2007'den Bugüne 83,075 Tavsiye, 26,198 Uzman ve 18,430 Bilimsel Makale
Site İçi Arama Arayın :
Yeni Tavsiye Ekleyin!Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
İlişkinizin Sağlıklı Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız? Kısım 2
YAZI #2931 © Yazan Psk.Gonca KÜÇÜKTETİK | Yayın Mart 2016
Geçen hafta sağlıksız ilişkilerin ortak özellikleri olan ve dikkat edilmesi gereken bazı işaretlerden bahsetmiştik. Bu hafta o işaretlerden örneklerle devam edeceğiz.
Geçen hafta kısaca bahsettiğimiz durumlar; şiddet, isim takma/yakıştırma, destek görememek, hesap verme şeklinde gelen özgürlüğünüzün kısıtlanması, son olarak da eşinize olan kızgınlık ve kırgınlıkların uzun süreli olmasıydı. Bu durumlar ilişkiyi uzun dönemde yıpratacak ve tahribata uğratacak işaretlerdi. Bunlara dikkat etmemiz gereklidir ve gerekirse bir danışmanlık desteği alınabilir. Şimdi bu işaretlerden bir kaç tanesine daha değinelim...

- (Genellikle ikinci evliliklerde yaşanan) ÖNCEKİ İLİŞKİLERDEN OLAN ÇOCUKLARI TERK ETMEK: İkinci evlilikler birçok anlamda problemli olabilir. Eğer partnerlerden bir taraf diğer tarafın eski ilişkisinden olan çocukları istemiyorlarsa bu problematik olabilir. Bu problemlerden bazıları; kendi ve çocukları arasında seçim yapmasını istemek, vasiyetini değiştirmesini istemek gibi. Eğer kişi bunu kabul etmezse genelde terk edilmekle tehdit edilir. Bu bir manipülasyon şeklidir ve sağlıklı değildir.

- ÜLTİMATOM VE TEHDİT ETMEK: Sağlıklı ilişkilerdeki insanlar sağlıklı iletişim kurarlar. Ültimatom vermek ve karşıyı tehdit etmek hayal kırıklığı ve kırgınlığın aynı zamanda da karşıyı kontrol etme ve üstünlük kurma çabası da olabilir.

- TARTIŞMALARI YÖNLENDİRME: Eğer partnerlerden birisi ne zaman tartışıp ne zaman sona ereceğine karar veriyorsa ve karşı tarafın isteklerine saygı duymuyorsa bu da bir tür kontrol mekanizmasıdır. Bu sadece kontrolü değil iletişim eksikliğini de gösterir. Yönlendirme, kontrol etme, zorla kabul ettirme üstün/güçsüz dinamiğine yol açar. Bu bir tarafın diğer tarafı yönettiği bir dinamiğin işaretidir ve hiç sağlıklı değildir. Tartışmalar, konuşmalar iki tarafında hazır olduğu ve istekli olduğu zamanlarda yapılmalıdır.

- ALDATMA: İlişkide aldatmaları çoğu zaman karşı tarafın zafiyeti ve ya hatası olarak görmek daha çok karşılaştığımız tablo. Fakat aldatmalar ilişkinin problemi olarak görülmelidir ve partnerlerin beraber çözmeleri gereken bir durumdur. Aldatma ve üçüncü kişilerin dâhil olması ilişkideki dinamikte bir problem olduğunu gösterir. Fakat çözülmesi mümkündür. Aldatan eş sorumluluğun çoğunu üstlense de bu ilişkideki sıkıntıyı gösteren bir işarettir.

- PARTNERİNİZDEN UTANMAK: Bu farklı şekillerde ortaya çıkabilir, en sık görüleni arkadaşlarınız ve ailenizle karşılaşmalarını engellemek, partneriniz hakkında konuşmaktan çekinme, size yakın olmayan insanlara partnerinizle ilgili olumsuz eleştiri yapmak gibi. Bunlar karşı tarafı sizden uzakta tutma çabasının ve arzusunun bir göstergesi olabilir. Bilinçli olarak yapılmaz ama ilişkiye zarar verir…

Elbette ki burada yazmadığımız birçok diğer belirtiler olabilir. Bunları temel olarak kabul edebiliriz. Bir ilişkide temel sıkıntı ve problematik temaları; kontrol etme-edilme, saygısızlık, duygusal, psikolojik-fiziksel taciz, öfke, kırgınlık ve pişmanlıklar olarak belirtebiliriz.

Sağlıksız bir ilişki, ilişkiyi hemen bitirmeniz anlamına gelmiyor ama karşılıklı olarak daha iyiye gitmesi için özen gösterebilirsiniz. Eğer taraflardan biri ısrarla iş birliği yapmak istemiyorsa o zaman bir karara varılması gerekir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Google Plus'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Psk. M. Berk KARAOĞLU
■ Çocuk ve Ergen Psikolojisi
■ Aile Terapileri
■ Bireysel Psikoterapi
■ Cinsel Terapiler
.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Psk.Gonca KÜÇÜKTETİK'in Makale ve Yazıları
► Sağlıklı Çocuk Nasıl Yetişir? Uzm.Psk.Nilüfer ŞİŞMAN
► Sağlıklı Uyku Düzeni Nasıl Oluşturulur Uzm.Psk.Dnş.Sehir HİLOOĞLU
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 18,430 uzman makalesi arasında 'İlişkinizin Sağlıklı Olup Olmadığını Nasıl Anlarsınız? Kısım 2' başlığıyla benzeşen toplam 37 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Bağımlılık Mart 2016
◊ Kaygı Bozukluğu Mart 2016
◊ Farkındalık Mart 2016
◊ Duygusal Taciz! Mart 2016
◊ Önyargılar! Mart 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


03:24
Top