TavsiyeEdiyorum.com
TavsiyeEdiyorum.com  
.com
Arama : | Site İçi Arama

Yeni Tavsiye Ekleyin!HIRSIZLIK(ÇALMA-KLEPTOMANİ);ÇOCUKLARDA MÜLKİYET KAVRAMI GELİŞİMİ, SEVGİ-ÖZ SAYGI EKSİKLİĞİ

Gönül BAYALTUN Fotoğraf
Gönül BAYALTUN
Denizli
Çocuk Gelişimi Ve Eğitimcisi
TavsiyeEdiyorum.com Özel ÜyesiTavsiyeEdiyorum.com Üyesi69 kez tavsiye edildiKütüphanemizde Yayınlanan 35 Makalesi varFotoğrafı Mevcutİş Adresi KayıtlıTelefon Numaraları KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Bilgileri
* Toplam Okuyucu : 9786,

* Yayın Tarihi : 01-11-2012 - 15:16 (1301 gün önce),

* Ortalama Günde 7.52 okuyucu.

* Karakter Sayısı : 7313 , Kelime Sayısı : 868 , Boyut : 7.14 Kb.
Ziyaretçilerimizin Üyemiz Gönül BAYALTUN hakkında söyledikleri:
Merhaba.Öncelikle ben bir ilkokul öğretmeniyim ve üniversite de çocuk pisikolojisi ile ilgili ders ve formasyon aldım.Konuyla ilgili bir çok kitap okudum ama malesef oğlumda uygulayamadım.OLMADI.Oğlum 8 yaşında ve 1.sınıfa gidiyor.Kısaca sorunlarımız ders çalışmak,ödev yapmak kesinlikle istemiyordu.Ödevini ağlayarak yapıyordu.Bu nedenle yapma ödevini o zaman dediğimde hayır yapmak zorundayım yapacağım diyerek hem beni hem eşimi ciddi bir sinir krizine ve sıkıntıya sokuyordu.Mutsuz,isteksiz,aşırı yaramaz ve hareketli,korkak,a sosyal,uyumsuz,yaptığı her şeyi benden veya çevreden korkarak mecbure... [DEVAMI..]
(ÖZLEM Ixx, Danışan, 12-05-2016)

ikibuçuk yaşında erkek çocuk sahibiyim. Oğlumun genel sorunları çok hareketli olması, gece uyumaması (gece saat:02.00 - 03.00 saatleri arasında ancak uykusu geliyordu), yemek konusunda aşırı seçici davranması ve yemeği az yemesi (video da çizgi film izleterek yediriyorduk), istediği olmayınca aşırı derecede ağlama(dışarıda iken kendini yerlere atıyor), hırçınlık, çizgi filmlere aşırı bağlılık, telefona bağlılık, anneye bağımlı hale gelme, konuşmada gecikme sorunları vardı. Bu sorunlar sadece çocuğum üzerinde değil özellikle eşim üzerinde yıkıcı etkisi çok fazlaydı. Çocuğumuz üzerindeki bu soru... [DEVAMI..]
(Abdullah Kxx, Danışan, 07-05-2016)

Oncelikle herkese selamlar benim 11 yaşında kızım son bir aydır anneme babama desem bir şey olursa ben ne yaparım diye korkuyordu ne yapacağımı şaşırdım kızım çok değişti arkadaşlarından bile kacıyordu oynamıyor konuşmuyor ama herşeyden korkuyordu telefondan bilgisayar ve geceleri yanımıza geliyordu anne baba diye yanımıza gelirdi ve internet üzerinden araştırma içerisine girdim denizli de çocuk pededog diye aradım ve pededog gönül bayaltun u buldum ve hemen iletişim bilgilerinden kendisini aradım kızımı götürdüm ilk seansta konuştuk biz aile olarak bizi dinledi sonra kızımı bize yapmamız... [DEVAMI..]
(Tahir, Danışan, 20-03-2016)

Gönül BAYALTUN Hakkındaki Tüm Tavsiyeler
HIRSIZLIK(ÇALMA-KLEPTOMANİ);ÇOCUKLARDA MÜLKİYET KAVRAMI GELİŞİMİ, SEVGİ-ÖZ SAYGI EKSİKLİĞİ

Çocuklar ancak 8-9 yaşından büyük ise durum “çalma davranış bozukluğu”olarak düşünülüp önem verilmeli ve bir problem olarak ciddi bir şekilde üzerinde durulmalıdır.çünkü çocuklarda” mülkiyet kavramı”gelişiminin oluşumu bu yaşları bulabilmektedir.

