2007'den Bugüne 92,411 Tavsiye, 28,231 Uzman ve 19,991 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları
MAKALE #5741 © Yazan Pdg.Aykut AKOVA | Yayın Ekim 2010 | 6,967 Okuyucu
Sınav kaygısı, genel bir ifade ile sınava hazırlanma sürecinde ve sınav esnasında öğrencinin performansını olumsuz yönde etkileyen bir duygudur. Aslında kaygı olumsuz bir duygu değildir, hatta belli ölçülerde gereklidir de. Çünkü sınava hazırlanma sürecinde sıfır kaygı ilgisizliğe, motivasyon düşüklüğüne ve boş vermişliğe yol açar. Dolayısıyla bunlara yol açmayacak kadar kaygı yararlıdır. Bu nedenle sınav kaygısı ile baş etme programlarında sıfır kaygı hedeflenmez. Ancak, kaygı öğrencide aşırı korku, heyecan, konsantrasyon düşüklüğü gibi performansı olumsuz olarak etkilediğinde problem olarak değerlendirilir ve kontrol altına alınmaya çalışılır.
Bu sınavı mutlaka kazanmalıyım: Eleme gerektiren sınavlarda kazanmanızı ya da kaybetmenizi yalnızca sizin performansınız belirlemez. Sınava giren diğer adayların göstereceği performans da sizin elde edeceğiniz sonuç üzerinde etkilidir. Mutlaka kazanmalıyım şeklinde düşündüğünüzde siz aslında sınava giren tüm öğrencileri manipüle etmeye çalışıyorsunuz ki bu sizin için olanaksız bir durumdur. Yani, siz tüm adayların nasıl ve ne kadar çalışacaklarını, hangi dershaneden ya da hangi öğretmenlerden ders alacaklarını, nereleri tercih edeceklerini v.b. kontrol etme şansına sahip değilsiniz. Peki neyi kontrol edebilirsiniz? Yanlızca kendinizi...
Kaygının nedenleri
Kendine güvensizlik, karamsarlık, ailenin yanlış tutumları, daha önce yaşanmış başarısızlıkların takrarlanabileceği endişesi, beklentiler,imkansızlıklar, bilgisizlik... Kaygının daha pek çok sebebi olabilir. Örneğin hedefin belirsizliği, plânsızlık, çalışma metotlarını bilmemek, güvensizlik, danışılacak kişilerin olmaması, arkadaş çevresinin olumsuz telkinleri, öğrencinin önünde başarılı bir örnek olmaması, aile ve çevrenin bilinçsizliği, aileden kalıtım yoluyla getirilen davranışlar bunların arasında sayılabilir. Önemli olan kaygı yaşayan öğrencinin bu kaygısının nedeninin ne olduğunun tespit edilmesidir. Ondan sonraki aşama ise bu nedenlerin zararsız hâle getirilmesidir.
SINAV KAYGISINI AZALMAK İÇİN :
 • ''Çocukların bir kısmı soruların hepsini bilmek zorundaymış gibi davranıp, yapamadıkları sorular üzerinde durmakta, onu yapabilmek için zamanın büyük bir kısmını o soruda kullanmaktadır. Bu da çocuğun heyecanını artırmakta, başarısını düşürmektedir. Sınava yapabileceğini düşündüğü soruları cevaplamakla başlaması, çocuğun güvenini olumlu yönde etkileyecek ve diğer sorulara da zaman ayırabilmesine yol açacaktır.
 • GEREKTİĞİNDE BİR UZMANDAN DESTEK ALINMALIDIR.
Sınav Kaygısı Yaşayanların Endişe Cümleleri nelerdir?
 • Bu sınavda kesin batarım, başarılı olamam.
 • Şu ….. dersi olmasa, bu ders beni çok zorluyor.
 • Eyvah, üç gün sonra sınav var.
 • Konuyu bildiğim halde basit işlem hataları yapabiliyorum.
 • O gün her şeyi unutacakmışım gibi geliyor.
 • Sınav sırasında birden bire bildiğim herşeyi, unutabilirim.
 • Evdekilerin yüzüne nasıl bakarım?
 • Arkadaşlarıma alay konusu olacağım.
 • Ne kadar çalışırsam çalışayım, yeterli değil.
 • BU CÜMLELER KAYGINIZI ARTIRIR.
 • Sınavdan önce stresli ortamlardan uzak durmaya çalışın.
  Beslenmenize dikkat edin.
  Bedeninizi fazla yormamaya çalışın.
  Uykunuza özen gösterin,yeterli uyku uyumaya özen gösterin.
  Aç karnına sınava girmeyin.
 • Sınavdan önce, etkili çalışma alışkanlıkları ve teknikleri geliştirin. Yeterli şekilde beslenmek ve dinlenmek, bütün çalışma programlarının önemli bir parçasıdır. İnsanlar yorgun olduklarında, kaygı düzeyleri daha da yükselir.

  Sınav sırasında, rahat, iyi aydınlatılmış bir yerde oturun. İhtiyacınız olabilecek her şeyi yanınıza alın. Sizi rahatsız edebilecek yerlerden, kapı kenarlarından uzakta oturun.
Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Pdg.Aykut AKOVA'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Pdg.Aykut AKOVA'nın izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aykut AKOVA Fotoğraf
Pdg.Aykut AKOVA
İstanbul (Online hizmet de veriyor)
Pedagog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi119 kez tavsiye edildi
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Pdg.Aykut AKOVA'nın Yazıları
► Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları Psk.Melis TÜMER SÜYÜR
► Stres ve Başa Çıkma Yolları Psk.Fahri ŞAHİN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,991 uzman makalesi arasında 'Sınav Kaygısı ve Başa Çıkma Yolları' başlığıyla benzeşen toplam 17 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
◊ Umut Un Kahramanı Merhaba Ağustos 2013
◊ Eşcinsellik Nedir? Temmuz 2013
◊ Evlilikte Cinsel Sorunlar Temmuz 2013
◊ Cinsel Sorunlar ve Terapi Temmuz 2013
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


04:13
Top