2007'den Bugüne 91,788 Tavsiye, 28,132 Uzman ve 19,906 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Helikopter Aileler
YAZI #2113 © Yazan Psk.İlay AKTOPRAK | Yayın Haziran 2014
Sizlere son yıllarda Avrupa ve ABD’de sıkça kullanılan bir kavramdan “Helicopter Parents” yani Helikopter anne babalardan bahsedeceğim.
Bu kavram; çocuklarının sürekli peşinden koşan, onların etrafında pervane olan ve nefesleri her daim çocuklarının arkasında olan aileler için kullanılıyor. Bu kavramın çıkış noktası ise sürekli her yere yetişen bir askeri helikopterden yola çıkarak oluşturulmuş.

Aileler çocuğun iyiliği için etrafında dönerken, aslında çocuğa bilmeden de olsa zarar veriyorlar. Batı dünyasında sıkça kullanılan bu kavram, sosyolojik ve psikolojik bir sorun olarak ele alınıyor. Helikopter ailelerin aslında çocuğu ile sürekli çok yakından ilgilenen, onun gelişimini çok yakından izleyen ailelerden oluştuğunu söylüyor uzmanlar. Yani her durumda çocuğun yanında olan aileler aslında bilmeden, iyi niyetle onlara zarar veriyor.

Helikopter aileler, her durumda çocuğun yanında oldukları için çocukların hata yapmalarına dolayısıyla da öğrenmelerini engelliyorlar. Ayrıca, çocuklar kendi hayatlarını yaşarken anne babalar onların ne yapacaklarını saniye saniye planlayıp, programladıkları hayatları yaşıyorlar. Bu nedenle de çocuklar tüm dünyanın kendi etrafında döndüğünü düşünerek sonraki dönemlerde gerçekle yüzleşince hayal kırıklığına uğruyorlar. Çocuk okulla birlikte dış ortamlara çıktığında ise, dünyanın kendi etrafında dönmediğini görünce çok büyük bir hayal kırıklığına uğruyor. İşte tüm bunlardan dolayı, anne babaların aşırı kollayıcı ve koruyucu olmasından dolayı uzun vadede çocukların benlik saygısı ve özgüven duygusu olumsuz yönde etkileniyor ve bu yönde gelişiyor.

Unutmayın ki, hiçbir çocuk hemen yürümeyi öğrenemez. Çocuk, ilk önce düşmeyi öğrenecek ki sonra kalkmak için nereye tutunması gerektiğini öğrensin. Böylece her düşüşte daha sağlam adım atmayı becerecektir. Fakat çocuk her düştüğünde yanında onu kaldıran anne baba varsa çocuk yürümeyi öğrenemez ve her düşüşte kendi çabasıyla değil de, etraftaki desteklerle ayağa kalkmaya çalışır. Bu da çocuğu hem şimdiki zamanda hem de gelecek hayatında olumsuz yönde etkileyecektir.
İlay AKTOPRAK
Uzm. Psikolog
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.İlay AKTOPRAK'ın Makaleleri
► Helikopter Aileler Kimdir? Psk.Gözde EMİK AKSOY
► Helikopter Anne Babalık Uzm.Psk.Dnş.Zehra KAHRAMAN
► Sanallaşan Aileler Psk.Dnş.Kübra LİMONCU
► Tek Ebeveynli Aileler Psk.Asuman ÇALGARA
► Ergenler ve Kaygılı Aileler Psk.Gülendam ÇAKMAK OZAN
► Çalışan Aileler ve Çocukları Psk.Mustafa ÖZAY
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,906 uzman makalesi arasında 'Helikopter Aileler' başlığıyla benzeşen toplam 12 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Okula Başlarken... Eylül 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


18:09
Top