2007'den Bugüne 92,471 Tavsiye, 28,238 Uzman ve 19,997 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Diyetle ve Beslenmeyle İlgili Sıkça Sorulan Bazı Sorular ve Yanıtları
MAKALE #907 © Yazan Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ | Yayın Nisan 2008 | 5,812 Okuyucu
31 haftalık iken sezaryenle doğum yaptım, bebeğim 26 gündür küvezde yatıyor. Bebeğimi hiç emzirmedim. Sütümü sağıyorum ama çok azaldı. 5 gündür sütümü biberonla kızıma veriyorlar, bu durumda sütüm kesilir mi? sütümü artırmak için ne yapabilirim?

Anne sütünün oluşumu başta psikolojik, fizyolojik, genetik nedenlerden etkilenir ve doğum sayısı, yaşınız da çok önemlidir. Anne sütünü bebeğinize vermek istediğiniz sürece ve sağma işlemine devam ettiğiniz sürece sütünüz kesilmez. Kendini biraz toparladığında bebeğiniz emdikçe sütünüz de artacaktır.
Süt veriminizi artırmak için ;
Beslenme şeklinizi gözden geçirin, maddeler halinde bazı önerilerim olacak.

·2-3 saatte bir az az sık sık beslenin.
·Günde 3-4 porsiyon taze meyve tüketin.
·Günde 2-4 porsiyon çiğ ve pişmiş sebze tüketin.
·Her gün 90-120 gr et veya tavuk veya balık veya hindi tüketmeye çalışın
·Şeker ve şekerli gıdalar yerine kuru meyve kompostolarını şekersiz olarak yapın ve içecek olarak tüketin.
·Günde 1-2 bardak meyve suyu için (şekersiz ve katkısız olanları tercih edin)
·Tam tahıl ürünlerini tercih edin, günde 8-10 dilim tam buğday ekmeği veya dengi olan yiyeceklerden yemeğe çalışın.
·Her gün en az 2-3 bardak sağlıklı süt için ve 1-2 bardak yoğurt tüketin.

Süt ve süt ürünleri hakkında gerçekten bilgimin sağlam olması gerek.
22 yasındayım ve spor yapıyorum. Sütün zararlı olduğunu duydum ve süt içmezsem ya da süt ürünü yemezsem kendimden endişeleniyorum bana lütfen yardımcı olur musunuz?

Süt insan sağlığı açısından çok önemli bir besindir, Başta kalsiyum olmak üzere proteinler, elzem amino asitler, yağ asitleri, B grubu vitaminle,çinko, fosfor ve bir çok besin öğesini içeren süt ve ürünlerinin eksikliğinde kemik, diş ve eklem sağlığında bozukluklar, kan elektrolit düzeyinde değişiklikler, protein enerji eksikliği görülebilmektedir.

Sporcu olmanız nedeniyle kemik ve eklem sağlığınızı korumak için kalsiyum alımınız ayrı bir önem taşıyor, ayrıca kalsiyum magnezyum eksikliğinde kas krampları daha fazla görülüyor, bu nedenle günde 2 bardak süt, 1 bardak da yoğurt tüketmeyi ihmal etmeyin.
Sütün zararlı olduğu bilgisi ise çok yanlıştır. Süt yüzyıllardır temel yiyeceklerden biri olarak insanlar tarafından kullanılmış ve faydalanılmıştır. Sokak sütleri yani açıkta satılan sütler sağlıklı değildir, duyumunuz belki de soka sütleri içindir. Sokak sütleri çok fazla bakteri içerdiği için enfeksiyonlar, besin zehirlenmeleri ve hatta tifoya bile neden olabilir.
Eğer sağlıklı ambalajında UHT veya pastörize süt tüketirsiniz sağlıklı ve yararlı bir besin tüketmiş olursunuz.

Neden paket içindeki sütler uzun süre dayanabiliyor? Bana doğrudan süte bulaşan mikroorganizmaları söyler misiniz?

UHT Sütleri; sütün birkaç saniyede çok yüksek sıcaklığa (135 derece) çıkarılması ve yine çok kısa sürede soğutulması esasına dayanarak hazırlanır ve sağlıklı bir şekilde Tetra Pak kartonlarda depolanır. (Yüksek ısıya çok kısa sürede çıkılması bütün mikropların ölmesini sağlar, kısa sürmesi besin değeri kaybını önler.) Bu ambalajın özelliği ise ısı, ışık, hava geçirmemesi ve içindeki besini uzun süre bozulmadan saklamaya olanak sağlar. UHT sütlerde besin değeri korunmuştur ve içerisinde hiçbir mikroorganizma bulunmaz. Üretim tarihinden itibaren 4 ay sağlıklı bir şekilde saklanabilir. İçinde mikrop bulunmayan besinler bozulmaz, UHT sütler de bu nedenle uzun süre bozulmuyor.

