2007'den Bugüne 89,485 Tavsiye, 27,604 Uzman ve 19,643 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuğa Ölüm Kavramını Anlatmak İçin Bir Deney Yapın
YAZI #1398 © Yazan Uzm.Psk.Ramazan ŞİMŞEK | Yayın Mart 2012
Herhangi bir kayıp sonrasında ya da kayıp olmasa da genelde 5 yaş civarında çocuklar ölüm kavramını merak ederler. Bunu anlatmanın en iyi yolu örneklendirmedir.
Her canlının; bitkilerin, hayvanların ve insanlar doğup büyüdüğünü ve bir gün yaşamını bitirdiğini anlatarak başlayın.
Saksıda küçük bir bitki alın ya da bir saksıya siz küçük bir bitki ekin filizlendiğinde ona sadece “Bak doğdu” deyin. Sonrasında “Büyüyor, yaşıyor” deyin ve bitki solduğunda ise “yaşamının bittiğini” söyleyin.
Bazı çocuklar bitkilerin canlı olmadığı konusunda bir şemaya sahip olabilirler. Siz onlara bitkilerin de canlı olduğunu söylediğinizde onlar size “nefes almıyorlar ki” ya da “hareket etmiyorlar ki” diyebilirler. Onlarla bu konuda inatlaşmayın. Örneğinizi değiştirin.
İkinci örnekte ise en kısa yol küçük bir akvaryum balığı almaktır. Akvaryum balıkları genelde 1 ay içinde öldüklerinden işiniz daha kolay olacaktır. Balığınız öldükten sonra isterseniz onu toprağa gömebilirsiniz.
Bu deneyim sonrasında artık çocuğunuz “kayıp” şokuna hazırdır. Bir kayıp sonrası onun “travma” yaşamasını büyük ölçüde önlemiş olursunuz.
“Travma” yaşamamak acıyı yaşamamak, acı çekmemek anlamına gelmez. Bir önceki sayfada bahsedildiği gibi “acıyı yaşamak” yani beynin olayı “işlemesi” sağlıklı bir durumdur. Acı işlenmediği durumlarda travma olur.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Ramazan ŞİMŞEK Fotoğraf
Uzm.Psk.Ramazan ŞİMŞEK
İstanbul
Uzman Psikolog
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi205 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Ramazan ŞİMŞEK'in Makaleleri
► Çocuğuma Ölüm Kavramını Anlatıyorum Psk.Rümeysa Selma KORKUT
► Çocuğa Ölümü Anlatmak Psk.Gökhan BİNGÖL
► Çocuğa Ölümü Anlatmak Psk.Dnş.Seçil AKAYGÜN CÜNTAY
► Çocuklar İçin Ölüm Nedir ? Psk.Sinem ERUSTA
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,643 uzman makalesi arasında 'Çocuğa Ölüm Kavramını Anlatmak İçin Bir Deney Yapın' başlığıyla benzeşen toplam 20 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


17:21
Top