TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!
Şiddet Türleri (Duygusal, Ekonomik, Fiziksel, Cinsel Şiddet)

Psk.Dilara KAZANCI
Bursa
Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi21 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 5 Makalesi varİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları Kayıtlı
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 19904,

* Yayın Tarihi : 15-02-2012 - 13:44 (1383 gün önce),

* Ortalama Günde 14.38 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7942 , Kelime Sayısı : 1007 , Boyut : 7.76 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Psk.Dilara KAZANCI hakkında söyledikleri:
Bizim Dilara Hanım'la tanışmamız 7 ay önce oldu. 8 yıldır bipolar bozukluk teşhisiyle yaşayan bir psikolojik danışmanın kimlik arayışıydı benimkisi... Depresif belirtiler için gittiğim psikiyatristten duydum adını ilk olarak... Araştırdım, sitesini okudum ve gitmeye karar verdim... Depresif belirtilerle başvurdum kendisine; kendini suçlayan, aşırı genelleyen, mutsuz, huzursuz, kendinin ve potansiyelinin farkında olmayan biriydim tanıştığımızda... Bir ruh sağlığı çalışanı olarak içimdeki potansiyeli açığa çıkarmak ve kendimce baş edemediğimi düşündüğüm stresimle başa çıkmak amacıyla gittiğim te... [DEVAMI..]
(Sinem xx, Danışan, 13-10-2015)

Dilara Hanım a bir arkadaşımın tavsiyesi ile gittim. Kendisi ile ilk defa iki sene önce görüşmüştük. O zaman bazı özel nedenlerden dolayı çok istememe rağmen bir daha gidemedim. Ama hep aklımdaydı. Bir ay önce kendisine tekrar gittim. Hem beni hatırladı, hem de o zaman ona anlattığım her şeyi. Gerçekten çok şaşırdım. Bir kaç cümleden sonra iki sene önce ona anlaatığım olayı hatırlayıp , bana anlatması beni çok etkiledi. Arkadaşım da aynı şeyi söyledi. Onun da anlattıklarını uzun süre sonra hatırlamış, da çok şaşırmış ve sevinmiş. danışanlarını önemsiyor, gerçekten iyi bir dinleyici ve değer... [DEVAMI..]
(zeynep, Arkadaş/Tanıdık, 30-01-2015)

YENİ BEN
Dilara Hanımla tanışma fırsatım çok yakın bir arkadaşım sayesinde oldu. İş yerinde yaşadığım sıkıntılar sebebiyle Dilara Hanıma başvurdum. Kendisiyle tanıştığımda özgüvenimi kaybetmiş, içine kapanmış, karamsar, umutsuz, hedeflerinden vazgeçmiş bendim. Enerji dolu, gelişime açık, samimi, gülüşü gerçek ve içten, başarılı, çok iyi bir dinleyici Dilara Hanım. Kendimi net bir şekilde ifade edebildiğim çok değerli bir yol arkadaşı... Beni Yeni Ben olmama destek olan, pozitif düşünce gücümü canlandıran ekip arkadaşımı herkese tavsiye ediyorum.

(YENİ BEN, Danışan, 18-11-2014)

Psk.Dilara KAZANCI Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
Şiddet Türleri (Duygusal, Ekonomik, Fiziksel, Cinsel Şiddet)

Şiddet olarak kabul edilen davranışlar, toplumların yapısal özelliklerine göre, eş deyişle toplumun kültürel yapısı, toplumsal olarak kabul gören değer yargıları ile
yakından ilgilidir.Bu nedenle araştırmacılar da farklı şiddet türlerinden söz etmektedirler (Halıcı , 2007).

Erich Fromm, şiddeti kendi içinde dörde ayırmaktadır: oyuncu şiddet, tepkisel şiddet,dengeleyici şiddet ve kana susamışlık. ‘Oyuncu şiddet’ yıkımı amaçlamayan, nefret ve yıkıcılıkla güdülenmeyen, hünerlerini sergileme çabasıyla uygulanan türdür. Bu türde yok etme arzusu bulunmamaktadır.

