2007'den Bugüne 87,593 Tavsiye, 27,122 Uzman ve 19,365 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Focusing Terapi Kurucusu Eugene Gendlin Kimdir?
MAKALE #22389 © Yazan Abdullah ÖZER | Yayın Haziran 2021 | 133 Okuyucu
Eugene Gendlin kimdir?

Viyanalı Gene Gendlin - Focusing'in kurucusu kimdir?

Eugene T. Gendlin, 25 Aralık 1926'da Viyana'da doğmuştur. Annesi Sylvia Tobell Trieste, babası Leonid ise Ukrayna Daschev kökenlidir. Gendlin tek çocuktur. Yahudi ailesi ile Nazilerden kaçarken eğitim hayatı yarıda kalmıştır. Gendlin ailesi Eylül 1938'de Viyana'yı terk etmiş ve bir yıl sonra ABD'ye yerleşmiştir. ABD'de Chicago'ya yerleştikleri andan itibaren kendilerine Gendelin yerine Gendlin demişlerdir. Böylelikle Eugen Gendlin, Gene adını almıştır.

Gendlin ABD yerleştiklerinde okulunu tamamlamış, savaşın son yılında ABD Donanması'nda görev almış ve 1948'de Şikago Üniversitesi'nde felsefe okumaya başlamıştır. Yüksek Lisans tez konusu: "Wilhelm Dilthey ve insan biliminde insanın önemini kavrama sorunu."dur.

Ayrıca öğrenimi sırasında birçok çalışması yayınlanmıştı. Örneğin: "Bir süreç olarak ilişki kavramı" (1957)

1958 yılında ise doktorasını tamamlamıştır Doktora konusu ise: "Sembolleştirmede deneyimlemenin işlevi"dir.

25 yaşına geldiğinde, Gendlin kendi felsefi düşüncelerini oluşturur ve bunları pratikte test etmeye karar verir. Prof. Dr. Carl Rogers'ın (Danışan odaklı terapi’nin kurucusu) başkanlık ettiği Chicago Üniversitesi’ne bağlı Danışma Merkezi'nde (Counseling Center) çalışmaya başlamıştır. Chicago Üniversitesi'nde psikoloji profesörlüğü de yapan Carl Rogers, Gendlin'in yeteneğini çabucak fark etmiş ve birlikte çalışmaya başlamışlardır.

Carl Rogers’in öğrencisi olan Eugene Gendlin, Rogers ile birlikte danışan odaklı terapi ekolünün kurucuları arasında yer almıştır. Danışan odaklı terapinin geliştirilmesinde önemli katkılarda bulunmuştur. Chicago Üniversitesi’nde, Prof. Dr. Carl Rogers ile birlikte uzun yıllar birlikte çalışmıştır. Carl Rogers’in ilk önce öğrencisi daha sonra çalışma arkadaşı olmuştur. Carl Rogers’ın Chicago Üniversitenden emekli olmasıyla birlikte Rogers’tan devraldığı kürsüde, felsefe ve psikoloji profesörü olarak çalışmalarına devam etmiştir.

1957'de, Wisconsin Üniversitesi Mendota Eyalet Hastanesinde şizofreni hastaları ile yürütülen ve Rogers'ın başında olduğu araştırmada, araştırma direktörü (Research Director) rolünü üstlenmiştir.

1962'de, "Deneyimleme ve anlam yaratma. Öznel olana felsefi ve psikolojik bir yaklaşım" kitabını yazmıştır.

1963'te, Chicago Üniversitesi'nin Felsefe (Philosophy) ve Davranış Bilimleri (Behavioral Sciences) bölümlerinde profesörlük yapmıştır.

Aynı yıl Amerikan Psikoloji Derneği'nin (APA) psikoterapi bölümünün resmi organı olarak "Psychotherapy: Theory, Research and Practice" dergisini kurmuş ve 1976 yılına kadar baş editörlüğünü sürdürmüştür.

1980'lerin başında Gendlin, Belçika, Japonya ve New York'taki üniversitelerde misafir öğretim üyesi olarak bulunmuş ve rüya anlayışının deneyimsel kavramlarını ve yöntemlerini ve bunların "yorumlanmasını" geliştirmiştir. („Let your body interpret your dreams“ 1986)

1992'den 1997'ye kadar Almanya'daki International Focusing Summer School'da seminerler vermiş ve birçok ders kitabı yayınlamıştır.

Gendlin, felsefi düşüncenin herkes için nasıl bir pratik haline gelebileceği sorusuyla özellikle ilgilenmiştir. Bu amaçla herkesin öğrenebileceği bir yöntem olarak TAE'yi (Thinking at the Edge; 2002) geliştirmiştir. TAE metodu, herkesin yeni ve taze düşünmeyi ve bağımsız olarak kavramlar oluşturmayı öğrenebileceği bir yöntemdir.

Deneyim ve kavramlar arasındaki özel etkileşimin bir uygulaması olarak Gendlin'in felsefi yöntemi, psikoterapötik çalışmalarında da oldukça ön plandadır. 200'den fazla yayını, felsefesini sürekli olarak geliştiren ve destekleyen yapıdadır.

Türkiye’de focusing ve focusing terapi çalışmaları, "Eugene Gendlin Focusing Terapi Enstitüsü Türkiye®” kurucusu, Abdullah ÖZER tarafından yürütülmektedir. Focusing eğitimine ilgi duyan herkes kabul edilmekte olup, Abdullah ÖZER’in de eğitim almış olduğu "Almanya Focusing Enstitüsü" (Deutsches Focusing Institut) eğitim programı uygulanmaktadır.

Abdullah ÖZER

(Sosyal Hizmet Uzmanı, Klinik Psikoloji Uzmanı, Aile Danışmanı)


Yayınlanan yazılar kaynak göstermeden, izinsiz kullanılması, kopyalanması ve kullanılması 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Yasasına göre suçtur. Yayınlanan yazılar, makaleler, haberler kaynak gösterilerek içeriği değiştirilmemek şartıyla yayınlanmasına izin verilmektedir.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Focusing Terapi Kurucusu Eugene Gendlin Kimdir?" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Abdullah ÖZER'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Abdullah ÖZER'in izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Abdullah ÖZER Fotoğraf
Abdullah ÖZER
İzmir (Online hizmet de veriyor)
Psikoloji Uzmanı
Sertifikalı Aile Terapisi Uzmanı, Sertifikalı Travma Psikolojisi Uzmanı, Sertifikalı Cinsel Terapist
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi17 kez tavsiye edildiİş Adresi KayıtlıTavsiyeEdiyorum.com'u sıkça ziyaret ediyor.
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Abdullah ÖZER'in Yazıları
► Kimdir Bu Psikologlar? Psk.Mustafa Raşit YAVAŞ
► Psikolog Kimdir? Psk.Tuğçe EYİKOÇAK
► Psikolog Kimdir? Psk.Gizem PEKCAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,365 uzman makalesi arasında 'Focusing Terapi Kurucusu Eugene Gendlin Kimdir?' başlığıyla benzeşen toplam 30 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ego State Terapi Nedir? Haziran 2021
► Focusing Terapisi Nedir? Haziran 2021
► Focusing Nedir? Haziran 2021
► Pozitif Psikoterapi Nedir? ÇOK OKUNUYOR Şubat 2021
► Klinik Sosyal Hizmet Nedir? ÇOK OKUNUYOR Aralık 2020
► Dasein Analizi Nedir? Kasım 2020
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:35
Top