2007'den Bugüne 92,165 Tavsiye, 28,191 Uzman ve 19,957 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Obstrüktif Uyku Apnesi
MAKALE #20163 © Yazan Uzm.Dyt.Pınar ERMİŞ | Yayın Aralık 2018 | 2,023 Okuyucu
Obstrüktif Uyku Apnesi'ni Anlamak
Genel Bakış
Obstrüktif uyku apnesi potansiyel olarak ciddi bir uyku bozukluğudur. Solunumun uyku sırasında tekrar tekrar durmasına ve başlamasına neden olur.
Birkaç çeşit uyku apnesi vardır, ancak en sık görülen obstrüktif uyku apnesidir. Bu tip apne, boğaz kaslarınız aralıklı olarak dinlendiğinde ve uyku sırasında solunum yolunuzu bloke ettiğinde ortaya çıkar. Obstrüktif uyku apnesinin gözle görülür bir belirtisi horlamadır.
Obstrüktif uyku apnesi için tedaviler mevcuttur. Bir tedavi, uyurken hava yolunuzu açık tutan bir cihazın kullanılmasını içerir. Diğer bir seçenek ise, çenenizi uyku sırasında ileriye doğru itmek için bir ağızlıktır. Daha ciddi vakalarda, ameliyat da bir seçenek olabilir.
Belirtiler:
Obstrüktif uyku apnesi belirtileri ve semptomları şunlardır:
• Aşırı gündüz uyku hali
• Yüksek sesle horlama
• Uyku sırasında gözlemlenen solunum durması atakları
• Nefes darlığı veya boğulma ile birlikte uyanık uyanmalar
• Kuru ağız veya boğaz ağrısı ile uyanma
• Sabah baş ağrısı
• Gün içinde yoğunlaşma zorluğu
• Depresyon veya sinirlilik gibi ruh hali değişiklikleri yaşanıyor
• Yüksek tansiyon
• Gece terleme
• Azalmış libido
Ne Zaman Doktora Görünmeli:
Eğer kendiniz tecrübe ederseniz veya partnerinizde gözlemlediyseniz, bir tıp uzmanına danışın:
• Uykunuzu ya da başkalarını rahatsız etmek için yeterince yüksek sesle horlama
• Uyanma veya boğulma uyanma
• Uyku sırasında nefesinizde aralıklı duraklamalar
• Çalışırken, uyurken, televizyon seyrederken, hatta araç kullanırken uykuya dalmanıza neden olabilecek aşırı gündüz uyku hali
Birçok insan horlamayı, potansiyel olarak ciddi bir şeyin belirtisi olarak düşünmeyebilir, ve horlayan herkesin obstrüktif uyku apnesine sahip olduğu söylenemez.
Eğer yüksek sesle horlama, özellikle sessizlik dönemlerinde noktalanan horlama yaşarsanız doktorunuzla konuştuğunuza emin olun.
Doktorunuza kronik yorgun, uykulu ve sinir bozucu bir uyku problemi sorun. Gündüz aşırı uyuşukluk, narkolepsi gibi diğer bozukluklara bağlı olabilir.
NEDENLER:
Obstrüktif uyku apnesi, boğazınızın arkasındaki kasların normal nefes almayı sağlamak için çok fazla dinlenmesi halinde ortaya çıkar.
Bu kaslar, yumuşak damak, ' yumuşak damaktan, bademciklerden ve dilden sarkan üçgen bir doku parçası' uvula gibi yapıları destekler.
Kaslar gevşediğinde, solunum yolunuz nefes alırken daralır veya kapanır ve solunum 10 ila 20 saniye boyunca yetersiz kalabilir. Bu, kanınızdaki oksijen seviyesini azaltabilir ve karbondioksit birikmesine neden olabilir.
Beyniniz bu bozuk nefes almayı hisseder ve hava yolunuzu tekrar açabilmeniz için sizi uykudan kısaca ayırır. Bu uyanış genellikle hatırlayamayacağınız kadar kısadır.
