2007'den Bugüne 85,916 Tavsiye, 26,758 Uzman ve 19,092 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Vajinismusun Tuzağına Düşmeyin
MAKALE #5527 © Yazan Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE | Yayın Eylül 2010 | 2,957 Okuyucu
Vajinismusun tuzağına düşmeyin

Türk kadınında yaygın olarak görülen vajinismus, çoğu çift için daha ilk geceden evliliği kabusa çevirebiliyor. Vajinismusun çözümü %100 mümkün ve başarılıdır. Ancak sanılanın aksine vajinismusun tedavisi penisvajinaya girince değil, kadın da artık cinsellikten haz almaya başlayıp çift mutlu ve tatmin edici bir cinsel yaşantıya kavuşunca biter.

Kadınların korkulu rüyası vajinismus
15 yıl boyunca usla yaşan çiftler var
Ülkemizde 10 kadından birinde görüldüğü düşünülen vajinismus çoğu çiftin hayatını kabusa çeviriyor. Vajinismus kadının cinsel birleşmeye karşı yaşadığı korkudur. Bu korku kendini vajinanın kasılması, tüm vücudun kasılması, bacakları kapatma ve eşin kendine yanaşmasını engelleme şeklinde gösterebilir. Kadındaki bu korku öyle büyüktür ki, erkek de bu konuda hiç birşey yapamaz, çünkü yaptığı her davranışın eşinde yaratacağı tepkiden erkek de endişe duyar. Eğer tedaviye başvurulmazsa sorun yıllarca sürebilir. 5, 10 hatta 15 yıl vajinismus sorunuyla yaşayan çiftlerimiz var. Aslında vajinismusun tedavisi diğer cinsel işlev bozukluklarına göre daha kısa süreli ve başarılıdır. Ancak çiftler çoğu zaman tedaviye başvurmakta gecikirler, çünkü sorunun kendiliğinden çözüleceğini düşünürler, yani vajinismusun tuzağına düşerler. Çünkü vajinismus bir erteleme ve kaçınma hastalığıdır. Yıllarca kadın erteler, bir süre sonra erkek de artık ertelemeye alışır ve ha bugün ha yarın derken bir bakarlar ki yıllar geçmiş. Bu süreçte çiftin huzursuzluğu da artar. Evlilik ilişkilerinde bozulmalar olur, birbirine tahammül azalır ve hata cinsel ilişkiyi çağrıştıran her şeyden kaçınılmaya başlanır. Artık devamı gelmesin diye öpüşmek ya da sarılmaktan bile kaçınır hale gelir. Bu arada çevreden ve özellikle yakın akrabalardan gelen çocuk baskısı da iyice artmıştır. Ancak o zaman tedaviye başvurulur.

Vajinismusun tedavisi % 100 mümkün ve başarılıdır
Vajinismus tedavisi penis vajinaya girince bitmez
Vajinismusun ortalama 12 seanslık cinsel terapi ile çözülebilir. Cinsel terapi sürecinde özellikle vajinismusun sadece kadının sorunu olarak değil çiftin ortak sorunu olarak algılanması ve çiftin cinsellikle ilgili bakış açılarının ve yanlış inanışların giderilip, yerine doğru bilgilerin verilmesi üzerinde duruyoruz. Bilişsel yeniden yapılandırma adını verdiğimiz bu sürece, evde uygulanan ev ödevlerini de dahil ettiğimizde sorun kısa sürede çözülüyor. Çoğu zaman vajinanın yapısı, vajina deliğinin yeri, kızlık zarı ile ilgili bilgilendirme yaptığınız zaman bile çift büyük ölçüde rahatlıyor. Çünkü cinsellik doğuştan öğreniliyormuş gibi görünse de, yeni evli çoğu çift için vajina deliğini bulmak ve uygun cinsel ilişki pozisyonunu almak bile sorun olabiliyor. Vajinismus tedavisinde tek amaç penisin vajinaya girmesi değildir. Bize tedavi için başvuran çiftlerin öncelikli isteği tabi ki penisin vajinaya girmesidir, çünkü hayatlarında hissettikleri en büyük eksiklik budur, ayrıca çocuk sahibi olmak için de buna ihtiyaçları vardır. Ancak tedavi penis vajinaya girince bitmez, asıl amaç çiftin mutlu ve her iki tarafı da tatmin eden bir cinsel yaşantıya kavuşmasıdır.

Mucize tedavi yoktur
Cinsel terapi planı çiftin ihtiyaçlarına göre oluşturulmalıdır
Medyada ve özellikle internet ortamında tek seansta tedavi ya da 3 günde tedavi gibi ifadeler çok fazla yer almaktadır. Vajinismusun bir-iki günde tedavi edilmesi genellikle mümkün değildir. Belki bu sürede uygulanan davranışçı tedaviyle penis vajinaya girebilir, ancak bizim için önemli olan devamının gelmesidir. Yani ilişki bir defaya mahsus değil, düzenli ve sürekli bir hale gelmelidir. Bunun için kadının korkusunun nedeni tespit edilmeli, cinsel bilgilendirme yapılmalı, rahatlama ve gevşeme yöntemleri öğretilmeli, olumsuz duygu ve düşüncelerin olumlularıyla değiştirilmesi sağlanmalı, eşle iletişim arttırılmalı ve aşama aşama parmak ödevleri verilmelidir. Gerekirse hipnoz altında yeniden koşullandırma yapılmalıdır. Bunların tek seansta olması mümkün değildir. Ortalama 12 seanslık bir tedavi süreci idealdir. Hiç kimse birbirine benzemez, cinsel terapi planı çiftin ihtiyaçlarına göre oluşturulur. Ortalama 10 seans, kaç günde bir görüşme yapıldığına ve çiftin ilerleme hızına bağlı olarak, 10 günde de bitebilir, 3 ayda da bitebilir. Önemli olan sonucun kalıcı olmasıdır.


Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Vajinismusun Tuzağına Düşmeyin" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ayavar Cem KEÇE Fotoğraf
Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE
Ankara
Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dr.Psk.Dnş.Ayavar Cem KEÇE'nin Yazıları
► Vajinismusun Üstesinden Gelmek Psk.Alpaslan KESKİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,092 uzman makalesi arasında 'Vajinismusun Tuzağına Düşmeyin' başlığıyla benzeşen toplam 6 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Doğaçlama Seks Eylül 2013
► Çocuk Gelinler Eylül 2013
► Penis Kırılması Mayıs 2012
◊ Hayat Böyle Devam Edemez Aralık 2011
◊ Yaş Farklılıkları ve Evlilik İlişkisi ÇOK OKUNUYOR Ekim 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


13:54
Top