2007'den Bugüne 85,241 Tavsiye, 26,655 Uzman ve 18,979 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Yüz Germe ( Yüz Gençleştirme - Yüz Germe Operasyonu)
MAKALE #3635 © Yazan Dr.Ulvi GÜNER | Yayın Eylül 2009 | 5,580 Okuyucu
YÜZ GENÇLEŞTİRME
(Yüz Germe Operasyonu)

Günlük yaşamın stresi, güneş ışınları ve yer çekiminin etkisiyle yüzde yaşlanma belirtileri kendini gösterir; sarkma ve kırışıklıklar ortaya çıkar. Yüzde; göz kapakları etrafında, ağız çevresi ve yanaklarda, çene altında ve boyunda oluşan derin çizgiler, kırışıklar, sarma ve yağ toplanmaları şeklinde belirginleşir. Genetik olarak ya da yaşlanmanın etkisi ile yüz dokuları azalır, zayıflar ve yüz kemikleri üzerinden yer çekimi yönünde sarkar. Aynı zamanda mimik kaslarının yıllarca çalışıp üzerindeki deri kıvrımlarının belirginleşmesi ile dinamik çizgiler de ortaya çıkar. Yüz germe işlemi ilerleyen yaşın bu görünen etkilerini ortadan kaldırmaya yönelik bir müdahaledir.

ANATOMİ
Yüz, anatomik olarak üç farklı bölgeye ayrılır. Üst yüz, şakak bölgesi, alın ve kaşları içerir, bu bölgeye uygulanan girişim üst yüz germe işlemidir. Orta yüz, yanak ve üst dudak bölgesini içerir, bu bölgeye uygulanan girişim orta yüz germe işlemidir. Alt yüz, çene altı ve boyun bölgesini içerir, bu bölgeye uygulanan girişim alt yüz ya da boyun germe işlemidir. Her bir bölgeye tek tek ya da bir arada cerrahi girişim uygulanabilir.

ÜST YÜZ
Üst yüz germe, kaşları kaldırmaya, alın ve şakak bölgesini germeye yönelik olarak yapılır. Klasik ameliyat tekniği ile saçlı bölgeden her iki kulak kepçesinin arasındaki mesafe kesilir, alın derisi sıyrılarak gerdirilir. Bu teknikte ameliyat izi saçların içinde uzun bir çizgi olarak saklı kalır. Saç yeterliliği ve cilt bolluğu olmayan vakalarda endoskopik teknik kullanılır ve saçların arasında 2 cm uzunluğunda 4 adet kesi ile ameliyat gerçekleştirilir.

ORTA YÜZ
Orta yüz germe işlemi, yanakların sarkıklığını gidermeye ve yanak derisini germeye yönelik olarak yapılır. Ameliyatın kesisi kulak dibi hatlarından yapılır, bu sayede görünür bir iz kalmaz. Cilt bolluğu olmayan vakalarda endoskopik teknik uygulanır ve izler sadece saçlı deri içinde 2 cm uzunluğunda gizli kalır. Genellikle alt göz kapağı estetiğiyle birlikte uygulanması gerekir. Orta yüz dik vektörde yukarı alındığında alt göz kapağı bölgesinde cilt fazlalığı dikkat çeker.

ALT YÜZ
Boyun germe işlemi genellikle orta yüz germe işlemi ile bir arada uygulanır. Boyun germe işleminde yapılan ameliyat kesisi kulak arkasından saçlı deriye doğru uzatılır. Boyun derisi ve kasları serbestleştirilerek yukarıya doğru asılır. Boyundaki sarkma ve kırışıklıklar giderilir, çene açısı belirginleşir, gergin bir boyun görünümü kazandırılır. Kesi, kulak arkasında kaldığı için, dışarıdan bakıldığında görünür bir iz kalmaz.

OPERASYON ÖNCESİ
Operasyonunu planladığımız kişinin özellikle kalp ve tansiyon rahatsızlıkları açısından kontrol edilmesini istiyoruz.
Sigaranın bir dönem bırakılmış olması gerekiyor. Bunlara dikkat edilirse operasyon sonrasında komplikasyon ihtimalini çok düşürmüş oluruz.

