2007'den Bugüne 89,675 Tavsiye, 27,648 Uzman ve 19,669 Bilimsel Makale
Site İçi Arama
Yeni Tavsiye Ekleyin!Kuşlarda Avitamini Kuş Veteriner
YAZI #7151 © Yazan Vet.Hek.Tolgay AYTAR | Yayın Eylül 2021
A vitamini eksikliğinde ortaya çıkan bazı sorunlardan kısaca bahsetmek gerekirse;
A vitamini eksikliğinde, sindirim sisteminde, solunum sisteminde ve üreme organlarında bozukluklar meydana gelebilir.
A vitamini eksikliğinde, genel direnç düşüklüğü, solunum yolu hastalıkları, mantar enfeksiyonları, gece körlüğü ve ishal görülebilir.
A vitamini eksikliğinde, gözlerde enfeksiyon, şişme, sulanma, kızarıklık ve görme kaybı oluşabilir.
A vitamini eksikliği, ağız içi, yemek borusu, kursak ve mide iltihaplanmasına sebebiyet verebilir.
Kuşlar bu vitaminin eksikliğinden dolayı aspergillosis hastalığına yakalanabilir (solunumu etkileyen bir tür mantar hastalığı). Hasta kuşların tüy renkleri matlaşır, gaga, cere ve ayak yapıları bozulur. Bombus ayak sendromu ve pullu ayak lezyonları yine A vitamini eksikliğinden kaynaklanabilir..


Peki A vitamini hangi besinlerde bulunur;iyikuşcom
Alıntıdır
A vitamini; balkabağı, brokoli, havuç, ıspanak, kara lahana, karahindiba, kırmızı biber, lahana, maydanoz, pazı, brüksel lahanası, tatlı patates, kayısı, kavun gibi sarı meyveler ve koyu yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur. Meyve ve sebzeler ile alınan provitamin A, vücut tarafından ihtiyaç halinde A vitaminine dönüştürülür. Aşırı dozda tüketimi herhangi bir toksisite riskine yol açmaz..


Evet arkadaşlar A vitamininin ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştım umarım faydalı olmuştur. Kuşlarınızın diyetinde mutlaka ama mutlaka A vitamini içeren besinler olsun...
     Beğenin    
Facebook'ta paylaş Twitter'da paylaş Linkin'de paylaş Pinterest'de paylaş Epostayla Paylaş
Yazan Uzman
Tolgay AYTAR Fotoğraf
Vet.Hek.Tolgay AYTAR
İzmir
Veteriner Hekim
TavsiyeEdiyorum.com Üyesi57 kez tavsiye edildiİş Adresi Kayıtlı
Makale Kütüphanemizden
İlgili Makaleler Vet.Hek.Tolgay AYTAR'ın Makaleleri
► Kuşlarda Aspergillosis Vet.Hek.Işıl KARATAN
► Kuşlarda Hastalık Belirtileri Vet.Hek.Ozan Ezgi BERBEROĞLU
► Veteriner Kardiyoloji Vet.Hek.Gökhan ÖZTÜRK
► Veteriner Hekim Anlamaz Vet.Hek.A.Kutlu DAYIOĞLU
► Veteriner Hekim Olmak Vet.Hek.Dr.Başak TUNÇER ULUKARTAL
► Avrupada Veteriner Hekimlik Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
► Kamuda Veteriner Hekim İstihdamı Vet.Hek.Dr.Mustafa ALTUNTAŞ
TavsiyeEdiyorum.com Bilimsel Makaleler Kütüphanemizdeki 19,669 uzman makalesi arasında 'Kuşlarda Avitamini Kuş Veteriner' başlığıyla benzeşen toplam 11 makaleden bu yazıyla en ilgili görülenleri yukarıda listelenmiştir.
Sitemizde yer alan döküman ve yazılar uzman üyelerimiz tarafından hazırlanmış ve pek çoğu bilimsel düzeyde yapılmış çalışmalar olduğundan güvenilir mahiyette eserlerdir. Bununla birlikte TavsiyeEdiyorum.com sitesi ve çalışma sahipleri, yazıların içerdiği bilgilerin güvenilirliği veya güncelliği konusunda hukuki bir güvence vermezler. Sitemizde yayınlanan yazılar bilgi amaçlı kaleme alınmış ve profesyonellere yönelik olarak hazırlanmıştır. Site ziyaretçilerimizin o meslekle ilgili bir uzmanla görüşmeden, yazı içindeki bilgileri kendi başlarına kullanmamaları gerekmektedir. Yazıların telif hakkı tamamen yazarlarına aittir, eserler sahiplerinin muvaffakatı olmadan hiçbir suretle çoğaltılamaz, başka bir yerde kullanılamaz, kopyala yapıştır yöntemiyle başka mecralara aktarılamaz. Sitemizde yer alan herhangi bir yazı başkasına ait telif haklarını ihlal ediyor, intihal içeriyor veya yazarın mensubu bulunduğu mesleğin meslek için etik kurallarına aykırılıklar taşıyorsa, yazının kaldırılabilmesi için site yönetimimize bilgi verilmelidir.


09:44
Top