2007'den Bugüne 90,978 Tavsiye, 27,966 Uzman ve 19,826 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Okuma Yazma Sorunu
MAKALE #6219 © Yazan Hanife TETİK | Yayın Aralık 2010 | 7,801 Okuyucu
Eğitim dünyasına adım atan her çocuğun en önemli eğitim yaşantısını kuşkusuz okuma ve yazmayı öğrendiği yaşantı oluşturmaktadır. Okumaya geçme süresi çocuktan çocuğa değişmekle birlikte genel olarak 1. yarı yıl döneminde tamamlanmaktadır. Çocuğunuz ikinci dönemin ilk haftalarında hala okuma yazmayı sökemediyse aralarında ‘disleksi’ nin de bulunduğu birtakım sorunlar olabilir. Toplum genelinde her 10 çocuktan birinde görülen disleksinin fark edilmesi genelde ilkokulun ilk yıllarına rastlıyor.Tedavisi için ise özel eğitim şart.

NEDENLERİ…

Okuma yazma konusunda her çocuktan aynı performansı beklemek mümkün değil elbette.Bu sorunu yaşayan öğrencilerde farklı nedenler söz konusu olabiliyor.Zeka geriliği,görme-işitme özürleri,ruhsal sorunlar,aile içi sorunlar bunlardan sadece birkaçı…

GÖRÜLME SIKLIĞI…

‘Disleksi’ olarak adlandırılan ve neredeyse her 10 çocuktan birinde görülen öğrenme bozukluğu ise okuma yazmayı öğrenme konusunda karşımıza çıkan sık sık bir rahatsızlık.

TEKRAR NEDENLERİ…

Gelişimsel okuma bozukluğu olarak da tanımlanan disleksiye erkek çocuklarda kızlara oranla 4 kat daha fazla rastlanıyor.Nedeni kesin olarak bilinmese de hamilelik sırasında annenin yetersiz beslenmesi,doğum sonrası görülen yüksek ateşli enfeksiyonlar,doğum sırasında plasanta ve göbek kordonu anomalileri,başa alınan darbeler ve kalıtımın disleksi gelişiminde rol oynadığı düşünülüyor.

HARFİ TERS ALGILIYOR…

Tabii ki her okuma yazma bilmeyen çocukta disleksi var demek son derece yanlış.Bunu kesin olarak söyleyebilmek,çocuğu inceleyen,tetkiklerini yapan uzmanlara düşüyor.Disleksili çocuklar harfleri ya da rakamları ters algılayabiliyor.Okurken cümle içinde kelime atlamaları görülebiliyor ya da farklı satırlardan okumaya geçiliyor.

ÖZELLİKLERİ…

Tahtadakini defterine farklı bir şekilde geçirebiliyor.Bunların dışında çocuk yön tayinin de sağını solunu öğrenmede güçlükler yaşayabiliyor.Aynı şey uzaklığın algılanmasında görülüyor.

Disleksili çocuklar taşıdıkları şeyleri sık sık yere düşürüyorlar,sağa sola çarpıyorlar.Ödevlerini yapmayı unutan bu çocuklar anne babalarının haksız yere hışmına uğrayabiliyorlar…

ÜSTÜN ZEKALI MI?

Disleksili çocuklar,belki de yaşıtları arasında en sık eleştirilen çocuklar oluyorlar.Tembel,dağınık,dikkatsiz,sakar gibi sıfatlarla üzerlerine gelinen bu çocuklar,kendilerinde ne sorun olduğunu anlayamamanın sıkıntısıyla yaşıyorlar.Özgüvenleri azalıyor,içe kapanık çocuklar haline geliyorlar.Oysa disleksi,bir zeka düşüklüğü göstergesi değil.Disleksili çocukların bağzılarının üstün zekalı olduğu da biliniyor.

EBEVEYNLERE ÖNERİLER
Disleksili çocukların ebeveynlerine verilecek en doğru öğüt,sabırlı ve anlayışlı olmaları.Bu çocukların hasta değil,özel çocuklar olduklarını düşünmek gerekiyor.Sorunun üstesinden aile içinde gelmek,genelde zor olduğundan bir uzman yardımı almak gerekiyor çoğu zaman.

ÖĞRETMENE ÖNERİLER…

Sınıf ortamında ise öğretmene ve tahtaya yakın olmaları için ön sıralara yerleştirilmeleri doğru bir tercih.Bu çocukların yazılılarda performansları düşük olduğundan sözlü sınavlarda test edilmeleri de daha doğru.Disleksinin çözümü ise anlayıştan ve özel eğitimden geçiyor…
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Okuma Yazma Sorunu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Hanife TETİK'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Hanife TETİK'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     1 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Hanife TETİK
Aydın
Özel Eğitim Uzmanı
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi3 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Hanife TETİK'in Makaleleri
► Okuma Yazma Zorlukları Gökhan KARATEPE
► Yazı Yazma Bozukluğu (Dysgraphıa - Disgrafi) ÇOK OKUNUYOR Psk.Sonnur KÜKÜRT
► Okuma Güçlüğü Disleksi Şeref BAYSAL
► Çocukta Okuma Alışkanlığı Psk.Barış ÜLKÜMEN
► Disleksi ve Akıcı Okuma Gökhan KARATEPE
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,826 uzman makalesi arasında 'Okuma Yazma Sorunu' başlığıyla benzeşen toplam 37 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Down Sendromu Ağustos 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


08:13
Top