Sokak sütlerindeki en büyük tehlike içinde barındırdığı bakterilerin saklama, depolama ve taşıma koşullarının uygunsuzluğu nedeniyle aşırı üremesi ve besin zehirlenmeleri, tifo, paratifo benzeri enfeksiyon hastalıklara neden olabilmesidir. Özellikle çocuklar, yaşlılar, gebeler daha yüksek risk grubundadırlar. Tabi bütün bunlara ilave olarak süte dışarıdan katılan, su, süttozu, kireç vb hileler de insan sağlığını bozmaktadır. Oda ısısında hava teması olan tüm besinlerde mikroorganizmalar ürer, bunların sayısı katlanarak çoğalır, örneğin sütün ilk sağıldığında bakteri sayısı (oranlama yapıyorum gerçek rakamlar değil) 5 ise 2 saat sonra 1000 i buluyor, ve tabiki hastalık yapabilme yeteneği de belli bir sayıyı aşınca gerçekleşiyor. Sokak sütleri rasgele bidonlarda, temizlik koşullarına uymadan, soğuk ortamda tutulmadan sokak sokak gezerek size ulaşıyor, her bidon açılışında içine giren toz, egzoz artıkları da cabası. Kaynatmakla mikropların hepsi yok olmadığı gibi besin değeri de neredeyse yarı yarıya azalıyor.

Pastörize sütler ise sütün belli bir ısıl (1-2 dakika 80 derece) işlem görerek patojen(hastalık yapıcı) bakterilerden arındırılması yöntemidir. Sütün içerisinde hastalık yapmayan bakteriler bulunabilir, günlük olarak üretilir, buzdolabında saklanması gerekir ve 48 saat içerisinde tüketilmelidir. Sağlık için sağlıklı ambalajında süt için.

Sakız çiğniyorum neden midem kazınıyor?


Sakız çiğnemek hidroklorik asiti artırır bu durum da sindirimi kolaylaştırabilir. SAkız aç karnına çiğnendiğinde ise mideyi kazındırır. Bu nedenle diyet yapanlara sakız çiğnemeyi tavsiye etmiyorum. ‘Yemekten sonra 10 dakika çiğnenebilir. Daha fazlası acıktırıyor. Diyet yapanlara tavsiyem büyük bir bardak suyun içine taze nane yaprağı, limon kabuğu ve biraz da limon suyu ekleyin, bu suyu ara ara içmeleri yönünde’

Kayısı suyu içmek faydalı mıdır?


Doğal ilaç niteliği taşıyan kayısı suyunun faydalarını şöyle sıralayabiliriz.1-Antistres özelliği ile bireyin daha relax olmasını sağlar,
2-Karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde etkin rol oynar,
3-Kemik ve diş sağlığını korur ve sağlam bir yapı kazandırır.
5-Kan yapımını artırarak kansızlığa engel olur,
6-Mide ve barsak ülserini önler,
7-Böbreklerde taş oluşumunu engeller,
8-Üreme sistemi üzerinde olumlu rolü vardır, cinsel gücü ve doğurganlığı arttırır,
9-Saf karbonhidrat içerdiğinden hazır enerji kaynağıdır. Bu özelliği ile özellikle sporcuların beslenmesinde ayrı bir öneme sahiptir.
10-Ciltteki pürüzleri gidererek daha düzgün ve canlı bir görünüm sağlar.

İşimden dolayı Fast FOOD beslenmek zorundayım. Ne önerirsiniz?

Fast–food beslenmeden kaçınamıyorsanız sağlıklı fast-food seçimleri yapın.Fast-food beslenme biçimi, gereğinden fazla enerji alımına neden olmaktadır. Aynı zamanda vitaminler, mineraller, posa gibi önemli besin öğelerinden de oldukça fakirdir. Bu yüzden mümkün olduğu kadar fast-food beslenmeden uzak durun. Ama koşturmacalı hayat şartlarında fast-food tüketmek zorunda kalıyorsanız; Tüketmeniz gerektiğinde ise; yeterli ve dengeli bir öğüne uyacak cinsten menuler seçin. (Hamburger, salata, ayran gibi.)

Kolostrum ne demektir ?


Doğumdan sonraki ilk beş-yedi günde salgılanan süte kolostrum (ilk süt veya ağız sütü), 7-10 günler arasında salgılanan süte geçiş sütü, üçüncü haftadan sonra salgılanan süte ise olgun süt denir.

İlk sütün mutlaka bebeklere verilmesi gerekir. Bazı anneler koyu ve sarı renkli olması nedeniyle bu sütü vermek istemeyebilir. Oysa kolostrum oldukça fazla üstünlükleri olan bir süttür. Bebeğin ilk aşısı niteliğinde olan kolsturum yaşamsal önem sahiptir.

Yazan
Bu makaleden alıntı yapmak için alıntı yapılan yazıya aşağıdaki ibare eklenmelidir:
"Diyetle ve Beslenmeyle İlgili Sıkça Sorulan Bazı Sorular ve Yanıtları" başlıklı makalenin tüm hakları yazarı Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ'e aittir ve makale, yazarı tarafından TavsiyeEdiyorum.com (http://www.tavsiyeediyorum.com) kütüphanesinde yayınlanmıştır.
Bu ibare eklenmek şartıyla, makaleden Fikir ve Sanat Eserleri Kanununa uygun kısa alıntılar yapılabilir, ancak Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ'ün izni olmaksızın makalenin tamamı başka bir mecraya kopyalanamaz veya başka yerde yayınlanamaz.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Aysen ARICAN ÖZ Fotoğraf
Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ
Aydın
Uzman Diyetisyen
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi21 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Dyt.Aysen ARICAN ÖZ'ün Makaleleri
► Diyetle İlgili Sıkça Sorulan Sorular Dyt.Nil ŞAHİN GÜRHAN
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,997 uzman makalesi arasında 'Diyetle ve Beslenmeyle İlgili Sıkça Sorulan Bazı Sorular ve Yanıtları' başlığıyla benzeşen toplam 92 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Sonbaharda Beslenme Ekim 2014
► Voleybol ve Beslenme Temmuz 2014
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


19:44
Top