ÇOCUKLARDA MÜLKİYET KAVRAMI GELİŞİMİNE ÖNEM VERİLMELİDİR;


çocukta mülkiyet kavramı gelişmemişse ,çocukların başkalarından aldıkları eşyalar bir” çalma-hırsızlık” olarak değerlendirilmez.ancak çocuk yürümeye başladığı,oyuncaklarıyla oynamaya başladığı andan itibaren de “bu senin,bu abinin,bu annenin ,bu babanın,bu arkadaşın “diyerek bazı şeylerin başkalarına ait olduğu fikri oluşturulmaya başlanmalı, bunun içinde çocuklara ortak oyuncaklar yerine kendilerine özel oyuncaklar-eşyalar alınmalı ve kendi eşyasını kullanmadan izin alınmalı -diğerlerinin eşyalarını da kullanmadan önce izin alması gerektiği öğretilmelidir.çocuklar kendi eşyalarına , dolaplarına,oyuncaklarına düşkündür,çocuk oyuncaklarıyla oynarken meraklıdır,kendi oyuncağını bırakıp yanındaki arkadaşının oyuncağını alır, gittiği yerlerden ,anaokulundan beğendiği oyuncağı alıp getirebilir.böyle durumlarda yapılacak en önemli şey çocuğa” BU OYUNCAĞIN ONUN OLMADIĞINI VE GERİ İADE ETMESİNİ “Söylemektir. Başka yerlerden kişilerden alınan bu eşyalar maddi değeri olmasa da mutlaka geri gönderilmeli, nasıl olsa önemli bir şey değil diye evde tutulmamalıdır. Başkasından alınan eşyanın “önemsiz”diyerek geri verilmemesi,çocuğun istediği, beğendiği her şeyi alabileceği,kendinin olabileceği fikrini güçlendirir.anne-babaların her fırsatta çocuğa “başkalarına ait eşyaların alınmayacağı, eşyaların sahipleri olduğu, onunda kendi eşyasını izinsiz başkasının almasından hoşlanmayacağı”düşüncesini anlatmak olmalıdır.

Ayrıca mülkiyet fikir gelişmeyen çocuğu çalmakla ,hırsızlıkla suçlamak, çocuğu etiketlemekten başka bir işe yaramaz ve” hırsız” damgasına uygun hareket etmesini sağlar.yani hırsız= hırsızlık yapar, çocukta hırsız ise hırsızlık yapmasından daha doğal bir şey olamaz.

GERÇEK ÇALMA DAVRANIŞI;

mülkiyet davranışı gelişmiş çocuklarda kişilerde kendilerine ait olmayan eşya ve mallara sahip olmak amacıyla o malı izinsiz alma,sahiplenme davranışıdır.

KİŞİLER YADA ÇOCUKLAR İHTİYAÇLARI OLMADIĞI HALDE,MADDİ DEĞERİNİ DÜŞÜNMEDEN EŞYA MALLARI ÇALIYORSA ;

