TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Çocukta İstenmedik Davranışları Düzenleme Yöntemleri

Elif KOCA Fotoğraf
Pdg.Elif KOCA
İstanbul
Pedagog
7 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 22 Makalesi varFotoğrafı MevcutTelefon Numaraları Kayıtlı
 
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 11808,

* Yayın Tarihi : 27-01-2009 - 20:03 (2945 gün önce),

* Ortalama Günde 4.01 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 8745 , Kelime Sayısı : 1061 , Boyut : 8.54 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Pdg.Elif KOCA hakkında söyledikleri:
Elif ile aynı branşı paylaşmak, ve onu tanıdığım için kendimi çok şanslı hissediyorum. Kendisi alanında uzman , etik çalışmayı kendine ilke edinmiş bir arkadaşımdır. Güleryüzlü, herşeye olumlu bakışı, kendini ifade biçimi kendine has ve etkileyicidir. Mesleki konularada onla konuşmak keyiflidir. Olayları değerlendirişinde bir çok durumu göz önüne alır ve danışanlarına maksimum düzeyde yardımcı olmaya çalışır. Kendisini bütün ailelere tavsiye ederim.
(Didem KÜT, Sitemize Kayıtlı Profesyonel, 14-09-2015)

Sayın Koca,

Hayatımızdaki sorunları bir bir çözerek, bizi çıkmazın içersinden çekip aldığınız ve bunu yaparken her zaman ulaşılabilir, özverili ve sıcak olduğunuz için ailem ve kendi adıma çok çok teşekkür ederim...

Sizinle beraber hayatımız çok daha keyifli, birbirimizi anladığımız günlerle dolu artık... İnsanın kendi sorunlarını ancak kendinin çözebileceğini, dışardan hiç tanımıyan bir insanın profesyonelde olsa fazla çözüm sağlayamıyacağını düşünürdüm. Bu terapi sürecini yaşadıktan sonra gördüm ki! Herkesin kendi hakkında bilmediği pek çok şey varmış ve bunu öğrenmenin yaşı yokmuş..... [DEVAMI..]

(Güzide, Danışan, 09-01-2010)

Merhabalar,
Sayın Koca ile kurucusu olduğu Bagi Bugi Anaokulunda tanışmışlığımız vardır.
Kendisi işinde oldukça deneyimli, piyasadaki bir çok danışmanlık hizmeti veren kişiler gibi değil, danışmanlığını sadece kliniğinde değil Üniversite' de verdiği derslerle ve bunun gibi bağlı olduğu kurumlara oldukça yararlı ve kurumların haricinde çevresine oldukça yararlı bir kişiliğe sahip birisidir.

www.yuvakalbi.com portalımıza yazmaya başladığı makaleleri ile Yuvakalbi.com
üyeleri evebeynlerimizede oldukça yararı olmuştur.

Elif Koca' ya teşekkürlerimi sunar,
Başarılarının devamını dilerim.

(Mehmet Ali AYARKAN, Arkadaş/Tanıdık, 11-09-2009)

Pdg.Elif KOCA Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Çocukta İstenmedik Davranışları Düzenleme Yöntemleri

İstenmedik Davranışlar


Yetişkinler olarak hepimiz çocukların istediğimiz gibi davranışlar sergilemesini tercih ederiz. Doğru olduğuna inandığımız konular üzerinde çocuklara baskı yaparız ve bizim istediğimiz gibi davranmalarını sağlamaya çalışırız. Çünkü doğru nesneldir ve herkesin yeniden keşfetmesi gereksizdir. Çocuğun yanlışları deneyerek zaman kaybetmesindense bizim söylemlerimiz ve yönlendirmelerimizle kısayoldan doğruyu bulması daha kolay ve zahmetsizdir. Bu olay her ne kadar masum ve iyi niyetli gözükse de iletişimi engelleyen bir yaklaşımdır. Özellikle çocuklarla girilen bu tür dialoglar karşılıklı anlayamamazlıklara ve krizlere yol açar.

Sözel iletişimin tıkandığı noktalarda çocuklar istenmedik davranışlarla kendilerini ifade etmeye başlarlar. Vermek istedikleri mesajları, isteklerini bize anlatamadığını gören çocuk çeşitli davranış problemleri göstermeye başlar. Bu nedenle davranış problemi olan çocuğun davranışlarını değiştirmesi için yollar aramadan evvel, davranışın nedenini ortaya çıkarıp bu nedeni masaya yatırmalıyız.