Bir veya iki derin nefes içinde kendini hızlı bir şekilde düzelten geçici bir nefes darlığıyla uyanabilirsiniz. Bir homurdanma, boğulma veya nefes alamama olabilir.Bu örnek, gece boyunca her saat 5 ila 30 kez veya daha fazla tekrarlayabilir. Bu bozulmalar, arzu ettiğiniz derin, dinlendirici uyku evrelerine ulaşma becerinizi bozar ve uyanık olduğunuz saatlerde muhtemelen uykulu hissedersiniz.
Obstrüktif uyku apnesi olan insanlar, uykularının kesildiğinin farkında olmayabilirler. Aslında, bu tip uyku apnesine sahip birçok insan bütün gece iyi uyuduklarını düşünmektedir.
Risk Faktörleri:
• Obstrüktif uyku apnesi gelişebilir. Bununla birlikte, bazı faktörler sizi aşağıdaki risklere maruz bırakmaktadır:
• Obstrüktif uyku apnesi olan insanların yaklaşık yarısı kilo problem yaşamaktadır. Üst hava yolunun etrafındaki yağ birikintileri nefes almayı engelleyebilir.
• Bununla birlikte, obstrüktif uyku apnesi olan herkes fazla kilolu değildir veya tam tersi değildir. Zayıf insanlar da uyku bozukluğu geliştirebilir.
• Dar hava yolu. Doğal olarak dar hava yollarını kalıtım ile kazanabilirsiniz. Ya da bademcikleriniz veya adenoidleriniz genişleyebilir, bu da hava yolunuzu tıkayabilir.
• Yüksek tansiyon (hipertansiyon). Obstrüktif uyku apnesi hipertansiyonlu kişilerde nispeten yaygındır.
• Kronik burun tıkanıklığı. Obstrüktif uyku apnesi, nedeni ne olursa olsun, gece boyunca sürekli olarak nazal tıkanıklığı olanlarda iki kez görülür. Bu daralmış hava yollarından kaynaklanabilir.
• Sigara içmek. Sigara içen kişilerin obstrüktif uyku apnesi geçirme olasılıkları daha yüksektir.
• Şeker hastalığı. Diyabetli kişilerde tıkayıcı uyku apnesi daha sık görülebilir.
• Bir aile uyku apnesi öyküsü. Obstrüktif uyku apnesi olan aile üyeleriniz varsa, risk altında olabilirsiniz.
• Astım. Son zamanlarda yapılan araştırmalar astım ile obstrüktif uyku apnesi riski arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur.
Komplikasyonlar:
Obstrüktif uyku apnesi ciddi bir tıbbi durum olarak kabul edilir. Komplikasyonlar şunları içerebilir:
• Gündüz yorgunluğu ve uykululuk. Obstrüktif uyku apnesi ile ilişkili tekrarlanan uyanmalar normal, kuvvetli uykuyu imkansız hale getirir. Obstrüktif uyku apnesi olan kişiler genellikle şiddetli gündüz uyku hali, yorgunluk ve sinirlilik gösterirler. Televizyon seyrederken ya da araba kullanırken bile, yoğunlaşmakta zorluk çekebilir ve iş başında uyumakta zorluk çekebilirler.
Obstrüktif uyku apnesi olan çocuklar ve gençler, okulda yetersiz kalabilir ve genellikle dikkat veya davranış problemleri yaşayabilir.
• Kardiyovasküler problemler. Obstrüktif uyku apnesi sırasında meydana gelen kan oksijen düzeylerindeki ani düşüşler kan basıncını arttırır ve kardiyovasküler sistemi zorlar. Obstrüktif uyku apnesi olan birçok insan kalp hastalığı riskini artırabilecek yüksek tansiyon (hipertansiyon) geliştirir.
Obstrüktif uyku apnesi ne kadar şiddetli olursa, koroner arter hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği ve inme riski de o kadar yüksektir. Obstrüktif uyku apnesi olan erkeklerde, kalp yetmezliği riski görülürken, obstrüktif uyku apnesi olan kadınlarda bu durum sık değildir.
Obstrüktif uyku apnesi anormal kalp ritimleri (aritmiler) riskini artırır. Bu anormal ritimler kan oksijen seviyelerini düşürebilir. Altta yatan kalp hastalığı varsa, bu tekrarlanan çoklu kan oksijenleri kısmı, kardiyak olaydan ani ölüme yol açabilir.