kimden çaldığı,ne çaldığı,hangi durumlarda çaldığı,çocuğun içinde bulunduğu ruhsal durum,ailesiyle iletişimi önem kazanır.çünkü anne-baba çocuğun sadece maddi ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor,sevgi-ilgi konusunda çocuk yoksunluk yaşıyor,kardeşini kıskanıyor,kendini değersiz-önemsiz hissediyorsa ve sadece anne-babadan önemli olmayan eşyalar çalıyorsa,bu davranış anne-baba sevgi- ilgi yoksunluğunu bu şekilde tatmin yoluna gitme davranışı olarak ortaya çıkabilir.
Bazı babalar anneler çocuklarına “BEN HEPİMİZ İÇİN PARA KAZANIYORUM,BENİM PARAM HEPİMİZİN PARASI”gibi bir tutum takınmakta bu çocukların babalarının cebinden para almayı normal bir davranış olarak benimsemelerine neden olmaktadır..bu davranışa çalma davranışı demekten çok “ortak paradan bir kısım kullanma”gibi değerlendirmek doğrudur. O nedenle çocuklara davranışlar açık net olmalı,söylenen sözler tutumlar çocuklar tarafından kafa karıştıracak, farklı yorumlanacak içerikte olmamalıdır.çocuğa ilkokula başladığı andan itibaren günlük –haftalık harçlık vermek ve onun dışında para vermemek çocuğun,sorumlu davranışlarını özgüvenini geliştirecek,çocuğun kendi parası-başkasının parası kavramını kolay öğretecek yöntemlerden biridir.para çaldığından eminsek;çocuğu aşağılamanın,alay etmenin,tehdt etmenin,neden çaldın demenin ,diğer kişilere çocuğun bu olumsuz davranışını anlatmak rezil etmek yerine ”bu para senin değil,geri ver” parayı harcamış ise de bir görev vermek, haclığından az -az kesmek doğru doğru olur.
Yetişkin kişilerin “çalma” davranışı altında da çocukluk döneminde yaşanan kayıplar,sorunlu geçmiş çocukluk dönemi,duygusal yoksunluklar, gerilim yatabilir.
doyumsuz anne-babaları tarafından bir dediği iki edilmeyen ,her şeyi almaya ,sahip olmaya alışmış,sınırlı-sorumlu davranmak nedir bilmeyen çocuklarda kendini engelleyemeyen dürtü bozukluğu nedeniyle çalma davranışı gelişebilir.
Çalma davranışı bazı durumlarda haz odaklılık,heyecan gerilim nedeniyle ortaya çıkar.çalmadan önce aşırı heyecanlı,gerilim yaşayan kişi çalarak büyük bir mutluluk hisseder.
-zayıf kişilikli,özgüvensiz,değersiz hisseden çocuklar itibar içinde çalma davranışı geliştirebilir.buradaki menfaat , çocuk çaldığı şeyleri arkadaşlarına vererek önem değer kazanmayı umar,arkadaşları tarafından kabul görmeyi amaçlar.

ÇOCUKLARDA ÇALMA DAVRANIŞI NEDENLERİ VE ÖNLEYİCİ TUTUMLAR;


1-öncelikle çocuk sevgi ilgi ihtiyacı, aile iletişimi açısından gözden geçirilmeli.bu konularda eksiklikler varsa gereken önlemler alınmalı.