‘Tepkisel şiddet’, insanın -kendisinin ya da başkasının- "yaşamını, özgürlüğünü, onurunu ve malını korumak" için başvurduğu bir şiddet türü olarak karşımıza çıkmakta ve tehdit edilme duygusundan, yani "korku"dan kaynaklanmaktadır. Bir saldırı karşısında kendini korumak için, gereksinimlerini karşılamada karşısına çıkan engelleri yok etmek için, kıskançlıktan dolayı, aldatıldığı düşkırıklığına uğratıldığı için ya da bir nedenden dolayı başkasından öç almak amacıyla gösterilen şiddet türlerinin hepsi “tepkisel şiddet” içinde yer almaktadır.

‘Dengeleyici şiddet’, diğer türlerden farklı olarak patolojik (hastalıklı) bir şiddet biçimidir. Bu tür, tepkisel şiddet gibi, yaşamın hizmetinde değildir; yaşamın yerine konan patolojik bir olgudur. Bu türün kökleri güçsüzlükte yatmaktadır. Güçsüzlüğe karşı dengeleyici bir şiddet olan bu türün temelinde ‘yaratmayan insan yok etmek ister’ mantığı yatmaktadır. Bu tür şiddet, bireyin “güçsüzlüğü" gizlemeye ya da telafi etmeye yönelik bir eylemi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sayede birey kendisini yadsıdığını düşündüğü yaşamdan öç aldığını hissetmektedir.

Erich Fromm'a göre, "kana susamışlık" da bir şiddet türüdür ve bu şiddet türünde birey "kan akıtarak kendisini canlı, güçlü, eşsiz ve başkalarından üstün" olarak görmektedir (Er, 2006).

Şiddet türlerine kadınlar açısından bakıldığında ise kadınlara uygulanan şiddetin daha çok bireysel ilişkiler düzeyinde gerçekleştiği görülmektedir. Fiziksel, cinsel, sözel, ekonomik, psikolojik, şiddet kadına uygulanan bireysel şiddet türlerini oluşturmaktadır. Bireysel olarak gerçekleştirilmesine rağmen, batı toplumlarında görülmeyen töre ve namus cinayetleri, ırkçı şiddet ile kamu görevlileri tarafından sistematik biçimde uygulanan şiddet ise sosyal ve kurumsal şiddet içinde değerlendirilmesi gereken şiddet türleridir.

Kadına yönelik şiddet söz konusu olduğunda, örneğin töre ve namus cinayetleri, tanımlanan biçimiyle bir açıdan bireysel şiddet türünün özelliklerini göstermekte, diğer açıdan toplumsal yapıdan kaynaklı kurumsallaşmış ilişkiler düzeyinde gerçekleştirilmesi nedeniyle kurumsal şiddet kategorisi içinde değerlendirilebilmektedir. Benzer şekilde aile içindeki şiddetin bireysel şiddet kategorisinde yer alması beklenirken, diğer taraftan ailenin toplumsal-siyasal düzen içinde temel bir kurum olması nedeniyle kurumsal nitelikli şiddet kategorisi içinde yer alabilmektedir.

Buvinic, kadınlara yönelik şiddet eylemlerini ev içinde, toplum içinde ve devletin uyguladığı şiddet şeklinde üç ayrı başlıkta sınıflandırmaktadır. Buna göre söz konusu şiddet türleri şu unsurları kapsamaktadır:

a) Ev içi şiddet: Yumruklama, bam güm vurma, kız çocuklarının cinsel tacize
maruz kalması, evlilik içi tecavüz, kadının üreme organlarının hasar görmesi, eşi olmayan partnerlerin uyguladığı şiddet, ev içinde karşılaşılan fiziksel, cinsel ve
psikolojik şiddet.
b) Toplum içi şiddet: Tecavüz, cinsel taciz, iş yerinde ve eğitim kurumlarında
veya başka yerlerde cinsel saldırı ve gözdağı, kadın satma ve fahişeliğe zorlama da
dahil genel toplum içinde karşılaşılan fiziksel, cinsel ve psikolojik şiddet.
c) Devletin/eyaletin uyguladığı şiddet: Devlet tarafından gerçekleştirilen fiziksel,
cinsel ve psikolojik şiddet (Halıcı , 2007).

