2007'den Bugüne 92,396 Tavsiye, 28,228 Uzman ve 19,987 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Doğuştan Zayıf İnsanların Sırları
YAZI #319 © Yazan Dyt.Ferin BATMAN | Yayın Şubat 2009
DOĞUŞTAN ZAYIF İNSANLARIN SIRLARI


Onlara sinir oluyorsunuz..

Bu tipleri bilirsiniz… hiçbir öğünü kaçırmazlar. Kilolarını
sorduğunuzda çoğu bilmez bile! Kalori sayma konusunda hiçbir fikirleri yoktur.

Bu tiplerin kilo alma problemleri olmadığından, sağlıklı ve mutlu
kiloda olduklarını söyleyebiliriz. Bunlar doğuştan zayıf insanlardır ve kiloları ile sorunları
olan insanlar için de sinir bozuculardır..

Lütfen onlardan nefret etmeyin.Doğuştan zayıf bir insanın düşünme şeklini taklit ederek, siz de onlardan biri olabilirsiniz. Unutmayın..Dünya tartının üstündeki rakamların etrafında dönmüyor.. Bazen insan zayıf olduğunda, daha mutlu olabileceğini düşünür.. Oysaki zayıf insan mutlu olmasını biliyor. Hayattan zevk almak bir özgürlüktür. Daha sağlıklı ilişkiler demektir. Mesleki açıdan hedeflere ulaşabilmektir. Her zaman çıkmak
istediğiniz tatiller veya hayatın içindeki mutlulukları bulmak için zaman ayırmanızdır. Bunlar için gereken enerji, istek ve olanağa sahip olmak. Daha dolu ve zengin bir hayat..

Her verilen kiloyu, spor yaparken dakikayı ve yenilen kaloriyi hesaplamak gibi takıntılarınız olmamalı. Kayıtsızlık ve takıntı arasında mutlu edici bir orta yol olmalı. İşte orada bu doğuştan zayıf insanların sırları devreye girer. Hepimiz zayıf olarak doğarız. Yanlış davranış ve düşüncelerle kilolar gelir.. “Her şey ilk diyete girmemiz ile başlar”

Kilolarınızla sağlıklı bir şekilde baş etmeye başlamadan önce kendinizi buna hazırlamalısınız

1.SIR: Sezgili Ağırlık İdame Etme Egzersizi
Doğuştan zayıf insanların sabit kiloları vardır ve bundan dolayı da kilolarını problem etmezler. Doğuştan zayıf insanlar tartılmaz, kendilerini ölçmez veya vücutlarının değişikliklerini takip etmezler; hatta evlerinde tartıları bile yoktur. Vücutlarının kilolarını ayarladıklarına güvendiklerinden , kendilerini tartmaya bile ihtiyaç duymazlar. Kiloları sabit insanların böyle sorunları yoktur. Ancak dert etmedikleri için mi kiloları değişmiyor? Acaba sürekli sorun edildiği için mi kilolar düzensiz bir şekilde değişiyor? Doğuştan zayıf insanlar gibi düşünmeye çalışmak düzenli bir kiloda kalmanızı sağlayabilir.

2.SIR: Sezgisel Bir Davranış Uygulayın
Doğuştan zayıf insanların, kendileri ve yaşam tarzları hakkında pozitif görüşleri vardır. Onların hiç kilo kaygıları olmadığı için, mutluluğun anahtarının, kendilerinin ve hayatlarının nasıl sürdürdükleri ile ilgili olduğunu bilirler. Onların çok iyi kişisel hayalleri vardır ve etraflarındaki baskılardan etkilenmezler. Bazı insanlar, görünüşleri dahil, kendi düşüncelerini, duygularını, davranışlarını ve her şeylerini eleştiriler. Vücutlarını tüm yaşantılarının bir yansıması gibi görürler. Zayıflığı mutluluktan daha mı fazla önemsiyorsunuz? Onun yerine nasıl pozitif düşünceye sahip olabilirsiniz?