2- Çocuklarda mülkiyet kavramının gelişimi sağlanmalı.oyuncaklar ortak değil,her çocuğa ayrı alınmalı,birbirinden izin alarak diğerlerinin eşyalarını kullanabilecekleri öğretilmeli.
3- Kardeş kıskançlığı olup-olmadığına bakılmalı.kardeşi nedeniyle var oluşunu tehdit altında gören çocuk,onun eşyalarını alarak,yırtarak,kendine gelmesi gereken sevginin ona gittiğini düşünerek sevgiyi ilgiyi üzerine çekmeyi bu şekilde sağlamayı düşünebilir.
4- Sınırsız-sorumsuz ortamda her ihtiyaçları karşlanarak doyumsuz, tüketerek tatmin olan çocuklar değil, üreterek, emek vererek, kazanarak çaba göstererek elde etmekten tatmin olacak bir eğitim verilmeli.
5- Çocuklarda aşırı televizyon izleme-kendi başınalık,hiperaktivite ve okulda başarısızlık ,öz saygı eksiklikleri varsa ona bağlı çalma davranışları ortaya çıkabilir. Bazen çalabilmek bir başarı olarak değerlendirilebilir. Özellikle orta ve lise dönemlerinde ,çeteler arasında, grup içinde yer edinme ,arkadaşlarının isteği üzerine çalma bir kabul görme ihtiyacı olarak karşımıza çıkabilir.bu konular araştırılıp gereken yapılmalıdır.
6- Başarısız olan çocuk başarılı olan çocuklardan çalarak başarılı çocuktan intikam alan bir davranış olarak yapabilir.başarısız çocuklar öğretmen ve aile arasında aşağılanmamalı,eleştirilmemeli,etkili verimli öğrenmeye teşvik edilmeli, iyi yönleri ortaya konularak övülüp-cesaretlendirilmeli..
7- Çocukluk dönemi kayıplar açısından gözeden geçirilmeli:anne-baba kaybı,okul yer kişi,sınıf değişiklikleri varsa çocuk bu konularda hazırlanmalı.
8- Çocukların ihtiyaçları karşılanmalı,harçlık verilmeli sınıf-arkadaş arasında yoksun bırakılmamalı.
9- Çalma davranışının ezikliğini,utancını yaşayan çocuğa:bunun gözlerinin rengi,boyunun uzunluğu-kısalığı gibi değişmez yerleşik bir kişisel özellik değil değiştirilebilecek birdüşünce- davranış tarzı olduğu anlatılmalı. Çocuk çeşitli spor,sosyal etkinliklere yönlendirilmeli, başarılı olduğu alanlar ortaya çıkarılmalı, öz saygısı değeri hissettirilmeli, ortaya çıkarılmalı, sevgi ilgi gösterilerek duygusal yoksunlukları doyurulmalı, yaşına uygun macera kitapları, oyunlar,araştırma yapabileceği fırsatlar yaratılarak merak heyecan ,mutluluk duyguları tatmin edilmeli.
10- Özellikle 0-6 yaşta çocuklarda sakin,istikrarlı,düzenli ihtiyaçlarını karşılayan bir gelişim ortamı sağlanmaya dikkat edilerek çocuğun güven ihtiyacı temin edilmeli.

Yaşam başarısı ve mutluluk sizinle ve çocuğunuzla olsun.

Makale Yazarının Sayfasına Dönün
Makale Yazarına Eposta Gönderin

Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir :

"HIRSIZLIK(ÇALMA-KLEPTOMANİ);ÇOCUKLARDA MÜLKİYET KAVRAMI GELİŞİMİ, SEVGİ-ÖZ SAYGI EKSİKLİĞİ" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Gönül BAYALTUN'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.

Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak yazarının izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.