Bu araştırma kapsamında kadınların aile içinde yaşadıkları şiddet türleri olan fiziksel şiddet, duygusal şiddet, ekonomik şiddet ve cinsel şiddet kavramlarına değinmek gerekmektedir.

Fiziksel Şiddet


Fiziksel şiddet , kaba kuvvetin korkutma, sindirme ve yaptırım aracı olarak kullanılmasıdır.Fiziksel şiddet, itmek, tokat atmak, ısırmak, boğmaya çalışmak, tekmelemek, yumruklamak, eşya fırlatmak, fiziksel kuvvet kullanarak evden çıkmasına veya eve girmesine engel olmak, bıçak veya silah gibi aletlerle tehdit etmek, işkence yapmak gibi fiziksel gücün kullanıldığı durumları kapsamaktadır(Çetiner, 2006).

Fiziksel şiddet; aile içi şiddetin en sık olarak uygulanan biçimlerinden biridir. Fiziksel incinme ve hastalığa neden olmak ya da bunların olmasına çalışmak, sıkıca tutmak, kolunu bükmek, saçını çekmek, bir şeyle vurmak, yüze kezzap dökmek, hasta yaralı veya hamile iken gerekli yardımı esirgemek, sağlıklılığı için gereken kaynaklara ulaşmasını engellemek (ilaç, tıbbi bakım, tekerlekli sandalye, yiyecek, içecek, uyku, hijyenik maddelerden yoksun bırakmak), alkol ya da madde (ilaç, uyuşturucu vb.) kullanmaya zorlamak fiziksel şiddet kapsamına girmektedir (Altun, 2006) .

Duygusal Şiddet


Duygusal şiddet, duyguların ve duygusal ihtiyaçların, şiddetin tanımında sayılan amaçlarla karşı tarafa baskı uygulayabilmek için tutarlı bir şekilde istismar edilmesi, bir yaptırım ve tehdit aracı olarak kullanılmasıdır. Örneğin, sevgi, şefkat ve destek gibi duygusal ihtiyaçların ihmâl edilmesini, kadını arkadaşları ve âile bireyleri arasında sürekli aşağılamayı ve küçük düşürücü davranışlarda bulunmayı içerir (Işıloğlu, 2006).

Devamlı eleştirme, kıskançlık, reddetme gibi eylemlerin yer aldığı şiddet türüdür. Bir başka ifade ile duygusal şiddet kişiye bağırma, başkaları önünde küçük düşürme,gururunu incitme, fiziksel şiddet uygulamakla tehdit etme, kişinin duygu ve düşüncelerini açıkça ifade etme özgürlüğünü kısıtlama, yakınlarıyla görüşmesini ve iletişimini yasaklama, istediği gibi giyinme özgürlüğünü kısıtlama vb fiziksel baskı olmaksızın uygulanan ve ruh sağlığını bozucu eylemlerin tümüdür (Karataş, 2006) .

Ekonomik Şiddet


Ekonomik şiddet, ekonomik kaynakların ve paranın, kadın üzerinde bir yaptırım, tehdit ve kontrol aracı olarak düzenli bir şekilde kullanılmasıdır. Ekonomik şiddetinvarlığına işaret eden bazı davranışlar; kadının çalışmasınaengel olmak,
ailenin ekonomik ihtiyaçlarını karşılamamak, kadının is yaşantısındailerlemesine yardımcı olabilecek fırsatları değerlendirmesine engel olmak, çok kısıtlıharçlık verip bununla yapılması mümkün olmayan şeyler istemek vegerçekleşmediğinde olay çıkarmak, çalışmasını reddedip kadının gelirini harcamak,evi zaman zaman terk ederek giderlerle hiç ilgilenmemek gibi şekillerde ortaya çıkmaktadır .

