN MUSUNUZ?

Meme toparlama işlemi meme boyutlarını belirgin olarak değiştirmez veya sarkma nedeniyle içi boşalan üst kısımları dolgun hale getirmez. Bununla birlikte memeler hem büyük hem sarkık olabilir. Eğer memeleriniz hem sarkık hem de içi boşalmışsa mutlaka büyütme işlemini göz önünde bulundurmalısınız. Eğer büyükse küçültme ile birlikte dikleştirme yapılabilir.

Aşağıdaki durumlar sizin için geçerli ise meme toparlama-dikleştirme işlemini düşünebilirsiniz:
 • Fiziksel olarak sağlıklı ve sabit bir kiloyu devam ettirebiliyorsanız.
 • Sigarayı bırakıp azaltabilecekseniz
 • Gerçekçi beklentileriniz varsa
 • Memenizin sarkması, şeklinin deforme olması ve içeriğinin boşalması
 • Memenizde düzleşme ve uzama veya bir sap ile göğüs duvarına adeta tutunuyorsa
 • Meme başlarınız meme altındaki oluğun daha altındaki bir seviyeye inmişse
 • Meme uçlarınız aşağıyı gösteriyorsa
 • Gevşemiş deri ve büyümüş meme başlarınız varsa
 • Bir memeniz diğer memenizden daha aşağı seviyede ise

OPERASYON ÖNCESİ YAPMANIZ GEREKENLER

Öncelikle daha sonra memenizde oluşabilecek değişiklikleri operasyon öncesi ile karşılaştırabileceğimiz bir mamografi çektirmeniz faydalı olacaktır. Operasyon öncesinde sigaranın bırakılması daha çabuk ve sorunsuz iyileşmenizi sağlar. Aspirin ve antiinflamatuar ilaçların 2-3 hafta öncesinden kesilmesi gerekir. Sıklıkla kullanılan bitkisel ilaçlar veya bitkisel destek gıdaları mutlaka operasyon öncesinde kesilmelidir.

OPERASYON DETAYLARI

Günümüzde mastopeksi işlemi farklı insizyon ve operasyon teknikleri ile gerçekleştirilebilmektedir. Burada kullanılacak yöntem sizin meme özelliklerinize göre belirlenecektir. Bunlar;
 • Memenizin hacimsel büyüklüğü ve şekli
 • Meme başınızın pozisyonu ve büyüklüğü
 • Memenizin sarkma derecesi
 • Ne kadar cilt fazlalığınızın olduğu
 • Cildinizin gevşeklik derecesi ve elastisitesi
İZSİZ OPERASYON MÜMKÜN MÜ?

İyi seçilmiş uygun olgularda mümkün. Bunun için iki farklı yaklaşım mevcut. Birincisi implante edilen taşıyıcı malzeme ile memenin yük çeken bağlarını kuvvetlendirmek. Bu yöntemde eğer büyütme gerekecekse kendi vücudunuzdan alınan yağ transferi ile kombine edilebilir. Böylece aynı esnada vücudunuzun fazla yağ birikimi olan bölgelerinin şekillendirilmesini de sağlayacaksınız. Yukarıda bahsettiğimiz yöntem Japonya, Kore ve Çin’de ırksal özellikler nedeniyle sıklıkla tercih edilmektedir ve “scaffolding mastopexy” prosedürü olarak adlandırılmaktadır. İkinci yöntem koltuk altından girilerek memenin taşıyıcı bağlarının tutunduğu “fasyanın” gerdirilmesi işlemidir. Büyütme gerekmeyen orta derece sarkmalarda kullanılır. Eğer bu yeni yöntemler hakkında daha ayrıntılı bilgi almak isteseniz konsültasyon için başvurabilirsiniz.

KLASİK OPERASYONEL YÖNTEM AŞAMALARI NASILDIR?

A. Anestezi süreci: Konforunuz için başlangıçta sakinleştirici ilaçlar verilecektir. Operasyon intravenöz sedasyon ve genel anestezi altında yapılabilir.
B. İzler: Klasik yöntemler memede üç ayrı kesi ile yapılabilir. Bu kesiler meme başına ve memenin doğal kıvrımlarına gizlenmeye çalışılır. İzler ilk 6 ay boyunca kırmızı ve açık pembe tonlarda iken 1. senenin sonunda cilt rengi tonlarına dönmeye başlar. Şimdi yapılan kesilere göz atalım;

C. Memenin şekillendirilmesi

Kesiler yapıldıktan sonra
 • Meme konturlarını ve şeklini oluşturmak için meme dokusu yukarıya taşınır
 • Meme başı ve çevresi gençlikte olduğu gibi daha yukarı yerleştirilir
 • Eğer meme başı genişlemişse standart ölçülere küçültülür
 • Fazla gevşek cilt alınıp daha sıkı bir meme oluşturulur
D. Operasyonun sonlandırılması

Meme dokusu yeniden şekillendirilip fazla deri alındıktan sonra operasyon sonlandırılır. Memede yapılan işlemeler doğal konturların içine gizlenir. Görünür olacağını düşündüğümüz izler ise zamanla solup cilt tonuna döneceklerdir. İzler kalıcıdır fakat zaman içinde soldukları için seçilemezler.

E. Sonuçları ne zaman görürüz

Sonuçları derhal görmek mümkündür. Eğer lolipop tarzı insizyon kullanılmış ise memenin tam olarak oturması 3 ayı bulacaktır. Zaman içinde şekil daha belirgin hale gelecek erekn dönemdeki morluk ve şişlikler kaybolup izler solacaktır .

ERKEN İYİLEŞME DÖNEMİ

Operasyon tamamlandıktan sonra özel bir pansuman ve bandaj uygulanacaktır. Erken iyileşme döneminde şişlik ve ödemi engellemek için destekleyici bir medikal sütyen 6-8 hafta süre ile kullanılacaktır. Eğer dren kullanılmışsa bunlar 1-3 gün arasında alınır. Genellikle basit bir ağrı kesici ve oral antibiyotik yeterlidir. Birinci haftanın sonunda işbaşı yapabilir sosyal hayatınıza dönebilirsiniz. Pansumanlarınız değişme süreci kontrolleriniz size özel olarak ayarlanacaktır

GEÇ İYİLEŞME DÖNEMİ

Operasyonu takip eden ilk 2-3 ay içinde meme şekli ve pozisyonu oturmaya devam eder. İzler yukarıda bahsedildiği gibi solma sürecine girecektir. Mastopeksi sonuçlarının kalıcılığı uzun vadelidir. Bu durum anacak yaşlanma sürecinizden ve kilo alıp vermelerinizden etkilenecektir. Dolayısıyla genel meme sağlığınız açısından sağlıklı yaşam tarzınızı sürdürmeniz ve kilonuzu muhafaza etmenizi tavsiye ediyoruz.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Meme Sarkması, Meme Dikleştirme – Toparlama" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tayfun TÜRKASLAN Fotoğraf
Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi12 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN'ın Yazıları
► Meme Büyütme ve Meme Dikleştirme Estetiği Prof.Op.Dr. Mesut ÖZCAN
► Meme Dikleştirme Dr.Ulvi GÜNER
► Meme Dikleştirme / Mastopeksi Op.Dr.Alper BAYRAKTAR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,976 uzman makalesi arasında 'Meme Sarkması, Meme Dikleştirme – Toparlama' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Tamponsuz Burun Estetiği Eylül 2011
► Meme Büyütme Eylül 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:05
Top