Gönül BAYALTUN Tarafından Yazılan Diğer Makaleler:
 • Öğrencilerde "Başarısızlık Korkusu"
 • Okul Ders Ve Sınav Başarısızlığı Ve Başarı Nasıl Sağlanır
 • Okula Başlarken Hangi Çocuklarda Daha Çok Uyum Sorunları Yaşanabilir
 • Anne-Baba.Çocuk Arasındaki İletişim Sorunlarıyla Çocukta Ortaya Çıkabilecek Davranış Sorunları;
 • Özgüven Nedir,çocuklarda Özgüven Nasıl Gelişir?
 • İzcilik Etkinliklerinin Çocuğun Gelişimine Artı Ve Eksileri,sosyalleşmeye Ve Çevreye Olan Duyarlılığına Etkileri
 • Televizyonun Çocuklara Olası Zararları;dikkat Dağınıklılığı-Hareketlilik Ve Ders Başarsızlığı,bedensel-Zihinsel- Duygusal Gelişimine Olumsuz Etkileri
 • Çocuklarda Utangaçlık-Çekingenlik; Sosyal Ortamlardan- Sorumluluk Almaktan Kaçınma, Ders –okul Ve Yaşam Başarısına Olumsuz Etkileri
 • Çocuklarda Kekemelik Nedenleri, Anne-Babaların Hatalı Tutumları Ve Yapıcı Anne-Baba Davranış Modeli
 • Çocuklarda Yalan Nedenleri - Hayal Gücü Ve Kavram Gelişimi ,ceza Korkusu Ve Onay- Ödül İhtiyacı
 • Çocuklarda Aşırı Korku-Kaygı Sağlığı, Başarıyı, Uyumu Tehdit Eder
 • Asperger Sendromu;çocuklarda İlgi-Sevgi-Uyaran Eksikliği,televizyon Ve Okul- Ders Başarısızlığı
 • Tırnak Yeme Alışkanlığıyla Mücadele Ederken; Çocuğun Dikkatini Başaracağı Olumlu Alanlara Yönlendirmenin Önemi
 • Çocuklarda Altını Islatma - Anne-Babalarının Hatalı Tutumları - Özgüven Eksikliği Ve Yetersizlik-Başarısızlık İnancı
 • Çocuklarda Öfkeli Davranışlar: Arkadaşlar Arasında Dışlanma,okula Uyum Ve Başarsızlık Sorunu
 • Ders Çalışmayı Ve Başarıyı Teşvik Eden Olumlu İletişimler Ve Engelleyen Olumsuz İletişimler
 • Çocukluk Dönemindeki Konuşma Gecikmelerinin Okul Döneminde Akademik Başarıya Etkileri
 • Sbs-Ygs Sınavları Başarısında Öğrencinin Başarı Programının En Önemli Özelliklerinden Biri Ailenin Bu Programın Sürekli Bir Parçası Olmasıdır.
 • Okul-Sınav Başarısı Bir Ekip (Öğrenci,aile,okul,danışman) Çalışmasıdır - Çocuğun Başarısına Destek Olan Ailede Bulunması Gereken Özelliklerden Bazıları
 • “ Başarısızlık İnancı” Kişinin Büyürken Kendisi Hakkında Oluşturduğu Gerçekci Olmayan “yetersizim Değersizim” Olumsuz Düşüncelerinin Ürünüdür.
 • Kütüphanemizden İlginizi çekebilecek diğer bazı makaleler:
 • Parmak Emme Problemi , Sümeyye BÜYÜK
 • Neden Öfke ? , Meral HASANDAYIOĞLU
 • Güvenli Bağlanma , Sonnur KÜKÜRT
 • Dikkat Dağınıklığı Yaşayan Ve Hiperaktivitesi Olan Çocuğun Ebeveynlerine Öneriler , Meral HASANDAYIOĞLU
 • Dikkat Eksikliği Teşhisleri Doğru Mu? , Öznur SİMAV
 • Çocuklar Nasıl Daha Kolay Öğrenir Ve Empatik Yaklaşım , Sedat BAŞ
 • Seçici Konuşmamazlık (Selektif Mutizm) , Sonnur KÜKÜRT
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Testi (Moxo Dehb) , Sonnur KÜKÜRT
 • Dikkat Eksikliği Ve Hiperaktivite Bozukluğu (Dehb) , Sonnur KÜKÜRT
 • Bebeğimin Özgüvenini Nasıl Destekleyebilirim? , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Çocuğum Parmak Emiyor! , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Anne-Bebek Oyun Gruplarında Nelere Dikkat Etmeliyiz? , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Geleceğin Çocukları: Tekno-Çocuklar , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Kitap Sevgisi Yaşa Göre Nasıl Gelişir? , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Bebeğimi Ne Zaman Memeden Kesmeliyim? , Uzm.Sibel ÖZDEMİR
 • Bilgi Ve Deneyimle Yapılabilirliği Olan Danışmanlık , Sedat BAŞ
 • Çocuğum Okula Başlamaya Hazır Mı? Çocuğumu Desteklemek İçin Aile Olarak Neler Yapmalıyım? , Uzm.Burcu KARAKAŞ
 • Disleksi , Sonnur KÜKÜRT
 • Ebeveyn Kaybı , Hakan EMANETOĞLU
 • Sosyal Medya Uykusuz Bırakıyor , Yrd.Doç.Dr. Mehmet AKSÜT
 • Kütüphanemizde yer alan dökümanlar profesyonel üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte tavsiyeediyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, çalışmaların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan makaleler bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir profesyonelle görüşmeden, makale içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Çalışmaların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yayınlanan makalelerin mali ve hukuki tüm hakları yazarına aittir. Kütüphanemizde yer alan herhangi bir makale başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir. Sitemizde sayfası bulunan site üyemiz profesyoneller üye sayfaları içinden, Makale Bilgileriniz bölümü altında, YENİ MAKALE GÖNDERİN linkini izleyerek bu sayfaya makale ekleyebilirler.

  23:40
  Top