Emre, her yemek saatinde yemeğini yememek için problem çıkaran 5 yaşında bir çocuktu. Yemek yeme problemi uzun zamandır devam ettiği için kilosu ve boyu normal gelişiminden geriydi. Bu da annesini daha çok üzüyor ve yemeğe daha çok zorlamasına yol açıyordu. Annesi oğlunun yemek yemesi için yemek saatlerinde türlü şakrabanlıklar yapıyor, televizyonda reklamları açıyor, menüsünü sevdiği yiyeceklere ayırıyor ve yemekleri çocuğun hoşuna gidebilecek şekillerde hazırlıyordu. Bütün bu uğraşlara rağmen Emre yemek saatlerinde annesinin beklediği davranışları göstermiyor, tabağındaki yemeğin bir kısmını bin nazla, bir saatte yiyordu. Annesi Emre ‘nin yeme problemini bildiği bütün yöntemleri deneyerek, arkadaşlarından destek alarak, okula gidip bizzat besleyerek çözmeye çalışmış ancak başarılı olamamıştı. Annesiyle birlikte, Emre ‘ den annesinin yemek yedirdiği tavşan resmi çizmesini istedik ve Emre küçük bir tavşana zorla, dev bir muz yedirmeye çalışan büyük bir tavşan çizdi. Resmi bittiğinde bize anlatmasını istedik ve Emre küçük tavşancığa annesinin çok büyük yiyecekler yedirdiğini bu yüzden küçük tavşancığın zıplayarak kaçtığını söyledi. Ayrıca küçük tavşanın annesinin rejimde olduğu için hiç yemek yemediğinden ve tavşanların muz değil havuç yemesi gerektiğini oysa annesinin faydalı olduğu için muz yedirmeye çalıştığını anlattı.

Çocuklar neden istenmedik davranışlar sergilerler ?

- Kendilerini ifade etmek için.
Sözel yolla isteklerini ifade etme zorluğu yaşayan, ebeveynleri tarafından anlaşılamayan çocuklar saldırganlık, alınganlık, hassaslık gibi davranışlar gösterebilirler.

- İlgi çekmek için.
Çocuklar ilk doğdukları zaman dünyanın kendileri için varolduğunu ve herkesin kendi varlıkları için dünyada olduklarını düşünürler. Örneğin yeni doğan çocuk annesinin memesini kendi parçası olarak algılar ve istediği zaman verilmeyince sinirlenir. Bu egosantrik düşünce yaş ilerledikçe azalsa da, ilgiye her zaman ihtiyaç duyarlar ve kendileriyle ilgilenilmesi için dikkat çekici hareketler yaparlar. İlgi çekmeye çalıştığında başarılı olan, ebeveynleri tarafından geri bildirim alan çocuklar bunu rahatlıkla kullanırlar. “ Bugün geç yatmama izin verirsen yemeğimi yerim, yoksa yemem.”
Yemek yemesi için baskı gören, karşılığında ödüllendirilen ya da cezalandırılan çocuklar bunu kullanır.

- İntikam almak için.
Çocuklar istemediklerini yapmaya zorlanırlarsa, istedikleri davranışları yapmada engellendiklerinde, adına intikam diyebileceğimiz karşı tepkiler verirler. Zorla uyutulmaya çalışan çocuğun uyumamak için direnmesi, uyemek yedirilmeye çalışılan çocuğun üstüne dökmesi, altını ıslattığı için azarlanan çocuğun yapmaya devam etmesini örnek olarak verebiliriz.

- Yetersizlik hissettikleri zaman.
Herhangi bir konu için “ Sen bunu yapabilir misin ? “ diye bir çocuğa sorduğunuzda, tereddüt etmeden; “ Yaparım. “ cevabı alırsınız. Çocuklar küçük yaşlarda da olsalar her şeyi yapabileceklerine inanırlar. Küçücük boyuyla kocaman sandalyeyi kaldırmaya çalışan, kapı koluna boyu yetmezken açmaya kalkan pek çok çocuk görmüşsünüzdür. Kendilerine olan bu yüksek güvenleri sarsıntıya uğradığında çocuklar kendilerini kötü hissederler ve duygusal ağırlıklı olan davranış problemleri gösterebilirler.

- İnatlaşmak için.
Yaradılışları gereği dünyayı egosantrik algılayan çocuklar, erken dönemlerde egosantrik yapılarına gelebilecek herhangi bir saldırı için oldukça inatçı davranırlar. Özellikle erken çocukluk döneminde çocuğun inatçılığını kamçılayacak davranışlardan uzak durmak, çocukla inatlaşmamak gerekir. Yemeğini yemeyeceğini söyleyen çocuğa, tekrar tekrar yemesi gerektiği söylenirse, yememe hali, inatçılık davranışıyla pekişmiş olur.

