2007'den Bugüne 92,482 Tavsiye, 28,239 Uzman ve 19,999 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Çocuğunuzu Terapiye Getirmeden Önce
YAZI #2309 © Yazan Uzm.Psk.Dnş.Seval Ulviye AKYOL | Yayın Kasım 2014
ÇOCUĞUNUZU TERAPİYE GETİRMEDEN ÖNCE!
Çocukları psikolojik danışmana yada terapiye getirmeden önce söylediklerimiz, konuştuklarımız çok önemlidir. Çocukların nereye gittiklerini bilmeleri önemlidir. Çocuk nereye, nasıl bir ortama gireceğiniz bilemez ve neler yaşayacağı konusunda endişelenebilir. Çünkü onun için eğer daha önce terapiye gitmemişse yeni ve farklı bir ortamdır ve bu durum kaygı yaratabilir.
Çocuğunuzla terapiye gelmeden önce ona yapacağınız açıklamalar yaşına ve algı düzeyine uygun olmalıdır. Bazen anne babalar “doktora gidiyoruz” şeklinde bir açıklamayla çocukları terapiye getirmektedir. Özellikle doktor korkusu yaşayan çocuklarda bu açıklama kaygı yaratacaktır. Çocuklara terapi hakkında kısa, öz, açık ve net bilgiler verilmeli, “bir arkadaşa gidiyoruz”, “bir öğretmen gidiyoruz” gibi farklı ifadeler kullanılmamalı ve dürüst olunmalıdır. Bu sayede terapi öncesi güveni sarsılmamış olur ki psikoterapide danışman ve danışan arasındaki en temel şey güvendir. Hiçbir bilgi verilmeden çocuk aniden psikolojik danışmanla karşılaşmamalıdır. Onun anlayacağı dilde terapi ortamı, terapist ve süreç terapiye gelmeden önce anlatılmalıdır.
Geliş nedeni açıklanırken suçlayıcı, yargılayıcı bir dil kullanmadan ya da bir ceza aracı olarak göstermeden “çok yaramazsın”, “problemlisin”, “çok dikkatsizsin”, “hastasın”, “anormalsin” gibi ifadelerle tepkiye neden olmadan konuşulmalıdır. Bu ifadeler çocuğun özgüvenini sarsacak ve terapiye önyargılı gelmesine sebep olarak terapide direnç göstermesine yol açacaktır. Çözüm aranan konudan bahsedilip profesyonel bir yardım alınacağı söylenmeli “seni daha iyi anlayacak” gibi ifadeler kullanılmalıdır. Konuşmaların gizli olduğu ve psikolojik danışmana güvenebileceği bilgisi de verilmelidir.
Çocuğa yapılacak açıklamalarda psikolojik danışmanın kendisine yardım edeceğini, biraz sohbet edip oyun oynayacağını hatta resim bile yapabilecekleri ifadelerine yer verilmelidir. Yardım ve destek almak için gidildiği eklenmelidir.
“Ailedeki herkesi dinleyerek anlamaya çalışacak ve yaşadığımız bu duruma birlikte çözüm bulmaya çalışacağımız bir uzmana/ psikolojik danışmana gidiyoruz”, “seninle daha iyi iletişime geçebilmek, daha iyi anlaşabilmek ve daha iyi anne baba olmak için gidiyoruz”, “konuşup, sohbet edip, oyun oynayıp, resim yapıp rahatlayacağın ve kendini iyi hissedeceğin bir yer” cümlelerine benzer ifadeler kullanılabilir.
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Seval Ulviye AKYOL Fotoğraf
Uzm.Psk.Dnş.Seval Ulviye AKYOL
Bursa
Uzman Psikolojik Danışman
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi64 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Uzm.Psk.Dnş.Seval Ulviye AKYOL'un Makaleleri
► Terapiye Gitmek Psk.İclal ESKİOĞLU AYDIN
► Kimler Bireysel Terapiye Başvurabilir Dr.Psk.Fatih SÖNMEZ
► Ne Zaman Cinsel Terapiye Başvurmalıyım? Psk.Ahmet Sevran POLAT
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,999 uzman makalesi arasında 'Çocuğunuzu Terapiye Getirmeden Önce' başlığıyla benzeşen toplam 25 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
► Ne Kadar Harçlık? Kasım 2016
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


20:00
Top