2007'den Bugüne 90,106 Tavsiye, 27,733 Uzman ve 19,719 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Lazer Yağ Aldırma, Lipoliz
MAKALE #7480 © Yazan Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN | Yayın Eylül 2011 | 8,191 Okuyucu
Lazer teknolojisi tıbbın pek çok dalında olduğu gibi artık estetik konusunda da hizmetinizde. Lazer enerjisi yağ dokusuna çok ince bir fiberoptik kablo ile aktarılır ve böylece yağ hücrelerinin parçalanarak yok edilmesi sağlanır. Lazer enerjisinin bir bölümünün cilt altında ısıya çevrilmesi ile gevşek derinin sıkılaşmasına ve toparlanmasına neden olur. Sıkılaşma ve toparlanma klasik liposuction işleminde görülmez. Bu lazer lipoliz-liposuction sisteminin önemli üstünlüklerinden biridir ve yeni kollajen üretiminin uyarılmasına bağlanmaktadır. Klasik liposuction da kanül denilen uzun borucuklar yardımı ile deri altındaki yağ dokusu 2-3 atmosfere kadar varan seviyelerde vakumlanarak aspire edilir. Klasik liposuction işlemi daha çok tecrübe dayalıdır ve sarkmayan uniform sonuçlar almak kolay değildir. Eğer lazerde sadece lipoliz yapılacaksa yani yağ dokusu eritilecekse, vücuttan atılım lenfatik sistemle sağlanır. Doğal yollarla yapılan zayıflamalarda aynı şekilde atılım lenfatik yolla gerçekleşir. Bu sebeple lazer lipolizle yağların eritilmesi şu an için en fizyolojik yoldur. Büyük volumlerde yağ eritilmesi yapılacaksa klasik liposuction işlemi ile kombine edilebilir. Bu durumda daha az morluk, daha az ödem ve şişlik gelişcek daha uniform sonuçlar alınacaktır. Klasik liposuction işleminin lazerle kombine edilmesi özellikle bacak içi ve kol gibi gevşeme ile sarkmanın ön planda olduğu alanların tedavisinde rakipsizdir. Bu sıkılaşmanın sebebinin yapılan çalışmalara göre, yağ hücrelerinin lazer enerjisi ile fonksiyon göremeyip dağıldığını göstermiştir. Bu sırada alt deriyi etkileyen lazer enerjisinin kollajen ve elastik lifleri etkileyerek doku kalitesini artırdığı belirlenmiştir.

LAZERİN YAĞ DOKUSU ÜZERİNDEKİ ETKİSİ NEDİR?

Lazer ışığı yağ dokusuna çarpınca fototermik bir etki ile yağ hücrelerinin duvarının parçalanmasını sağlar. Derinin alt tabakaları tekrar organize olur. Bu etkinin sonucu doku kalitesinde artış ve sıkılaşmadır.

LAZER LİPOLİZ, YAĞ ERİTME NASIL YAPILIR?

İşlem bölgesel yağ fazlası olan yerlerin işaretlenmesi ile başlar. Sonrasında fototermal enerjiden korunmak için tedavi yapılacak bölgeye lokal anestezik madde verilir. 10 dakikalık bekleme süresinin ardından lazer fiberoptik kablosu yağ dokusu içine gönderilir. Bu kablo ile yağ dokusunun bütün katmanları taranır. Belirli dozda enerji dokuya serbestlendikten sonra işlem sonlandırılır. Dikiş gerektirmez ve işlem sonrası baskılı bandaj uygulanır.
Lazer yağ eritme lokal anestezi altında yapılabilmesi, işlem sonrası morluk ve şişliğin çok az olması oldukça avantajlıdır. Genellikle her bir bölge için bir seans yeterli olmakta, işlem süresi her bir bölge için 15 ile 60 dk arasında değişmektedir.

LAZER LİPOLİZ HANGİ BÖLGELERDE KULLANILIR?

Bu yöntem yağ dokusu ile problemin olduğu her bölgede kullanılabilir. Karın bölgesi, sırt bölgesi, bel bölgesi, çene ve gıdı, erkek memesi, kol sarkması ve yüz bölgesi gibi daha önce işlem yapılmış ince çalışma gerektiren alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.

LAZER LİPOLİZ KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Kadın ve erkeklerin özellikle diyet ve egzersize cevap vermeyen bölgelerinde istenmeyen yağ alanlarından hızla kurtulmalarını sağlar. İdeal kilonun yaklaşık 10-15 kğ üzerindeki hastalar için ve lokalize, inatçı yağ birikimini yok etmek için uygundur.