İstenmedik Davranışları Değiştirme

- Çocuğun iyi alışkanlıklar geliştirmesine destek olun.
Çocuğun yaptığı hataların ardından düzeltme yoluna gitmekten ziyade, çocuğun olumlu davranışlarını pekiştirmek istendik davranışlarımın kazanılmasında daha etkili bir yöntemdir. Olumlu davranışları karşısında çocuğa gösterilen olumlu davranışlar ve taktirler çocuğun yaptığı olumlu davranışı pekiştirmesini sağlar. Oynadıktan sonra oyuncaklarını toplamaya başlayan çocuğa; “ Oyuncaklarını toplayabilmişsin, odan çok düzenli görünüyor.” gibi sözel pekiştireç kullanılması, çocuğun her oyun oynadıktan sonraki oda toplama davranışını pekiştirecektir.

- Olumsuz davranışın sebebini araştırın.
Bazen çocuklar davranış bozukluklarının altında bir sorunlarını gizlerler. Dolayısıyla gizlenen sorunu göz ardı ederek yapılan davranışa kanalize olmak, çocuk tarafından ebeveynlerinin onu anlamadığı ve sorununu çözemedikleri şeklinde algılanacaktır. Bu da çocuğun daha saldırgan olmasına, ebeveynlerine karşı güven kaybı yaşayarak öfke duymalarına neden olacaktır. Bu yüzden ebeveynler çocuğun her yaptığı olumsuz davranış karşısında, davranışı değerlendirmeden önce davranışın nedenini saptamaya çalışmalıdır.
Batuhan 4 yaşında anaokuluna giden bir çocuktu. Anaokulunda çok eğlenmesine, öğretmenini ve okulunu sevmesine rağmen, sabahları okula bırakılırken ağlıyordu. Bu ağlama krizleri evden ayrılmadan başlıyor ve okula bırakıldıktan sonra 10 dakika kadar devam ediyordu. 1 ay geçmesine rağmen sorunu çözemeyen anne baba ve okul yetkilileri yaptıkları inceleme sonunda Batuhan’ nın okulda unutulacağı korkusu yaşadığını öğrendiler. Ve bunun hiçbir zaman olmayacağı konusunda çocuğu ikna ettiler. Bir hafta gibi kısa bir süre sonra Batuhan okula ağlamadan gelmeye başladı.

- Seçenek sunun.
Çocuklar isteklerine çoğu zaman gem vuramazlar. Böyle zamanlarda inatlaşmak onlar için spontan gelişen bir davranıştır ki, bu da ebveynle arada kriz yaşanmasına sebep olur. Bunun yerine ebeveyn çocuğa gerçekleştiremeyeceği isteklerin yerine başka bir seçenek sunarsa, çocuğun dikkati kolaylıkla sunulan yeni seçeneğe dönecek ve sorun çözülecektir. Alış veriş merkezinde oyuncak görüp, alınması için tutturan çocuğun ilgisi, çocukla inatlaşma dialoğuna girmeden, oyun parkı ya da sevdiği bir başka etkinliğe çevrilebilir. Bu konuda dikkat edilmesi gereken nokta sunulan seçeneğinde çocuk için cazip olması ve sunuşu yaparken çocuğu heyecanlandırmaktır.

- Olumsuz duygular karşısında duygularınızı ifade edin.
Olumsuz davranış gösteren çocuğun cezalandırılmadan”ziyade bu davranışı karşısında karşı tarafta neler uyandırdığını bilmeye ihtiyacı vardır. Bu hem onun davranışının sonuçlarını görmesine, hem değerlendirmesine hem de erken yaş döneminde en büyük komplikasyonlardan biri olan inatlaşarak krize yol açma durumunun oluşmamasına neden olur. Oyuncaklarını toplamayan çocuğa ; “ Oyuncaklarını sen toplamadığın zaman ben toplamak zorunda kalıyorum. Bu benim işlerimi yapmamı engelliyor. İşerimi yetiştiremediğim içinde sinirleniyorum.” gibi bir ifade kullanılabilir.