• İlaç ve cerrahi ile komplikasyonlar. Obstrüktif uyku apnesi ayrıca bazı ilaçlar ve genel anestezi ile ilgili bir endişedir. Yatıştırıcı maddeler, narkotik analjezikler ve genel anestezikler gibi bu ilaçlar, üst solunum yolunuzu rahatlatır ve obstrüktif uyku apnesini geriletebilir.
Obstrüktif uyku apnesi varsa, özellikle ameliyat sonrası ve sırtüstü yatarken, büyük ameliyat sonrası daha kötü solunum problemleri yaşayabilirsiniz. Obstrüktif uyku apnesi olan kişiler, ameliyat sonrası komplikasyonlara daha yatkın olabilirler.
Ameliyattan önce, obstrüktif uyku apnesi veya obstrüktif uyku apnesi ile ilgili semptomlarınız varsa doktorunuza söyleyin. Obstrüktif uyku apne semptomlarınız varsa, doktorunuz ameliyattan önce obstrüktif uyku apnesi için sizi muayene edebilir.
• Göz problemleri. Bazı araştırmalar obstrüktif uyku apnesi ve glokom gibi belirli göz hastalıkları arasında bir bağlantı bulmuştur. Göz komplikasyonları genellikle tedavi edilebilir.
• Uykusuz partnerler. Yüksek sesle horlama, etrafınızdakileri iyi dinlenmekten alıkoyabilir ve sonunda ilişkilerinizi bozabilir. Bazı ortaklar başka bir odada uyumayı bile tercih edebilir. Horlayan insanların beraber yattıkları kişilerde genellikle uykusuzdur.
Obstrüktif uyku apnesi olan kişilerde hafıza problemleri, sabah baş ağrıları, ruh hali değişiklikleri veya depresyon duyguları ve geceleri sık idrara çıkma ihtiyacı (noktüri) şikayetleri görülebilir.

Teşhis:
Durumunuzu teşhis etmek için, doktorunuz belirti ve semptomlarınıza, bir muayeneye ve testlerinize dayanarak bir değerlendirme yapabilir. Doktorunuz, daha fazla değerlendirme için sizi uyku merkezinde bir uyku uzmanına yönlendirebilir.
Fizik muayeneniz olacak ve doktorunuz boğazınızın, ağzınızın ve burnunuzun arkasını ekstra doku veya anormal durumlar için inceleyecektir. Doktorunuz boyun ve bel çevresini ölçebilir ve tansiyonunuzu kontrol edebilir.
Bir uyku uzmanı, durumunuzu teşhis etmek, durumunuzun şiddetini belirlemek ve tedavinizi planlamak için ek değerlendirmeler yapabilir. Değerlendirme, uyurken solunum ve diğer vücut fonksiyonlarının gece izlemesini içerebilir. Obstrüktif uyku apnesi tespit etmek için testler şunlardır:
• Polisomnografi. Bu uyku çalışması sırasında, uyurken kalbinizi, akciğerinizi ve beyninizin aktivitesini, nefes alışkanlıklarını, kol ve bacak hareketlerini ve kan oksijen düzeylerini izleyen ekipmanlara bağlanır. Tüm gece izlenir ya da bir gece yarısı uyku çalışmasının olduğu tüm gece çalışması olabilir.
Bir bölünmüş gece uyku çalışması, gecenin ilk yarısında izlenecek. Obstrüktif uyku apnesi teşhisi konduğunda, personel sizi uyandırabilir ve gecenin ikinci yarısında size sürekli pozitif hava yolu basıncı verebilir.
Bu test, doktorunuzun obstrüktif uyku apnesini teşhis etmesine ve eğer uygunsa pozitif hava yolu basıncı tedavisini ayarlamasına yardımcı olabilir. Bu uyku çalışması ayrıca, uyku veya narkolepsinin periyodik uzuv hareketleri gibi diğer uyku bozukluklarının da dışlanmasına yardımcı olabilir, bu da aşırı gündüz uykulluğuna neden olabilir, ancak farklı tedavi gerektirir.
