2007'den Bugüne 90,300 Tavsiye, 27,791 Uzman ve 19,731 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Hayvanlarda Kene Sorunu
MAKALE #885 © Yazan Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR | Yayın Mart 2008 | 79,661 Okuyucu ÇOK OKUNUYOR
Geçmiş yıllarda haziran aylarında başlayan kene problemi mart ayının başlarında görülmeye başlandı.Bunun nedeni olarak kuraklığın artması, ekolojik dengenin bozulması gösterilmekte.Kenelerin doğal düşmanı olan serbest olarak beslenen tavukların popülasyonunun azalması da neden olarak gösterilebilir.Kuş gribi(vebası)hastalığıyla mücadelede tavuklar itlaf edilmiştir.

Kene; kedi,köpeklerde ve insanlarda ciddi rahatsızlıklara neden olmaktadır.Keneli bir kedi,köpek sahibini oldukça tedirgin eder.Çünkü,kene kan emici ve çeşitli hastalık mikroplarını bulaştıran zararlı bir dış parazittir.Keneler virüs,bakteri ile protozoon ve rickettsia adlı parazitleri taşıyabilirler.Ve bu ciddi enfeksiyon etkenlerini kanını emdikleri insan ve hayvanlara bulaştırırlar.Kene ısırmalarıyla bulaşan hastalıkların tedavisi çok zor olan sonucu ölüme kadar varabilen tehlikeli hastalıklar taşırlar.

Kene Isırmasıyla Bulaşan Hastalıklar

1) Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi Hastalığı

Keneler aracılığıyla bulaşan virütik bir hastalıktır.Kenenin kan emmesi bittikten sonra salgıladığı salgıda virüs bulunur.Hastalık önce Kırım’da ,sonra Kongo’da
görülmüş, aynı hastalık olduğu anlaşılmıştır.

Hastada şu belirtiler görülür;
  • Ateş
  • Kırıklık
  • Baş ağrısı
  • Halsizlik
  • Aşırı duyarlılık
  • İştahsızlık
  • Kol,bacak,sırtta belirgin ağrı.
Tedavisi spesifik değildir.

2) Lyme Hastalığı

Genelde Ixodesrinus türü kenelerin ısırmasıyla insana geçebilen borrelia burdorferi bakterisinin yol açtığı enfeksiyoz bir hastalıktır.Kenenin ısırdığı bölgede kızarıklık,deri,merkezi sinie sistemi,göz ve kalp gibi organları hedef seçer.Eklemde şişlik,sıvı birikmesi ve hareket zorluğu görülür.Tedavisi antibiyotiklerle yapılır.


3) Beyin İltihabı (Encephalitis)

Beyin zarlarının bakteriyel bir enfeksiyonla iltihaplanması sonucu ortaya çıkar.

Kedi-Köpeğin Kene Isırmalarından Korunması.

1) Köpeğinizi gezdirirken kene riski olan bölgeden uzak tutma.

Keneler uçamaz ve zıplayamazlar. Ormanlık, çalılık alanlarda, çalı ve otların üzerinde bulunurlar. Siz ya da köpeğiniz geçerken ayaklarınıza , pantolonunuza ve köpeğinizin derisine yapışırlar. Evde kediniz varsa,keneyi siz eve taşırsınız.

2) Köpek kulübesinin içini , etrafını ve bahçenizi düzenli olarak keneye karşı ilaçlayınız. Veteriner hekiminizden ilaç konusunda yardım alabilirsiniz.

3) Köpeğinizi gezinti dönüşü kene bakımından kontrol ediniz. Kendinizi de dikkatlice kontrol edin.

4) Yaz dönemi köpeğinizi mümkünse, tıraş ettirmek keneleri kolaylıkla bulmanızı sağlayacaktır.

5) Veterinerinize danışarak hayvanınıza keneleri yok edecek antiparaziter solüsyonlar kullanabilirsiniz.

6) Köpek ve kedinize keneleri de uzaklaştıran PİRE TASMASI takabilirsiniz.Tasmanın firmasına göre 3-5 ay koruma sağlar.Büyük cins köpeklerde koruma etkisi daha azdır.
Enseye damlatma tarzındaki antiparaziter damlaların bazıları keneye etkili değildir ,dikkat edilmeli.

Yapışan keneden kurtulma yöntemleri.

Kenenin hayvanınızın derisine yapıştığı durumlarda sakin olmalısınız. Gelişigüzel çekip çıkarmaya ,ezmeye,bir şeyle sıkıştırmamaya ve kenenin üzerine alkol vb. kimyasallar DÖKMEMELİYİZ.Yurtdışında kene çıkarma kaşık ve pensleri bulunmaktadır.Bu aparatlarla kene yavaşca kavranarak yavaş şekilde sağa sola hareket ettirerek çıkarılmaya çalışılır.Aksi şekilde zorla çekilme durumunda kenenin baş kısmı derinin içerisinde kalacaktır.Kimyasal bir şey dökülmesinde ve usulüne uygun çıkarılmadığında kene kusarak virüs ve bakterileri deri altına boşaltabilir.Bu da hastalığın hayvanınıza bulaşmasına neden olur.Keneyi kendi olanaklarımızla çıkartmak yerine veteriner hekiminizden yardım almalıyız.İnsanlardaki kene vakalarında en yakın sağlık biriminden yardım almak doğru olur.

İ.SERDAR SAYAR
VETERİNER HEKİM
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Hayvanlarda Kene Sorunu" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR'ın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     18 Beğeni    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.İ.Serdar SAYAR'ın Makaleleri
► Evcil Hayvanlarda Kene Problemleri Vet.Hek.Cenk YALÇIN
► Hayvanlarda Aşılamanın Önemi Vet.Hek.Somer ÖZÖNER
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,731 uzman makalesi arasında 'Hayvanlarda Kene Sorunu' başlığıyla benzeşen toplam 81 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Köpek Göz Hastalıkları ÇOK OKUNUYOR Eylül 2008
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:32
Top