- Çocuğunuzu okşayın.
Hangi anne babaya sorsanız çocuğunu çok sever ve onun için canını bile verir. Sevgi, dozu ayarlandığında en iyi disiplin yöntemlerinden biridir. Sevilmek önemli bir duygusal ihtiyaçtır ve sağlıklı yaşam için, yeme içme gibi mutlaka karşılanması gerekir. Çocuklar sevilmek, güvende olmak isterler. Çocuğunuzu elbette seviyosunuz ancak sevginizinde bir kalitesi olduğunu unutmayın. Söylenmemiş ya da az söylenmiş sevgi, söylenmişe, okşanmamış sevgi okaşanmışa göre daha kalitesizdir. Çocuğunuza içtenlikle onu sevdiğinizi söyleyin sık sık. Saçlarını, vücudunu gözlerinin içine bakarak okşayın. Sevgi açlığımızı doyuran ya da koşulsuz seven kişilere daha duyarlı davranırız. Onları kırmaktan çekiniriz. Bu çocuklar içinde geçerlidir. Çocuklar kendilerini sevdiklerini hissettikleri kişileri severler ve sözlerini dinlerler.


Elif KOCA
" Çocuğunuzu Ne Kadar Tanıyorsunuz" GOA Yayınları,2006

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Çocukta İstenmedik Davranışları Düzenleme Yöntemleri ile İlgili Kavramlar : disiplin, davranış, tutum, çocuk davranışları, çocuk eğitimi, istenmeyen davranış, istenmedik davranışlar
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Çocukta İstenmedik Davranışları Düzenleme Yöntemleri" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Pdg.Elif KOCA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Pdg.Elif KOCA Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • 5 ve 6 Yaş Çocukları Gelişim Özellikleri
 • 3 ve 4 Yaş Çocuklarda Gelişim Özellikleri ve Destekleme Yolları
 • Çocuklarda Kaybetmeyi Öğrenme
 • Bebek Dili
 • Ergenlik ve Sorunlari
 • 2 Yas Sendromu
 • Babalar ve Çocukları
 • Çocuklara Dinlemeyi Öğretebilme
 • Okulöncesi Eğitimin Önemi ve Okul Seçiminin Detayları
 • Çocukta Parmak Emme ve Tırnak Yeme Alışkanlıkları
 • Çocukta Saldırganlık ve Sinirlilik
 • Aile Modellerindeki Değişimler: Bizim Evde Neler Oluyor?
 • Çocuklara Oyun Oyuncak ve Kitap Seçimi
 • Aile Tutumları
 • Çocukta Öfke
 • Çocuklar ve Yemek Sorunları
 • Çocuklarda Dağınıklık ve Çocuğu Düzene Alıştırma
 • Çocuğunuzun Güçlü Yönlerini Nasıl Keşfedebilir ve Destekleyebilirsiniz?
 • Zeka ve Zeka Testleri
 • Kardeş Kıskançlığı ve Tuvalet Alışkanlığı (Tuvalet Eğitimi)
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Yalan Söyleyen Çocuğa Nasıl Yaklaşılmalı? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Pedagoji Nedir , Sedat BAŞ
 • Çizgi Filmin Çocuk Gelişimine Etkisi , Uzm.Elda Ayşe TATLI
 • Çocuğunuzun Aldığı Karneye Vereceğiniz Tepki Nasıl Olmalı? Sömestr Tatilini Nasıl Geçirmelisiniz? , Uzm.Burcu KARAKAŞ
 • Özgüveni Yüksek Çocuk Yetiştirmek , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklarda Takıntı ve Tedavisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Bebeklik Döneminde Bağlanma Sorunlarının Yetişkinlik Dönemine Etkisi , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocukta Tuvalet Eğitimi Otorite Savaşına Dönmesin , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Dış Dünyaya Atılan İlk Minik Adımlar , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Kardeş Kıskançlığı, Taht Kavgası , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklar Cinsel İstismardan Nasıl Korunur? , Uzm.Gülşah ÖZTÜRK ERTEN
 • Çocuklara Kreş, Anaokulu ve Okul Seçerken Anne-Babaların Dikkat Etmesi Gereken Konular , Gönül BAYALTUN
 • Çocuk Depresyonu ve Kaygı Bozuklukları , Afife SELVİTOPU
 • Çocuklarda Travma Sonrası Görülen Sorunlar - Çocuklarda Yas Durumları , Meltem VARAN
 • Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunda Erken Keşif Hayat Kurtarır , Afife SELVİTOPU
 • Çocuğunuzun Gelişimi Yaşı ile Uyumlu mu? , Afife SELVİTOPU
 • Bebek Psikolojisi ve Bağlanma Problemleri , Afife SELVİTOPU
 • Otizmli Çocukların Eğitim Hakkı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Otizmli Çocuklarda Öfke Nöbetleri ve Saldırganlık/ Ne Yapılmalı , Pınar KAYA DÖŞLÜ
 • Evliliklerde Aldatma Psikolojisi , Sedat BAŞ
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  09:53
  Top