• Evde uyku apnesi testi. Belli koşullar altında, doktorunuz obstrüktif uyku apnesi teşhisi için size bir polisomnografi versiyonu sağlayabilir. Bu test genellikle hava akımı, nefes alışkanlıkları ve kan oksijen düzeylerinin ve muhtemelen bacak hareketlerinin ve horlama yoğunluğunun ölçümünü içerir.
Doktorunuz ayrıca, burnunuzdaki veya boğazınızdaki herhangi bir anatomik tıkanıklığı göz ardı etmek için sizi kulak, burun ve boğaz doktora sevk edebilir.
TEDAVİ:
Yaşam Tarzı Değişiklikleri
Daha hafif tıkayıcı uyku apnesi vakalarında, doktorunuz yaşam tarzı değişikliklerini önerebilir:
• Aşırı kiloluysanız kilo vermek.
• Düzenli egzersiz.
• Orta derecede alkol alımı, hiç veya yatmadan önce birkaç saat içmeyin.
• Sigarayı bırakmak.
• Nazal dekonjestan veya alerji ilaçları kullanmak
Bu önlemler uykunuzu iyileştirmezse veya apneniz orta ila şiddetli ise doktorunuz başka tedaviler önerebilir. Bazı cihazlar engellenmiş bir hava yolunu açmaya yardımcı olabilir. Diğer durumlarda, ameliyat gerekli olabilir.

Tedaviler
• Pozitif havayolu basıncı. Obstrüktif uyku apneniz varsa, pozitif hava yolu basıncından faydalanabilirsiniz. Bu tedavide, bir makine burnunuza giren bir parçadan hava basıncı verir veya uyurken burnunuza ve ağzınıza yerleştirilir.
Pozitif hava yolu basıncı, uyurken meydana gelen solunum olaylarının sayısını azaltır, gündüz uykululuğunu azaltır ve yaşam kalitenizi arttırır.
En yaygın tip, sürekli pozitif hava yolu basıncı veya CPAP (SEE-pap) olarak adlandırılır. Bu tedavi ile, solunan hava basıncı sürekli, sabit ve çevredeki havanınkinden biraz daha büyüktür, ki bu da üst solunum yollarının açık kalmasını sağlayacak kadardır. Bu hava basıncı obstrüktif uyku apnesi ve horlamayı önler.
Her ne kadar CPAP, obstrüktif uyku apnesinin tedavisi için en tutarlı ve en sık kullanılan yöntem olsa da, bazı insanlar maskeyi hantal, rahatsız edici veya yüksek bulmaktadır. Bununla birlikte, yeni makineler eski makinelere göre daha küçük ve daha az gürültülüdür.
Ayrıca, bazı uygulamalarla, çoğu insan, rahat ve güvenli bir uyum sağlamak için maskeyi ayarlamayı öğrenir. Uygun bir maske bulmak için farklı türleri denemeniz gerekebilir. Burun maskeleri, burun yastıkları veya yüz maskeleri gibi çeşitli seçenekler mevcuttur.
Basıncı tolere etmede belirli zorluklar yaşıyorsanız, bazı makineler konforu iyileştirmek için özel adaptif basınç fonksiyonlarına sahiptir. CPAP sisteminizle birlikte bir nemlendiriciden de yararlanabilirsiniz.
CPAP sürekli (sabit) basınçta veya çeşitli (otomatik baskı) basınçta verilebilir. Sabit CPAP'ta, basınç sabit kalır. Otomatik CPAP formunda, cihaz artan hava yolu direncini algılarsa basınç seviyeleri ayarlanır.
Başka bir pozitif hava yolu basıncı tipi olan, pozitif hava yolu basıncı (BiPAP), nefes alırken önceden belirlenmiş miktarda basınç ve nefes alırken farklı bir basınç uygular.Obstrüktif uyku apnesi için iyi çalışıldığı ve obstrüktif uyku apnesinin etkili bir şekilde tedavi edildiği gösterilmiş olduğundan CPAP daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak, sabit CPAP, BiPAP veya otomatik CPAP tolere etme güçlüğü çeken insanlar denemeye değer olabilir.
Sorunlarınız varsa pozitif havayolu basınç makinenizi kullanmayı bırakmayın. Konforu artırmak için ne gibi ayarlamalar yapabileceğinizi görmek için doktorunuza danışın. Buna ek olarak, eğer hala tedaviye rağmen horlarsanız, tekrar horlamaya başlarsanız veya kilonuz değişirse doktorunuza başvurun.