OPERASYON
Ameliyat lokal+sedasyon veya genel anestezi altında yapılır ve süresi yapılacak işlemlere göre 3–5 saat sürer. Hastanede kalış süresi 1 gündür. Ameliyatı takip eden 2 gün boyunca yüz, hafif baskılı bir bandaj ile sarılır. Ameliyattan sonra yüz bölgesinde ağrı, gerginlik hissi, şişlik, morarma ve deri yüzeyinde uyuşukluk gibi şikâyetler olabilir. Ağrı rahatsız edecek şiddette olmaz ve ağrı kesici ilaçlar ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir. Şişlik ilk birkaç gün içinde hızla azalır, geri kalan ve dikkat çekecek kadar belirgin olmayan hafif şişliğin kaybolması ve cildin yüz üzerine tam olarak oturması yaklaşık 2–4 ay sürer.
Ameliyattan 1 hafta önce, mimik kaslarının hareketlerine bağlı olarak ortaya çıkan dinamik çizgilerin tekrar oluşmasını engellemek ve bu kasların ameliyat öncesi gevşemesini sağlamak üzere botox uygulaması yapılabilir.
Bu ameliyat için yaş sınırı vermek gerçekten zordur. Yüzdeki sarkması belirginleşmiş insanlar yaş sınırı koymadan, bu ameliyattan fayda görüyor.

YENİLİKLER
Eskisi tekniklerden farklı olarak operasyon sırasında kaslar üzerinde de çalışıldığı için operasyonun kalıcılık süresi yılar içinde daha arttı.
Kulak önünden geçen kesiyi artık kullanmıyorum, bunun yerine artık bu kesiyi kulak içine alıyorum, böylece izin görülme ihtimalini azaltmış oluyoruz. Kesilerin uzunlukları azaltıldı.
Anestezi yöntemleri çok daha güvenilir, kullanılan yeni ilaçlarla morarma ve şişme düzeyi de belirgin olarak azaldı.


ENDOLIFT
İzsiz, ameliyatsız yüz germe ve kaş kaldırma yöntemleri ise son zamanlarda en çok tercih edilen uygulamalardan. Bu uygulamada kullanılan özel dikiş, cildin istenen yönde sabitlenmesini sağlar, yukarı-arkaya doğru çekilen yüz derisinin geri dönmesini engeller. Deri bolluğu dikiş boyunca eşit olarak yayıldığı için deri katlantısı oluşmaz. Ancak bu metodun çok fazla sarkma olan vakalarda uygulanması doğru olmaz. Bu hastalarda cerrahi yöntemle yüz germe metodunun uygulanması doğru olur. Uygun hastalarda boyun derisinin gerilmesi için de bu metod kullanılabilmektedir.
Şu ana kadar hiç byle bir şey yaşamadım fakat uygulandıktan sonra herhangi bir zamanda istenirse dikişler geri çıkartılabilir. İşlem lokal anestezi altında uygulanır, bir saat kadar sürebilir.
İşlem sonrasında 2 hafta süreyle uygulanan bölgesinin ovuşturulmaması, aşırı mimik hareketlerinden kaçınılması gerekir. Bu süre içinde doku içinde iplikler sıkılaşır, deriyle bağlantısı sağlamlaşır, yapılan işlem kalıcı hale gelir. Bu işlemin ömrü 3-5 yıl arasındadır.
Yüzünüzü hissettiğiniz yaşta gördüğünüz, tüm güzelliklerin sizinle oluğu günler diliyorum…
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Yüz Germe ( Yüz Gençleştirme - Yüz Germe Operasyonu)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Ulvi GÜNER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Ulvi GÜNER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ulvi GÜNER Fotoğraf
Dr.Ulvi GÜNER
İzmir
Doktor "Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi - Estetik"
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi8 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Ulvi GÜNER'in Yazıları
► Yüz Germe Op.Dr.Hakan GÜNDOĞAN
► Karın Germe Prof.Op.Dr. Ege ÖZGENTAŞ
► Yüz Germe Ameliyatı Prof.Dr.Aylin BİLGİN KARABULUT
► Yüz Germe Estetiği Op.Dr.Gökhan ÖZERDEM
► Yüz Germe - Facelift Prof.Dr.Serdar ÖZTÜRK
► Yüz Germe( Facelift) Estetiği Op.Dr.Ekrem KESKİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,979 uzman makalesi arasında 'Yüz Germe ( Yüz Gençleştirme - Yüz Germe Operasyonu)' başlığıyla benzeşen toplam 14 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Karın Estetiği Ocak 2012
► Kepçe Kulak Operasyonu Şubat 2011
► Sırt Estetiği Haziran 2009
► Kadın Genital Estetiği Şubat 2009
► Meme Dikleştirme Ekim 2008
◊ Endolift ÇOK OKUNUYOR Ağustos 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


23:35
Top