2007'den Bugüne 90,341 Tavsiye, 27,807 Uzman ve 19,737 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Erken Boşalma Derken?
YAZI #2502 © Yazan Uzm.Psk.Esra Naz ÖZEL | Yayın Nisan 2015
Toplum arasında ‘erken boşalma’ olarak bilinen denetimsiz boşalma, cinsel aktivite sırasında boşalma refleksinin çok hızlı geliştiği bir durumdur ve yaygın problemlerden biridir. ‘Erken’ yerine ‘denetimsiz’ denmesinin sebebi, aslında boşalmanın öğrenilebilir bir davranış olmasından kaynaklıdır. Denetimsiz boşalma ile başa çıkmak için ilaç kullanımına yönelmek bilinenin aksine çözüm üretmez. Aksine, bazı durumlarda kötüleştirici etkisi bile olabilir. Denetimsiz boşalma probleminin en etkin çözümü cinsel terapiden geçer. Fakat belirtmekte fayda vardır ki; her türlü cinsel problem gibi, denetimsiz boşalmanın da cinsel terapi ile tedavisine başlamadan önce güvenilir bir üroloğa görünmek mutlaka gerekir. Problemin psikolojik kökenli olduğundan emin olduktan sonra cinsel terapiye vakit kaybetmeden başlanmalıdır.
Denetimsiz boşalma sorunu yaşayan erkeklerin partnerleri genelde tatmin olamadıkları için, denetimsiz boşalma başka cinsel problemlere ve kişilerarası sorunlara da yol açabilir.
Denetimsiz boşalmayı tetikleyen faktörler çeşitlilik gösterse de anksiyete ve stres gibi etkenler denetimsiz boşalmanın ortaya çıkmasında etkendirler. Performans anksiyetesi de oldukça sık rastlanan, hızlandırıcı etkiye sahip bir sebeptir. Denetimsiz boşalma tanısı konulabilmesi için, problemin sürekli ve yineleyici bir şekilde ortaya çıkması gerekir. Cinsel terapi ile tedavisinde ise, anksiyete yaratan veya denetimsiz boşalmaya sebep olabilecek inanışlar keşfedilir ve bunla üzerinde çalışılır. Ev ödevi şeklinde verilen egzersizlerle de erkeklerin boşalmalarını kontrol etmeyi öğrenmeleri sağlanır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Esra Naz ÖZEL Fotoğraf
Uzm.Psk.Esra Naz ÖZEL
İçel (Mersin) (Online hizmet de veriyor)
Uzman Klinik Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi10 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Esra Naz ÖZEL'in Makale ve Yazıları
► Erken Boşalma- Denetimsiz Boşalma Psk.Dnş.Fatih FİDAN
► Erken Boşalma (Erken Boşalıyorum) Psk.Bayram ŞİMŞEK
► Erken Boşalma Psk.Mehmet CAN
► Erken Boşalma Nazlı ÇALIŞKAN
► Erken Boşalma Dr.Psk.Dilek AKGÜL
► Erken Boşalma Psk.Kamil DEMİR
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,737 uzman makalesi arasında 'Erken Boşalma Derken?' başlığıyla benzeşen toplam 32 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Anorgazmi/Orgazm Olamama Nisan 2015
◊ Vajinismus Nedir? Nisan 2015
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


05:50
Top