LAZER LİPOLİZDEN SONRA İYİLEŞME DÖNEMİ NASILDIR?

İşlem sonrası uygulama yapılan bölgeye bir bandaj tatbik edilir. Bu bandaj yaklaşık 4-5 gün kalır. Kişilerin ağrı eşikleri farklı olsa da genellikle çoğu hastada basit ağrı kesiciler yeterli olmaktadır. Yöntem uygulandıktan 1-2 sonra kişi sosyal hayatına dönebilir.

LAZER LİPOLİZ VEYA LAZER YAĞ ERİTMENİN AVANTAJLARI NELERDİR?

-Bölgesel incelme sağlanabilir.
-Cilt toparlaması ve sıkılaşması.
-Daha hızlı iyileşme süreci.
-Daha güvenli uygulama.
-Uygulama sonrası daha az ağrı hissi.
-Lokal anestezi ile günlük aktivitelere hemen dönebilme konforu.
-Aynı seansta birden fazla bölgeye müdahale olanağı.
-Tek seansta mükemmel sonuç.
-Klasik liposuction sonrası gelişen deformasyonların düzeltilmesi.

LAZER LİPOLİZ VE KLASİK LIPOSUCTION FARKLARI NEDİR?

- Lazer yağ eritme ile travma ve kanama oluşmaz.
- Klasik liposuction aksine daha az ağrılıdır.
- Sorunlu derilerde sarkma oluşturmaz.
- Klasik liposuction aksine hafif bir şişlik hassasiyet haricinde herhangi bir yan etki görülmez.
- İyileşme sürecinde kalın sargılara bandajlara ihtiyaç yoktur.

LAZER LİPOLİZ YÖNTEMİNİN DİĞER KULLANIM ALANLARI?

A- LAZER LİPOLİZ İLE TERLEMEYE KALICI ÇÖZÜM

Aşırı koltukaltı terlemesi, tibbi ismi ile hiperhidrozis rahatsız edici bir durumdur. Bu problem bireylerin giyinme tarzını etkilemekle kalmaz, günlük aktiviteleride oldukça kısıtlar. Koltukaltı terleme tedavisinde kullanılan tedavilerden birisi botoks uygulamalarıdır. Botoks ter bezlerine giden sinir liflerini bloke ederek etki eder fakat geçici bir çözümdür, etkisi geçtikçe yaptırmanız gerekir.
Lazer lipoliz yöntemi bu problem için kalıcı çözümler sunmaktadır. Ter bezleri cildin hemen altındaki yağdokusuna yerleşir. Dolayısıyla bu bölgeye lazerle uygun doz ve enerjinin verilmesi ter bezlerini kalıcı olarak ortadan kaldırmaktadır.
İşlem tamamen minimal invaziv olarak uygulanır koltuk altına fiberoptik kablo çok küçük bir giriş deliği ile yönlendirilip dermis ve hemen altındaki yağ dokusu fototermik enerjiye maruz bırakılır. Böylece ter bezleri hasar görür ve geri dönüşsüz olarak yok edilir. Bu işlem ağrısızdır,30 dk da tamamlanır, birey hemen günlük aktivitelerine dönebilir.

B- SELÜLİT TEDAVİLERİNDE

Lazer lipoliz bölgesel yağları eritmenin yanı sıra, primer selülit tedavilerinde çok etkili yöntemlerin başında gelmektedir. Sekonder selülit tedavisinde doku sıkılaştırma etkisi nedeni ile oldukça faydalıdır. Diğer yöntemlerle kombine edildiğinde muazzam sonuçlar almak mümkündür.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Lazer Yağ Aldırma, Lipoliz" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tayfun TÜRKASLAN Fotoğraf
Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN
İstanbul
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi12 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Doç.Dr.Tayfun TÜRKASLAN'ın Yazıları
► Lazer Lipoliz (Lazer Liposakşın) Dr.Muhammet ERKAN
► Yağ Aldırma ve Lazer Liposuction Op.Dr.Güncel ÖZTÜRK
► Lazer Lipoliz Op.Dr.Diren ÇELİK
► Lazer Lipoliz Dr.Yasin ÜNAL
► Ben (Nevüs) Aldırma Op.Dr.Aliye Ceyla ÖZBAYOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,719 uzman makalesi arasında 'Lazer Yağ Aldırma, Lipoliz' başlığıyla benzeşen toplam 18 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Tamponsuz Burun Estetiği Eylül 2011
► Meme Büyütme Eylül 2011
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


21:06
Top