2007'den Bugüne 89,472 Tavsiye, 27,604 Uzman ve 19,642 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!
Torasik Outlet Sendromu (Tos)
MAKALE #18133 © Yazan Fzt.Deniz İŞÇİ | Yayın Mart 2017 | 3,606 Okuyucu
Torasik Outlet Kompresyon Sendromu (Torasik çıkış bası sendromu)

Torasik outlet sendromunda kola giden damar ve sinirlerin sıkışması ile meydana gelen, kol, omuz, boyunve sırtta ağrı ve uyuşmalar, bazen de kolda şişme veya morarma ile kendini gösteren, hasta için çok sıkıntı verici, doktor için ise tanı koymanın zor olduğu bir rahatsızlıktır. Çoğu insanın uzun saatler boyunca pozisyon değiştirmeden çalıştığı ve egzersize fazla zaman ayırmadığı günümüzde bu rahatsızlık sık olarak görülmektedir.
Boyunda omurilikten çıkan sinirler birbirleriyle bir ağ oluşturduktan sonra skalen adaleler arasında geçerler ve sonrasında klavikula (köprücük kemiği) altından ve 1. kaburganın arasından geçerek koltuk altından kola dağılırlar. Sinirlere bu bölgede kolun ana damarları da eşlik eder. Skalen kaslar, klavikula ve 1. kaburganın oluşturduğu bu geçide torasik çıkış adı verilir.

Torasik çıkışta damar ve sinirlerin sıkışması çok değişik sebeplerden olabilir. Bazı hastalarda çıkışı daraltan fazladan bir kaburga kemiği bulunur (Servikal kosta). Bu bölgeye gelen travmalar, kaburga ve köprücük kemiğinin kırıkları da çıkışı daraltabilir. En sık neden omuzların aşağı düşerek köprücük kemiğinin kaburga üzerine baskı yapmasıdır. Uzun süre eli yukarıda iş yapanlar (boyacılar, sıvacılar, voleybolcular), eller öne uzanmış aynı pozisyonda çalışanlar (kasiyerler, bilgisayarcılar, bankacılar) risk altındadır.

Belirtiler damar ve sinirlerin sıkışmasına bağlı değişebilir. Damar sıkışması daha az görülür, ancak daha ciddi sorunlara yol açabilir. Kolda morarma ve şişme olabilir.
Daha sık olarak sinirlerin pozisyona bağlı sıkışması söz konusudur. Sırtta özellikle kürek kemiği çevresinde ağrı ve kas spazmları (kulunç), boyun, göğüs ve koltuk altına yayılan ağrılar olabilir. Kolda ağrı ve uyuşma daha çok iç kısımlarda küçük parmağa doğru yayılır. Kol yukarıda çalışırken veya gece üzerine yatıldığında kol iyice uyuşur. Bu belirtiler kalp hastalıkları, boyun fıtığı, meme hastalıkları ve diğer tuzak nöropatiler ile karışabilir.

Torasik çıkış bası sendromu tanısını koymak oldukça zordur, çünkü spesifik bir tanı yöntemi yoktur. Tanı sıklıkla öykü, muayene ve diğer olası nedenleri ekarte ederek konur. Doktorunuz tanı koyduracak birkaç fizik inceleme testi yapabilir. Boyun filmi çekilerek fazla kaburga olup olmadığına bakılabilir. EMG ve SEP gibi sinir iletim testleri bazen yardımcı olabilir, ancak çoğu zaman tanı koydurmazlar. Boyun fıtığı şüphesi varsa boyun MR'ı çekilebilir.

Torasik çıkış bası sendromu için çeşitli tedavi yöntemleri uygulanabilir.Manuel terapi primer yöntemdir. Öncelikle rahatsızlığa yol açan nedenlerin ortadan kaldırılması gereklidir. Uzun süre aynı pozisyonda çalışmanın önlenmesi, sık aralıklarla dinlenme, işyeri ergonomisinin düzeltilmesi gereklidir. Fazla ağırlık taşımak, uzun süreli kol önde ve yukarıda aktiviteler, rahatsız olan omuzda ağırlık taşımak yakınmaları artırır.
Fizyoterapist tarafından yaptırılan egzersizlerde fazla kasılmış olan kaslar gevşetilir ve omuz çevresi kasları kuvvetlendirilir. Fizyoterapi seansları en etkin çözümdür. Çok ağrısı olan hastalarda boyun ve sırt bölgesinden yapılacak enjeksiyonlar oldukça faydalı olabilir.

Tüm bunlara cevap vermeyen hastalarda cerrahi tedavi uygulanabilir. Cerrahi tedavide skalen adaleler gevşetilir ve 1. kaburga çıkarılır.Ameliyatsız tedavi için fizyoterapi gereklidir.Fizyoterapist nörolojik,ortopedik ,duyu değerlendirmesi,ağrı değerlendirmesi, palpasyon,renk durumu,hasta anamnezialdıktan sonra,yapacağı bikaç testle beraber torasik çıkış bası sendromu olup olmadığını büyük oranda belirleyebilir. Ancak tamamen teşhisi ortoped hekimi hem görüntüleme yötemlerini hemde klinik testlerle kesinleştirir.

FZT. DENİZ İŞÇİ
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Torasik Outlet Sendromu (Tos)" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Fzt.Deniz İŞÇİ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Fzt.Deniz İŞÇİ'nin izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Deniz İŞÇİ Fotoğraf
Fzt.Deniz İŞÇİ
İstanbul
Fizyoterapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi4 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Fzt.Deniz İŞÇİ'nin Makaleleri
► Polikistik Over Sendromu Prof.Dr.Gürcan KISAKOL
► Lemierre Sendromu Dr.Nail BAMBUL
► Duane Sendromu Op.Dr.Süleyman Mesut KARAATLI
► Tükenmişlik Sendromu Dr.Necati ÇOBANOĞLU
► Fibromyalji Sendromu Prof.Dr.Elif AKALIN
► Polikistik Over Sendromu Op.Dr.Kutlugül YÜKSEL
► Hellp Sendromu Dr.Ayşegül TEZCAN GERMEN
► Piriformis Sendromu Fzt.Ali Serkan ÜNSAL
► Polikistik Over Sendromu Nedir Prof.Dr.Ercan Mustafa AYGEN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,642 uzman makalesi arasında 'Torasik Outlet Sendromu (Tos)' başlığıyla benzeşen toplam 82 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Bel Ağrısı ve Siyatik Kasım 2020
► Manuel Terapi Ocak 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


02:04
Top