Cinsel Şiddet


Cinsel şiddet; cinselliğin bir tehdit, sindirme ve kontrol etme aracı olarak kullanılmasıdır. Cinsel şiddetin varlığına işaret eden bazı davranışlar şunlardır: Kişiye cinsel bir eşyaymış gibi davranmak, aşırı kıskançlık ve şüphecilik göstermek, cinselliği bir cezalandırma yöntemi olarak kullanmak, açıkça karşı cinse ilgi göstermek, kaba kuvvet kullanarak cinsel ilişkiye zorlamak, duygusal baskı kullanarak cinsel ilişkiye zorlamak; tecavüz etmek, istenmeyen cinsel pozisyonlara zorlamak; fuhşa zorlamak şeklinde sıralanabilmektedir. Cinsel şiddetin ileri yaşlarda da sürmesi, özellikle kadında akut ve kronik rahatsızlıklara neden olabilmektedir
( Çiftçi, 2007).

Cinsel şiddetin gözlendiği durumların çoğunda fiziksel şiddet, sözel ve duygusal şiddet de bulunmaktadır. Aile Araştırma Kurumunun verilerine göre fiziksel şiddet sonucunda kadınların vücutlarının çeşitli bölgelerinde morarma ve çürükler, kırıklar, yarılmalar, ağız ve burundan kan gelmesi, düşük yapılması ve vücutta kalıcı hasarlar meydana gelmesi ( bel fıtığı, kalıcı yara izleri) sık rastlanan durumlardır.


Kazancı, D.(2010) Evliliklerinde Maruz Kaldıkları Şiddet Nedeniyle Kadın Sığınma Evinde Barınan Kadınların Kaygı ve Depresyon Düzeyleri

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Şiddet Türleri (Duygusal, Ekonomik, Fiziksel, Cinsel Şiddet) ile İlgili Kavramlar : ev içi şiddet, kadına şiddet, şiddet, şiddet türleri, duygusal şiddet, cinsel şiddet, ekonomik şiddet, fiziksel şiddet, şiddetin türleri
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"Şiddet Türleri (Duygusal, Ekonomik, Fiziksel, Cinsel Şiddet)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Psk.Dilara KAZANCI'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Ayrılığın Yaralarını Sarmak , Zeynep KAYA
 • İş Hayatında Stresin Kadınlara Etkisi , Nihal ARAPTARLI
 • Aile Ve Çift Psikoterapisi , Remzi KARAKAYA
 • İlişkilerin Kördüğümü Olan ‘’öfke’’ Ve Duyguların Gücü , Eyüp SARI
 • Otizm Tanısı Ve Tedavi Yöntemleri , Engin OLGUN
 • Okul Fobisi , Zehra ORGUN
 • Çocukta Gece Korkuları , Zehra ORGUN
 • Çocuklara Ölümü Anlatmak , Gizem HÜNERLİ
 • Bir Hobi Terapi Olarak Egzersiz Ve Spor , Osman URFA
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu (Dehb) Tanı Ve Tedavisi , Engin OLGUN
 • Evliliğin Tıkanma Noktaları , Namık ACAR
 • Aldatma Psikolojisi , Kader ALICI
 • Mutlu Çocuk Yetiştirmenin 5 Altın Kuralı , Kevser ORAK
 • Obsesif Kompulsif Bozukluk (Takıntı – Zorlantı Bozukluğu) , Sinem TAŞYARAN
 • Ruhumun Doğuşu Ve Benliğim , Eyüp AKIN
 • Şiddetin Psikolojik Kökenleri Ve Psikopatolojik Etkileri , Özgür TÖNBÜL
 • Evliliğin Psikolojisi Evlenmeden Başlar , Namık ACAR
 • Çocuklarda Tırnak Yeme , Begüm KODALAK BİLİK
 • Sınav Kaygısı Ve Anne Babanın Etkisi , S.Berna EYGÜN
 • İhtiyaçlarımızı Neden Karşılayamayız? , Pınar UÇAR
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  05:36
  Top