• Ağızlık (oral cihaz). Pozitif hava yolu basıncı genellikle etkili bir tedavi olmasına rağmen, oral cihazlar hafif veya orta derecede obstrüktif uyku apnesi olan bazı kişiler için bir alternatiftir. Bu cihazlar uykulu olma durumunuzu azaltabilir ve yaşam kalitenizi artırabilir.
Bu cihazlar boğazınızı açık tutmak için tasarlanmıştır. Bazı cihazlar, hava yolunuzu açık bırakarak çenenizi öne getirerek, bazen horlama ve obstrüktif uyku apnesini rahatlatır. Diğer cihazlar dilinizi farklı bir konumda tutar.
Siz ve doktorunuz bu seçeneği keşfetmeye karar verirseniz, uyuşturma ve takip tedavisi için dental uyku tıbbı cihazlarında deneyimli bir diş hekimi görmeniz gerekir. Bir dizi cihaz mevcuttur. Başarılı tedaviyi sağlamak için yakın takip gereklidir.

Yaşam Tarzı ve Ev İlaçları
Birçok durumda, kendinize bakmanız, obstrüktif uyku apnesi ile baş etmenin en uygun yolu olabilir. Bu ipuçlarını deneyin:
• Kilo vermek. Aşırı kilolu veya obez iseniz, hafif bir fazla kilo kaybı bile hava yolunuzun daralmasını rahatlatabilir. Kilo vermek ayrıca sağlığınızı ve yaşam kalitenizi artırabilir ve gün içinde uykunuzu azaltabilir.
• Egzersiz. Aerobik egzersiz ve kuvvet antrenmanı gibi egzersizler durumunuzu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Haftada yaklaşık 150 dakika egzersiz yapmayı hedefleyin ve genellikle haftanın çoğu gününü egzersiz yapmaya çalışın.
• Alkol ve sakinleştiriciler ve uyku hapları gibi ilaçlardan kaçının. Alkol obstrüktif uyku apnesi ve uykuyu kötüleştirebilir ve kilo alımına yol açabilir. Bazı ilaçlar da uykunuzu kötüleştirebilir.
• Sırtüstü değil, yan veya karınüstü uyuyun. Sırtüstü uyumak, dilinizin ve yumuşak damaklarınızın boğazınızın arkasına yaslanmasına ve hava yolunuzu tıkamasına neden olabilir. Sırt üstü uyumayı önlemek için, pijamanızın arkasına bir tenis topu dikmeyi deneyin.
• Uyurken burun deliklerini açık tut. Eğer tıkanıklık varsa, nazal geçişlerinizi açık tutmaya yardımcı olmak için serum fizyolojik kullanın. Nazal dekonjestanlar veya antihistaminikler hakkında doktorunuzla konuşun, çünkü bazı ilaçlar sadece kısa süreli kullanım için önerilebilir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Obstrüktif Uyku Apnesi" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Dyt.Pınar ERMİŞ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Dyt.Pınar ERMİŞ'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Pınar ERMİŞ Fotoğraf
Uzm.Dyt.Pınar ERMİŞ
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Uzman Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi24 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Dyt.Pınar ERMİŞ'in Yazıları
► Uyku Apnesi ve Beslenme Dyt.Neslihan HACIBEYLİ
► Uyku ve Beslenme Dyt.Gözde AĞCA
► Uyku ve Beslenme Dyt.Cansu KOLUKIRIK
► Uyku Bozuklukları ve Beslenme Dyt.Nursena AKKAYA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,957 uzman makalesi arasında 'Obstrüktif Uyku Apnesi' başlığıyla benzeşen toplam 93 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Polikistik Over ve Beslenme Aralık 2018
► Teff Tohumu Ekim 2018
► Kombuca Çayı Ekim 2018
◊ Yolculukta Beslenme Temmuz 2018
◊ Moringa Bitkisi ve Çayı Temmuz 2018
◊ Savaşçı Diyeti Temmuz 2018
◊ 8 Yaygın Besin Alerjisi Temmuz 2018
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


14:37
Top