3.SIR: Neden Yediğinizi Sezginizle Bilin
Doğuştan zayıf insanlar genellikle acıktıkları zaman yemek yerler. İnsanlar fiziksel istek (%0-25) ve ihtiyaçlarını (%75-100) ve duygusal isteklerini (%0-10) karşılamak için yemek yerler. Buradaki anahtar orandır: vücudun ihtiyacını karşılama ve bazen de yemeği arzulamadır. Sadece güzel göründüğü ve sizin de tadına bakmak istediğiniz için, peynirli keki yemenin zevkine varın. Stres altındaysanız, en sevdiğiniz böreği de yiyin. Sadece ne yaptığınızın farkında olun. Neden yediğinize dikkat edin ve ona göre bilinçli ve orantılı tüketin.

4.SIR: Ne Yiyeceğinizi Sezginizle Bilin
Doğuştan zayıf insanlar tam ne yemek istediklerini bilirler. Onların gerçekten neye ihtiyaç duyduklarını bilme kabiliyetleri vardır. Arzuladıkları yemek için alışverişe bile çıkarlar. Eğer bulamazlarsa, arzuladıklarına benzer yemeği yerler. Yemek yerken ihtiyaçlarını karşıladığının farkındadırlar ve ona göre yediklerini ayarlarlar.

5.SIR: Ne Kadar Yiyeceğinizi Sezginizle Bilin
Doğuştan zayıf insanlar doyduklarında yemeklerine son verirler. Çoğu zaman dışarıda yediklerinde tabaklarında yemek bırakırlar, çünkü genellikle porsiyonlar vücudumuzun ihtiyacından daha fazladır. Evde de, eğer kendilerine yemek alıyorlarsa, vücutlarının ihtiyaç duyduğunu kadarını alıp, çoğu zaman tabaklarında yemek bırakmazlar. Doğuştan zayıf insan direk kaptan yemeğini kaşıklayabilir ve doyduğunda da gerisini bırakır. Yavaş yiyin ve doyma hissine dikkat edin.

6.SIR: Sezginizle Egzersiz Yapın
Doğuştan zayıf insanlar makul sayıda çeşitli spor aktivitelerden zevk alırlar. Aşırıya kaçmadan düzenli spor yaparlar. Mecburiyet değil, tutarlılık söz konusudur. Vücutlarının ihtiyacını karşılayan egzersiz prensipleri vardır. Egzersiz programları değişebilir, bazılarının ki uzun sürer, bazılarının ise programları daha ağırdır. Ne kadar egzersize gereksinim olduğunu, vücutları bilir. Hangi derecede de olsa, onlar için spor yapmak yaşamlarının bir parçasıdır. Koşu, bisiklet, yüzme, aerobik, vs gibi sporların hangisinden zevk aldıklarına odaklanıp, onları yapmayı tercih ederler.

7.SIR: Sezgisel Bir Hayat Yaşayın
Doğuştan zayıf insanların gerçekten dolu dolu hayatları vardır. (Sadece zayıf oldukları için de değil.) Diğer insanlarla anlamlı ilişkileri vardır. İş ve özel yaşamlarında anlam taşıyan tecrübelerden zevk alırlar. Tartının üstündeki numaralardan çok öteye odaklanırlar. Onların amacı, tamamen hayattan zevk almak ve tamamen her şeye olumlu yaklaşmak. Böylece peşinden koşmadan, kendiliğinden hayatlarına daha da güzellikler çekerler.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ferin BATMAN Fotoğraf
Dyt.Ferin BATMAN
İstanbul
Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi123 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Dyt.Ferin BATMAN'ın Makaleleri
► Ah Bir Zayıf Olsam Dyt.Berrin YİĞİT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,987 uzman makalesi arasında 'Doğuştan Zayıf İnsanların Sırları' başlığıyla benzeşen toplam 34 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sonbaharda Beslenme Kasım 2012
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


16:25
Top