2007'den Bugüne 92,165 Tavsiye, 28,191 Uzman ve 19,957 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Korkunc Sonuc : Intıhar
YAZI #718 © Yazan Uzm.Psk.Merve MAMACI | Yayın Şubat 2010
KORKUNC SONUC : INTIHAR

Gündelik hayatta her birey zaman zaman kendini yalnız, mutsuz, üzgün, ve çaresiz hissedebilir. Hatta bu tür duyguları hissetmeyen bir kişinin var olması imkansızdır. Çünkü yaşam zaman zaman zorlukları karşımıza çıkarır ve bazı noktalarda tükendiğimizi ve bir çıkmaza girdiğimizi düşünürüz. Bu oldukça doğaldır, insan doğasında mevcut olan bir durumdur. Hatta zaman zaman insanlar “ölsem de kurtulsam, yaşamak ne acı bitse de ben de kurtulsam” diye cümleler kurabilir ve intiharı bir çözüm yolu olarak düşünebilir.

Önemli olan; bu düşünceye sahip bir kişinin gerçekten intihara meğilli olup olmadığını anlamak ve eğer böyle bir durum mevcut ise; bunu tabi ki engellemektir. Bazı görüşler; intiharı kişisel bir seçim ve eylem olarak görmekte iken, çağdaş tıp ve psikoloji bilimi, bu durumu patolojik yani hastalıklı bir durum olarak nitelendirmektedir.

İntihar bir çok hastalığın bir yan ürünü olabilir, ve aynı zamanda bir çok fiziksel rahatsızlık da intihar eylemi ile sonuçlanabilir. İlk olarak hangi psikolojik rahatsızlıkların intihar ile sonuçlanabileceğine dikkatinizi çekmek isterim. Bilindiği üzere, intihar ile en güçlü ilişki psikiyatrik bozukluklar arasında gerçekleşmektedir. Psikolojik bozukluğu olan kişilerde intihar riski, psikolojik bozukluğu olmayan kişilere göre kat kat fazladır.

1. DEPRESYON: Bilimsel araştırmalar; depresyon tanısı almış kişilerin intihara diğer kişilerden daha fazla yatkın olduğunu, ölümle sonuçlanan girişimleri olabileceğini ortaya koymaktadır. Unutulmaması gereken bir nokta ise; depresyon tanısı almış ya da depresif semptomlar gösteren kişiliern intihar etme olasılığı “iyileşme” sürecinde artmaktadır!
2. MANIK DEPRESIF BOZUKLUK: Bipolar bozukluk, diğer adı ile manik depresif bozukluk tanısı almış kişiler ya da bu özellikleri taşıyan kişiler; intihar etmeye diğer kişilerden daha yatkındır, çünkü bu kişiler belli dönemlerde depresyon özellikleri gösterirler ve bazı dönemlerde ise mani (depresyonun tam tersi) özellikleri taşıyan davranışlar sergilerler. Depresyonda; kendini beğenmeme, kendine karşı olumsuz tutumlar ve düşünceler, düşük özgüven ve benlik saygısı oldukça yaygındır. Kişi kendini herkesden çok çaresiz ve harabe gibi hisseder. Tek çözüm yolunun “ölüm” olduğunu düşünmesi beklenilen bir durumdur. Manide ise; kişi kendini sebepsiz yere çok iyi hisseder, çok güçlü çok güzel çok akıllı olduğunu düşünüp, tehlikeli ve zararlı işlere karışabilir. Örnek olarak; arabayla giderken en yüksek hızı deneyip kaza yapmayacağını düşünebilir. Ya da camdan aşağı atlamaya çalışırsa aynı zamanda uçabileceğini de düşünebilir. Hatta; bir hastanın; mani döneminde; balık adam olduğunu düşünüp, buna inanıp, banyoda su dolu küvette havasız kalmaya çalıştığını duymuştum. Burada görüldüğü üzere; kişi kendine abartılı bir misyon ve karakter yüklemektedir.

3. ŞİDDET MAGDURLARI : Şiddet 3 ana başlık altında toplanabilir; duygusal şiddet, fiziksel şiddet ve cinsel şiddet. Bu tür baskılara, kötüye kullanımlara maruz kalan kişiler “travma” yaşarlar ve yaşadıkları yükü kaldıramayıp intihara sürüklenebilirler. Bu grup altındaki kişiler risk altındadır. Ancak; bu kişiler kendilerine yaşatılan bu durumu başka insanlarla paylaşmaktan kaçınırlar, bu da toplumun bir sorunudur. Bu nedenle bu tip kişileri saptamak ve onlara yardımcı olmaya çalışmak oldukça zordur.
4. ALKOL VE MADDE BAGIMLILARI: Bir diğer riskli grup ise; alkol ve madde bağımlılığı olan kişilerdir. Alkol bağımlılarının, %15 inin intihara teşebbüs ettiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

5. KİŞİLİK BOZUKLUKLARI: Özellikle anti-sosyal kişilik bozukluğu ve borderline kişilik bozukluğu olan hastalar intihara oldukça yaygındır.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Merve MAMACI Fotoğraf
Uzm.Psk.Merve MAMACI
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi17 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Merve MAMACI'nın Makaleleri
► Hayat Süreçtir, Ölüm Sonuç Psk.Esra ERDOĞAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,957 uzman makalesi arasında 'Korkunc Sonuc : Intıhar' başlığıyla benzeşen toplam 9 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Şişman Psikolojisi Ekim 2009
► Bipolar Bozukluk Nedir? Şubat 2009
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:44
Top