2007'den Bugüne 82,774 Tavsiye, 26,153 Uzman ve 18,360 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Neyi, Nasıl Öğreniyoruz?
MAKALE #7117 © Yazan Psk.Serap DUYGULU | Yayın Haziran 2011 | 4,449 Okuyucu
''Bir adam,bir kartal yumurtası bulur ve yumurtayı tavuk kümesinin içine koyar.Yavru kartal, kümesteki diğer civcivlerle birlikte yumurtadan çıkar ve onlarla beraber büyür.Kümesteki civcivler gibi oda böcek ve solucan bulmak için toprağı eşelemeyi ve gıdaklamayı öğrenir ve her tavuk gibi kanatlarını açtığında yerden sadece birkaç metre havalanabilmektedir.

Yıllar geçer ve kartal iyice yaşlanır. Birgün masmavi gökyüzünde o güne kadar hiç görmediği kadar büyük bir kuş görür.Dev kuş altına benzeyen ve çok kuvvetli oldğu belli olan kanatlarının büyük hareketleriyle gökyüzünde rahatlıkla süzülebilmektedir.Yaşlı kartal, gökteki kuşu bir süre şaşkınlıkla izler ve “bu da kim” diye sorar yanındaki arkadaşına.

“o büyük göklerin kralıdır ve gökyüzüne aittir,biz tavuklarsa yeryüzüne” der arkadaşı. Yaşlı kartal bir süre daha hayranlıkla izler tepesinde süzülen hemcinsini.

Ve bir tavuk olduğunu düşündüğü içinde bir tavuk olarak ölür..''

Öğrenmek, insan olarak hem bilinçli hem de bilinçsiz olarak yaptığımız çok önemli bir işlevdir.Fark etmeden o kadar çok şey öğreniriz ki,nasıl öğrendiğimizi,nereden öğrendiğimizi bile bilmeyiz bazen.Bilinçsiz öğrenme dediğimiz,özel bir dikkat göstermeden,yani farkında olmadan öğrenme, psikolojide 'örtük öğrenme' ya da gizil öğrenme' olarak tanımlanır.

Öğrenmek çok önemlidir ve yaşama tutunmamızın önemli noktalarından biridir. Bir çok şeyi öğrenerek hayatımıza yerleştiririz..Çocukken önce ayakta durmayı öğreniriz,sonra yürümeyi öğreniriz,okulda derslerimizi, yapmamız gerekenleri,kendi kendimize yetmeyi,yanlışlarımızdan dersler çıkarmayı, deneyimlerimizi kullanmayı öğreniriz.Öğrenmenin sonu yoktur,sınırsızdır. 'Bildiğim tek şey, hiçbir şey bilmediğimdir' diyen Socrates, öğrenmeye duyduğumuz ihtiyacı ve öğrenmenin sınırsızlığını çok güzel ifade etmiştir.

Hep olumlu,hep güzel bir eylem olarak düşünürüz öğrenmeyi.
Oysa bakış açımızı değiştirmezsek,yanlışlarımızdan korkmayı da öğreniyoruz. Bir başarısızlığın ardından yeniden denememeyi ve bir daha yanlış yapma korkusuyla adım atmamayı.Olumsuzlukları da öğreniyoruz.
Özellikle bizim eğitim sistemimiz ve aile yapımız 'olumsuz motivasyon' üzerine kuruludur.Buna göre biz nasıl başarısız olduğumuz başımıza kakılarak büyütülür,okulda nasıl başarısız olduğumuz vurgulanarak eğitilir,toplum içinde nasıl başarısız bir birey olduğumuz söylene söylene sosyalleşiriz.
Bebeklik ve ilk çocukluk döneminden sonra,bize hep neleri yapamayacağımız anlatılır.Hayallerimiz bile kısıtlanır. 'Olmayacak duaya amin demek' şeklinde bir deyişimiz bile vardır. Dualarımız,dileklerimiz,heveslerimiz,hayallerimiz,aşklarımız hep yarım kalır.Çünkü asla yapamayacağımız, başaramayacağımız öğretilmiştir.O kadar inanır,o kadar sahipleniriz ki bu başarısızlık elbisesini,bir süre sonra denemekten, hatta düşünmekten bile vazgeçeriz.
Bazen öğrendiklerimiz yanlış olur.İşte bu öğrenme biçimi,bu koşullanma yanlış olandır.Hayat,ne geçmiş ne gelecek,tam şu anda yaşanandır.
Lütfen hayatınıza,bakış açınıza,yapabileceklerinize, düşüncelerinize, hayallerinize kısıtlama getirmeyin. Kendi kendinize sınırlar koymayın. Çocukluğunuza dönün.Ya da en yakınınızdaki çocuğa bakın.
Bir çocuk,ilk adımlarını atmaya başladıktan sonra,defalarca düşer,canı yanar,ağlar,bazen yaralanır ama denemekten asla vazgeçmez.Çünkü o kendisini durdurmaya ve tutmaya çalışanlara inat,ayakta durmaya çalışır.
Ayakta durduğunda da vazgeçmez,yürümeye,koşmaya çalışır.Hep bir adım ileri,hep daha fazlası.
Siz de ayakta durun,kendi ayaklarınızın üzerinde dururken,sonraki adım için güç toplayın,ama asla vazgeçmeyin.
Öğrenirken,neler yapamayacağınızı anlatanlara kulaklarınızı kapayın ve içinizdeki sesi dinleyin.
O sizi nereye götüreceğini bilir.

Sevgilerimle,yeni haftanız güzel geçsin:)


(Bu yazı www.hurriyetaile.com sitesinde yazarlar bölümündeki köşemde de yayınlanmıştır.)
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Neyi, Nasıl Öğreniyoruz?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Serap DUYGULU'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Psk.Serap DUYGULU'nun izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
.
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Serap DUYGULU'nun Yazıları
► Karne Aslında Neyi Ölçer Uzm.Psk.Ali Rıza TUNUR
► Çocuk Cinsellikte Neyi Merak Eder ? Psk.Gülçin DÖNMEZ FİDAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,360 uzman makalesi arasında 'Neyi, Nasıl Öğreniyoruz?' başlığıyla benzeşen toplam 21 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Baba Çocuk İlişkisi Kasım 2016
► Alınganlık Kasım 2016
► Kıskançlık Kasım 2016
► Yılbaşı ve Çocuklar Kasım 2016
◊ Dizi Dizi Hayatlar Ekim 2010
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


00:33
Top